• PAYLAŞ

Öksürük ve Burun Tıkanıklığı İçin Bitkisel Kür Nasıl Yapılır?

  • 11/08/2016 - 14:20
  • 0 Yorum
  • 1001 görüntüleme

Soğuk algınlığı esnasında içilecek olan sıcak bir çay veya buna eş değer olan sıcak bir banyonun oldukça fazla rahatlama etkisi yarattığını neredeyse hepimiz biliyoruz. Yapılan bir çok araştırmaya göre aslında bu rahatlamayı sağlayan temel etken solunan buhardır. Burun tıkanıklığı ve öksürük sorunlarının başlıca çözümleri arasında aslında buhar en etkili olanlardan biri diyebiliriz. Buharın rahatlatıcı etkisinin yanın da gözenekleri de açarak vücudunuzun nefes almasını sağlar. Burun tıkanıklığı ve öksürük için buhar ile yapacağınız kür sizi son derece rahatlatacaktır bu kür için hazırlamamız gereken malzemeler ;

-Büyük boy bir kase

-1 çorba kaşığı kadar kekik, 1 tutam biberiye, 1 tutam fesleğen, 1 tutam  nane, 1 tutam okaliptüs, 1tutam lavanta

-1 adet büyük boy havlu

Büyük bir kap içerisinde kaynattığınız suyu, önceden hazırladığınız geniş ve büyük bir kasenin içine koyun. Kasenin içine koyduğunuz su aşa yukarı 2 cm kadar olması yeterlidir. Suyu koyduğunuz kaseyi bir sehpa gibi ısıya dayanıklı bir yüzeyin üzerine koyun.

oksuruk ve burun tıkanıklığı için biktisel kür nasıl yapılır

Önceden hazırladığınız özenle kurutulmuş otları hazırda bulunan sıcak suyun içine ilave edin ve karıştırın, üzerini kapattıktan sonra 3 – 4 dakika kadar bekletin ve suyun kapağını açmayın.

Hazırladığınız karışımın kapağını kaldırarak yüzüne gelen buharın yüzünüzü yakmayacağı mesafeyi mutlaka ayarlayın. Suyun buharı ile aranızdaki mesafeyi doğru olarak ayarladıktan sonraki aşamada, önceden hazırladığınız havluyu başınızın üzerine bir çadır gibi yapın. Buharın kesinlikle dışarıya çıkmamasına özen gösterin ve yüzünüzü buhara mümkün olduğu kadar tutun.

Uygulamayı 10 dakika kadar buhar üzerinde nefes alıp verin. Burnunuz tam olarak tıkanıklık var ise ağzınızdan nefes alarak, burnunuzdan dışarıya vermeye özen gösterin. Uygulamaya devam ettikçe tıkanıklık açılmaya ve daha rahat nefes almaya başlayacaksınız.

Buhar yapmakta kullandığınız bitkileri bir sonraki uygulama için asla kullanmayın ve atın, yağacağınız her uygulama için kürü yeniden hazırlamanız gerekmektedir. Buhar sayesinde yüzünüzün gözenekleri son derece gevşemiş olacaktır. Yüzünüzü silmek için sirke tercih edin soğuk su ile % 50 oranın da suyu karıştırarak uygulamayı yapabilirsiniz

Hazırlana bu kürü çocuklar üzerinde uygulamayın, bunun dışında istek doğrultusunda sarımsak da ekleyebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉