• PAYLAŞ

VoLTE Nedir ve VoLTE Ayarları Nasıl Yapılır ?

 • 07/02/2017 - 17:51
 • 1 Yorum
 • 990 görüntüleme

VoLTE Nedir ve VoLTE Ayarları Nasıl Yapılır ?

Ülkemizde 4.5G altyapısını kullanan VoLTE servisi açılımı Voice Over LTE, Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom abonelerinin kullanımı için aktif durumda. Yeni bir teknoloji olan VoLTE servisinin ne olduğunu, ne işe yaradığını biliyor muyuz?Android ve iPhone modellerinde kullanılabilen VoLTE servisi nedir? VoLTE servisi aktif etme, açma ve kapatma nasıl yapılır? VoLTE servisi ayarları nasıl yapılır? Tüm sorularınızın yanıtlarını yazımızın devamında detaylandıracağız.

VoLTE nedir?

VoLTE aynı anda veri ve ses kullanımına olanak sağlayan, HD kalitede telefon görüşmelerine imkan tanıyan, aramaların bağlanma süresini önemli oranlarda azaltan VoLTE uzun adıyla ise Voice Over LTE servisi, 4.5G teknolojisinin ülkemizde sunulmasıyla birlikte üç farklı operatörün de bir süredir verdiği hizmettir. Üç operatörün hizmetin yararlanmak için  Samsung, LG, General Mobile ve iPhone modellerine verilen operatör güncellemesini burada önemli olan detay cihazınızın son yazılım güncellemesini almış olması ve iPhone cihazlar için beta değil final sürümü kullanılası şart  VoLTE servisini aktif etme ve kullanma imkanına sahip oluyorsunuz.  VoLTE servisi ne gibi avantajlar sağlıyor? Sorusu sıklıkla sorulan sorular arasında.

VoLTE HD+ Görüşme Nedir ?

VoLTE servisini aktif durumda olduğunda HD+ kalitede telefon görüşmeleri yapabiliyorsunuz.  VoLTE HD+ görüşme nedir? Kalabalık bir ortamda yada arkada yoğun gürültünün olduğu bir yerde sessiz bir odada konuşma yapılıyor gibi en iyi ses kalitesini alıyorsunuz. Karşı taraf ve siz karşı tarafın sesini çok iyi net alıyorsunuz. Sesli aramaların kalitesinin artmasının yanı sıra bekleme süresi önemli ölçüde azalıyor. VoLTE servisi, ses ve veri kullanımını aynı anda sunabilen teknoloji olmasından dolayı sesli aramadan video görüşmeye yada tam tersi özelliğini kullanabiliyor, konuşma esnasında bir yandan da interneti kullanabiliyorsunuz.

VoLTE Nasıl Aktif Edilir ?

VoLTE teknolojisini destekleyen akıllı telefonunuz bulunuyorsa servisi kullanabilmeniz için öncelik olarak VoLTE aboneliğinizi başlatmanız gerekiyor. Turkcell için HDSES yazıp 2200’a sms atarak yada 532 müşteri hizmetlerini arayarak bunun dışında Turkcell Hesabım uygulaması üzerinden VoLTE servisini aktif edebilirsiniz. Türk Telekom  VOLTE yazıp 5555’e sms atarak, Vodafone için 4.5G aktif olması yeterli; bunun dışında farklı bir işlem yapmanız gerekmiyor.

Android Telefonda VoLTE Ayarı Nasıl Yapılır ?

Android telefon kullanıcısıysanız kullandığınız telefon modeline göre cihaz ayarı farklılık gösterebilir. Samsung telefonlarda Arama Ayarları sekmesi – Giden Sesli Arama sekmesi – Uygun Olduğunda VoLTE Kullan seçeneğini aktif etmeniz yeterli. Bu işlem öncesinde yapılması gerekenler Ayarlar sekmesi – Mobil Ağlar sekmesi – Şebeke Modu sekmesinde LTE/3G/2G seçili olmalı, LG telefonlarda HD+ Görüşme seçeneğini aktif etmeniz yeterli. Bu işlem öncesinde yapılması gerekenler, Ayarlar sekmesi – Mobil Şebekeler sekmesi – Ağ Modu sekmesi – Otomatik GSM/WCDMA/LTE seçili olmalı.

iPhone VoLTE Ayarı Nasıl Yapılır ?

iPhone 6 ve daha üzeri olan modellerde kullanılabilen VoLTE servisini açmak için Ayarlar sekmesi – Hücresel sekmesi – Seçenekler sekmesi – LTE’yi Etkinleştir sekmesi yolunu izleyin. Ses ve Veri olarak ayarlamanız yeterli olacaktır.

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
 • PAYLAŞ


 • Cengiz Semerci - 14/02/2017 - 12:07

  Bu meşhur reklamlarda bahsedilen olay sanırım bu. Vo LTE.. 5G yi bekliyorum ben bakalım o zaman neler olacak.

  Cevapla
 • Böldüğüm için üzgünüm ama,


  2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉