• PAYLAŞ

Wi-Fi Arama (VoWifi) Nasıl Yapılır ?

  • 03/02/2017 - 12:38
  • 0 Yorum
  • 1894 görüntüleme

Wi-Fi Arama (VoWifi) Nasıl Yapılır ?

Şu anda mobil ağ sağlayıcı Turkcell’in sunduğu, Vodafone ve Türk Telekom’un da yakın zamanda kullanıma sunacağını tahmin ettiğimiz VoWifi yani Wi-Fi Arama teknolojisi, sinyal gücünün zayıf olduğu noktalarda arama yapmayı sürdürmenize olanak sağlıyor. Wi-Fi bağlantısı üzerinden HD kalitede arama yapabildiğiniz VoWifi yani Wi-Fi Calling servisi hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda detayları ile sizlere aktaracağız.

VoWifi Wi-Fi Arama Nedir ?

İlk olarak Vodafone’un test ettiği fakat ilk kez Turkcell’in abonelerine sunduğu bir hizmet olan VoWifi yani Wi-Fi Arama teknolojisi ile bulunduğunuz konumda telefonunuz çekmese dahi Wi-Fi ağına bağlı durumdaysanız arama yapabiliyorsunuz. Bodrum kat, plaza yada gökdelenlerin üst katları, otopark, kalın duvarlı yapılar gibi sinyal seviyesinin yetersiz olduğu noktalarda ve uçakta tabii uçakta WiFi erişiminiz bulunuyorsa arayıp aranabiliyor ve aynı zaman da mesajlaşabiliyorsunuz, yüksek kalitede telefon görüşmesi yapmaya olanak sağlayan, yurt dışına çıktığınız zaman roaming ücreti ödemeden HD kalitede konuşma sunan bu harika teknolojinin adı VoWifi. Telefon görüşmesini devam ettirebilmek için balkona çıkma, bağırma ve diğer hallere son veren işte teknoloji budur dedirten VoWifi Wi-Fi Calling yada Wi-Fi Arama, şu anda VoLTE servisi gibi fazla yaygın değil. Yakın zamanda çok yaygın kullanıma sahip olacak bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz.

VoWifi Wi-Fi Arama Desteği Bulunan Telefonlar VoWifi Uyumlu Cihazlar Hangileridir ?

Şu anda ülkemiz sınırlarında VoWifi yani Wi-Fi Arama hizmetini sadece Turkcell sunduğundan mıdır pek bilinmez ama Türk Telekom ve Vodafone’un resmi sayfalarında yaptığımız araştırmada VoWifi hakkında bilgileye rastlamadık. Bunun dışında Turkcell’in VoLTE ve VoWifi sayfasında destekleyen cihazlara incelediğimizde  Samsung S6, S6 Edge, S7 ve S7 Edge; iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus ve  LG G4 ve G5 modeller belirtilmiş. Bu yayınlanan liste tabii ki zaman içerisinde değişecek ve yeni cihazlar eklenecektir.

VoWifi Wi-Fi Arama Aktif Nasıl Yapılır ?

VoWifi da VoLTE gibi doğrudan kullanılması mümkün değil. Öncelik olarak telefonunuzun yazılımını güncellemeniz gerekiyor ve ardından operatör güncellemesini almanız ve en son olarak aboneliğinizi başlatmanız gerekli. Aboneliğinizi başlatmak için HDSES yazıp 2200’a kısa mesaj göndermeniz, Turkcell Hesabım uygulaması üzerinden yada doğrudan Turkcell Müşteri Hizmetleri 532’yi arayarak başlatabilme imkanına sahipsiniz. Zaten VoLTE aboneliğiniz başladığı anda otomatik olarak VoWifi da başlamış oluyor.

VoWifi (Wi-Fi Arama) Açma ve Kapatma Nasıl Yapılır ?

Android Cihazlarda Wi-Fi Arama:

Samsung cihazlarda Telefon sekmesi – Daha Fazla sekmesi – Ayarlar sekmesi – WiFi Araması sekmesi, LG cihazlarda Ayarlar sekmesi – Ağlar sekmesi – Çağrı Ayarları sekmesi – WiFi Calling sekmesi yolunu izleyerek VoWifi servisini aktif etmeniz mümkün.

IPhone Cihazlarda Wi-Fi Araması :

IPhone telefonlarda Ayarlar sekmesi – Telefon sekmesi – WiFi ile Arama sekmesi altında Bu iPhone’da Wi-Fi ile Arama”yı aktif konuma getirerek VoWifi servisini kullanabilirsiniz.

 

Click to rate this post!
[Total: 7 Average: 2.1]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉