• PAYLAŞ

Antibiyotik Kullanımında Yeni Gelen Düzenlemeler Nelerdir ?

  • 03/02/2017 - 12:26
  • 0 Yorum
  • 675 görüntüleme

Antibiyotik Kullanımında Yeni Gelen Düzenlemeler Nelerdir ?

Antibiyotikleri gereksiz olarak kullandığından dolayı büyük risk taşındığını açıklayan Sağlık Bakanlığı hatalı ve gereksiz antibiyotik kullanımı hakkında yapmış olduğu açıklamalar dikkate alındığında ; Ülkemizde gereksiz olarak antibiyotik kullanımından dolayı mikropların antibiyotiklere direnç kazındığı ve bu nedenle dünyada bulunan antibiyotiklerin yanlış kullanıldığı ülke sıralamasında Türkiye ‘nin ilk sıralarda yer aldığı belirtmiştir.

Sağlık bakanlığı ülkemizin gereksiz ve hatalı antibiyotik kullanımı sıralamasına bakıldığında OECD ülkeleri arasında birinci sırada yer aldığını belirterek bunun çok büyük bir tehlike olduğunun altını çizerek antibiyotiklerin halk tarafından nezle ve grip gibi basit hastalıkları daha çabuk iyileştirdiği gibi çok yanlış bir bilgiye sahip olduklarından dolayı bilinçsizce antibiyotik kullanıldığı bunun da ileriki zamanlarda daha büyük sıkıntılara sebep olacağını açıklamıştır. Antibiyotiklerin nezle ve grip gibi hastalıklarda sıklıkla kullanılmasından kaynaklı mikropların antibiyotiklere karşı artık direnç kazandığını belirtilirken maalesef birçok birey doktorlardan ısrarla kendilerine antibiyotik yazmalarını istemektedir.

Bu konu hakkında ülkemizde yeni bir uygulamaya geçildiğini belirten Sağlık Bakanlığı bundan sonra antibiyotikler test yapılmadan kesinlikle hastalara verilmeyeceğini belirtmiştir. Bu testler arasında bulunan Akut Tonsillafaranjint faranjit ve GAS hızlı antijen testlerinin yapılmadan bireylere kesinlikle antibiyotik verilmeyecek ve bu testlerin yapılması çok kısa sürede olduğundan dolayı herhangi bir mağduriyet yaşanmayacağını belirtilmiş.

Ülkemizde hastalara yazılan her üç reçeteden bir tanesinde antibiyotik bulunduğunu belirten Sağlık Bakanlığı bunun Avrupa ülkelerine bakıldığında altı reçetede bir yazıldığını belirtilmiş. Bizim ülkemizde normalin iki katı bir fazla kullanım gözlemlenmekte. Bu yeni getirilen uygulamanın doktorlara bildirisinin yapıldığını ve bundan sonra grip ve nezle gibi basit olan durumlarda ve ayrıca bir test yapılmadan hastalara antibiyotik yazılmayacağının altı çizilmiş. Aynı zaman da vatandaşların antibiyotik yazılması konusunda doktorlara son derece baskıcı bir tutumda olduklarını ve bunun kendi sağlıkları açısında ilerleyen zamanlarda büyük sıkıntılar doğuracağını her bireyin kendi sağlığını düşünerek mecbur kalmadıkça antibiyotik kullanmaması gerektiğini belirtmiş.

Ülkemizde bir yıl içerisinde yaklaşık olarak 1 milyar liralık bir antibiyotik kullanımı olduğu ve yapılan araştırmalarda bu kullanımın yarısından fazlasının antibiyotik tedavisi gerektirmeyen hastalıklar olduğu ortaya çıkmaktadır. Yapılan bu kadar fazla harcamanın tek sebebinin ise gereksiz bir şekilde antibiyotik kullanımından kaynaklanmaktadır. Bu konu hakkında Sağlık Bakanlığı ise bu paranın vatandaşları tedavi etmek için harcanacağına hasta olmalarına sebep olmaları için harcandığını önemle belirmiştir.

 

 

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉