• PAYLAŞ

Windows 10 İşletim Sisteminde MAC Adresi Nasıl Değiştirilir?

  • 14/08/2016 - 12:40
  • 0 Yorum
  • 965 görüntüleme

Windows işletim sistemleri kullandığımız bilgisayarlarımızın üzerinde bulunan MAC adresi, ağa bağlanabilen donanımın, ara yüzüne üretici firma tarafından atanmış bir tür adres olarak tanımlamamız mümkün. MAC adresinin özellikleri arasında ,eşsiz olması yani kısaca sadece cihazınıza özel olarak verilmiş olan bu adresi, akıllı telefonlarınızda bulunan IMEI numarası gibi düşünebilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki MAC adresinizi değiştirmek istemenizin birçok haklı nedeni olabilir. Örnek olarak, herhangi bir sistem yöneticisinin belirlediği ve sadece saptadığı MAC adreslerinin internet erişimini sınırlaması, bilgisayarınızdaki MAC adresi değiştirmek istemenizin nedenlerinden biri sayılabilir.

Windows 10 İşletim Sisteminde MAC Adresi Nasıl Değiştirilir 2

Windows 10 işletim sisteminizden MAC adresinizi değiştirmek istiyorsanız öncelik olarak, Başlat menüsüne tıklıyoruz ve ardından Aygıt Yöneticisi  yazarak aratıyoruz. Açılan sekmeden Ağ Bağdaştırıcıları kısmını göreceksiniz. Menüyü ekran üzerinde genişletiyoruz ve değiştirmek için karar verdiğimiz ağ adaptörünün üzerine sağ tıklayarak Özellikler sekmesine tıklıyoruz.

Windows 10 İşletim Sisteminde MAC Adresi Nasıl Değiştirilir 3

Özellikler sekmesinin üst menüsünde göreceğiniz Gelişmiş sekmesine tıklıyoruz, aşa kısımda listeden Ağ Adresi sekmesine tıklıyoruz. Ağ Adresi sekmesine tıkladığınızda hemen ekranın sağ tarafta beliren Değer kısmına yeni oluşturacağımız MAC adresini giriyoruz ve hemen ardından Tamam sekmesine tıklayarak değişiklikleri uyguluyoruz.

Windows 10 İşletim Sisteminde MAC Adresi Nasıl Değiştirilir 4

Yukarıda  anlatığımız önergelerle yaptığımız değişikliklerin doğruluğunu kontrol etmek için bilgisayarımızdan Komut İstemi sekmesini açıyoruz ve komut satırına Getmac yazarak enter tuşuna basarak açılan pencereden, bağlı tüm adresleri görebilirsiniz.

Windows 10 İşletim Sisteminde MAC Adresi Nasıl Değiştirilir 5

Elle değişimi yapılan MAC adresi konusunda yanlış yaparım endişeniz varsa bu işleme alternatif olarak, Technitium MAC Address Changer uygulamasını BURADAN indirerek kullanabilirsiniz. Uygulama kullanım açısında son derece  kolaylığı ile ön plana çıkarken, yanlış bir şey yaparım diyen kullanıcıların imdadına koşuyor diyebiliriz.

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉