• PAYLAŞ

Windows 10 İşletim Sisteminde Ne Kadar RAM Olmalı?

  • 08/09/2016 - 19:40
  • 0 Yorum
  • 902 görüntüleme

Genel olarak hemen herkesin kafasına takılan önemli sorulardan olan yeni bir işletim sisteminin ihtiyacı olan RAM miktarı. Doğal olarak yeni gelen Windows 10 işletim sistemi için de durum pek de farklı değil.

Bir çok yere sorup, teknolojik forumları araştırarak doğru cevabı bulmaya yada cevaplardan emin olamaya çalışıyorsunuz. Bir yanınız yeni bir RAM almak için tamamen bahane olarak bu durumu değerlendirmeye çalışırken, diğer yanınız da bütçede açık vereceğinizi düşünüyorsunuz. Aslında biraz sakin olmalısınız. Yeni kullanıma sunulana Windows 10 işletim sistemi emin olun ki o kadar açgözlü değil.

Bu RAM Takıntısı Nereden Geliyor?

Tamamen kulaktan dolma bilgilere dayalı olarak RAM ihtiyacını abartıyoruz. Aslında çok da kabahatimiz bulunmuyor çünkü birçok uygulama yada oyun artık belirli bir kriterlerin üzerinde sistem talep etmeye başladı. Bu nedenle de yenilenmiş olan her bilgisayar 2 sene içerisinde nerdeyse yetersiz kalabiliyor. Fakat bilgisayar sisteminizi yükseltmek tam olarak sistemle ne yapmak istediğinize doğru orantılı olarak ortaya çıkacak ve ihtiyaç duyacağınız bir durum. Rise Of the Tomb Raider veya GTA 5, Assassin’s Creed ya da DOOM serisi gibi oldukça ağır sistem gereksinimleri olan oyunları takip etmeyi düşünmüyorsanız yüksek bir olasılıkla şu andaki PC’niz size yetecektir.

windows-10-isletim-sistemi-ne-kadar-olmali-1

Windows 10 İşletim Sistemine Ne Kadar RAM Gerekli?

Windows 10 işletim sistemi ile ne yapacaksınız? DirectX 12 altyapısından tamamen faydalanacaksanız durum farklı, sade bir vatandaş gibi internet üzerinde gezip, sadece ofis işlerinizi yapacak, yada fotoğraf işleyerek medya izleyip dinleyecekseniz tamamen farklı kurgular söz konusu. Oyun amaçlı PC’niz varsa yüksek olasılıkla minimum olarak 8GB RAM kullanıyorsunuzdur ki artık bazı oyunlar için yetersiz geliyor olmasına rağmen Windows 10 için çok bile fazla diyebiliriz.

Mayıs ayı sonlarında kararlı sürümlere dayalı doğru güncelleme alan Windows 10, daha o zaman bile abartılı olan sistem gereksinimleri talep etmiyordu. 2016 Mayıs ayı sonlarında yapılan ilk Redstone güncellemesi için belirtilen gerekli sistem: 1GHz ve bunun üzeri işlemci ve minimum 2GB RAM olarak gösterilmişti. Daha önceki açıklamada ise bu sınır 32bit PC’lerde 1GB Ram olarak belirtilmişti son güncellemeden sonra 2GB RAM standart oldu. Windows 10 işletim sistemin Mobile cihazlar üzerinde ise RAM gereksinimi minimum 1GB olarak belirtildi.

Kısa ve öz olarak açıklamak gerekirse 1GHz işlemci ve 2GB RAM Windows 10 işletin sisteminin gereksinimlerini karşılıyor diyebiliriz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉