• PAYLAŞ

Yapay Zeka Nedir?

  • 01/07/2017 - 00:46
  • 0 Yorum
  • 762 görüntüleme

Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki; yeniliklere ayak uydurmamız mümkün olmuyor. İnsanoğlu her yeni günde daha iyisini icat edebilmek için uğraşıyor. Kimi bu teknolojik gelişmelerin hayatımıza oldukça olumlu yönleri olduğunu düşünse de, kimi teknolojik gelişmelerin insanoğlunun sonunu getireceğini düşünüyor. İnsanların sıkça tartıştıkları teknolojik gelişmelerin en başında da yapay zekâ gelmektedir. Bu yazımızda yapay zekâ nedir sorusunun cevabını vereceğiz.

Yapay Zekâ

Yapay zekâ, insanları davranışlarını yapabilen bir teknolojidir. Karmaşık problemleri tam bir insan edasıyla cevaplayabilen bu teknoloji, insan davranışlarının algoritmik bir şekilde bilgisayarlara aktarılması ile oluşmaktadır. Hazırlanan algoritmalar sayesinde yapay zekâ, bir sorunu çözmek için tıpkı biz insanlarda olduğu gibi yöntemler hazırlamaktadır. Şu an dünya çapında çok fazla geliştirilmediğinden, bu teknolojinin sadece bilgisayar teknolojileri ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Ancak yapay zekâ teknoloji sayesinde; bilgisayar, felsefe, psikoloji gibi birçok dalda sorunların çözümlenmesi sağlanmaktadır.

Yapay Zekâ Tarihçesi

Yapay zekâ uygulamaları 1956 yılından öncelere dayanmaktadır. Ancak 1956 yılı, yapay zekânın resmi olarak ortaya çıktığı tarihtir. Bu yıllarda sadece düşüncesi ortaya atılan yapay zekâ, 1974 yılı ve sonrasında yavaş yavaş keşfedilmeye başlanmıştır. Bu yıllar ne kadar araştırma yapılan yıllar arasında yer alsa da, çalışmalar 1997 yılına kadar istenen düzeye getirilememiştir. Bu tarihten sonra ise en basit yapay zekâ teknolojileri ortaya atılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise yapay zekânın bilirkişileri bile alt edebildiği bir dönem yaşamaktayız.

Yapay Zekâ Nerelerde Kullanılır?

Yapay zekânın kullanım alanı oldukça geniştir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi hala istenen seviyeye gelememiştir ve insanların yapabileceği zor işlerden ziyade daha sıradan işlerde başarılı olmaktadırlar. Şuan birçok robotta insan işlevlerini yerine getirebilmeleri için kullanılmakta olan yapay zekâ, son seviyesine söylenilene karşı cevap verme ile çıkmıştır. Uzmanların ilerleyen zamanlarda tıpkı insanlarda olduğu gibi duygu hissetmelerine olanak sağlanacağını düşünüyorlar. Eğer böyle bir şey gerçekleşirse, artık robot arkadaşlarımız olabilecek ve onlarla sohbet edilebilecek.

Yapay Zekâ Dünyaya Zarar Verecek Mi?

Yapılan araştırmalar, birçok insanın aklına yapay zekânın insanlık için iyi olup olmadığı yönündedir. Özellikle dönemin en iyi bilim adamlarından biri olan Stephen Hawking’in yaptığı açıklamalar, bunun oldukça büyük bir olasılık olduğundan bahsetmekte. Yapay zekânın iyice gelişmesi ile robotların da tıpkı insanlar gibi düşünmeye başlaması ve bizden daha hızlı gelişim sağlamaları, ilerleyen zamanlarda başımıza büyük işler açabilecek gibi gözüküyor. Özellikle bu teknolojinin büyük devletlerce savaşlar için kullanması, insanların sonuna bizleri daha da yaklaştıracak. Hatta ne kadar doğrulanmamış olsa da, Amerika’nın bu tür teknolojilerin silah olarak kullanımı yasaklamak için şimdiden harekete geçtiği söyleniyor. Şuan birçok yapay zekâ programı yürütülüyor olsa da, henüz bizlere tehdit niteliğinde bir olay gerçekleşmedi. Ancak Hawking bundan 40-50 sene sonra insanların yapay zekâ konusunda oldukça büyük bir gelişme göstereceğini, böyle giderse insanlık dünya üzerindeki en büyük teknolojisini ve son teknolojisini üretmiş olacak.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉