• PAYLAŞ

Yatak Seçimi Nasıl Yapılır?

  • 26/08/2016 - 19:00
  • 0 Yorum
  • 1069 görüntüleme

İnsan ömrünün üçte biri uyuyarak geçmektedir. Bu konuda yapılan birçok tez bulunmaktadır. İnsanlar daha az uyuyarak hayatlarını nasıl devam edebilir yönünde birçok çalışma bulunuyor. Ancak yapılan çalışma sayısı ne kadar çok olursa olsun bu durumun kolay kolay değişmeyeceğini ve 7 ya da 8 saat uyumamız gerektiği gerçeği değişmiyor. Ömrümüzün yaklaşık olarak 3’te 1’ini geçirdiğimiz yer bizler için çok önemlidir. Uykumuz sırasında bilincimizin kısmen de kapalı olduğu için vücudumuzla uyumlu bir yatakta uyumak sakatlık yaşamanızın önüne geçecektir. Bu nedenle yatak tercihi çok önemlidir. Yatak tercihimizi gerektiği gibi yaparsak uykumuzu daha iyi alabilir ve daha dinç bir şekilde yataktan kalkarız.

Bu yazımızda sizlere insanların yapacakları yatak seçimlerinde dikkat etmesi konular hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bu sayede vücudunuz uygun yatağı bulma konusunda size yardım edeceğimizi düşünüyoruz. Uykuda olsak dahi sağlığımız bizim için önemli olduğu için seçeceğiniz yatağın kumaşına dikkat etmeniz gerekiyor. Yataklarda genellikle kullanılan jakarlı kumaşlar sağlık açısında tavsiye edilmemektedir. Yatağınızı seçerken kumaşının pamuk ya da örme özel kumaşlardan olmasına dikkat etmelisiniz.

yatak-secimi

Özellikle gelişen teknoloji ile birlikte insanın kuş gibi uyumasına yardımcı olacak yataklar üretilmeye başladı. Bu yatakların ortak ismi sizin de mutlaka duyduğunuz ortopedik yataklar oluşturmaktadır. Bu yataklar sağlık açısından da insana büyük kolaylık sağlamaktadır. Özellikle bel fıtığı sorunu olanların ya da bel ağrısı çekenlerin bu yatakları tercih etmeleri gerekmektedir. Bu yataklar sayesinde her hangi bir ağrı ya da sızı çekmeden uyuyabilirler.

Yatak alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de yatağın boyu olmaktadır. Yatak boyu özellikle uzun boylu insanlar için sorun olmaktadır. Bu sorun ile karşılaşmak istemiyorsanız bilimsel veriler ışığında insanın kendi boyundan 15 cm daha uzun yatak alması gerektiğini unutmayın. Bu ayaklarınızın dışarıya sallanmasının önüne geçecektir. Bu yastık payının da içine katılarak hesaplanması ile hazırlanmış bir bilgidir. Yatak odanıza rahat edeceğiniz yatağı yerleştirdikten sonra uykunuz esnasında sizi rahatsız edecek ögelerden temizleyerek dizayn etmeye başlayabilirsiniz. En önemli nokta yatak olduğunu yatak odanızı hazırlarken unutmayın.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉