• PAYLAŞ

Yatırımcılar 2017 Yılında Neleri Takip Etmeli

  • 25/12/2016 - 16:05
  • 0 Yorum
  • 518 görüntüleme

Yatırımcılar 2017 Yılında Neleri Takip Etmeli.

2016 yılı ülkemiz için hem siyasal olarak hem de ekonomik olarak çok zorlu ve yorucu bir yıl olduğunu herkes kabul edilecektir. Sayısız terör saldırısı, darbe girişimi, Suriye iç savaşı ve daha aklımıza gelen birçok sorunla karşı karşıya kaldık. Gündem o kadar çok değişti ki bu kadar değişkenin olduğu bir gündem içinde yatırımcılar bazen ne yapacakları konusunda karar veremediler. 2017 yılının terör girişimleri konusunda bu seneden farklı olmasını temenni etsek de ekonomik olarak çok da sakin bir seyirde geçeceğinizi söylememiz yanlış olacaktır.

Yazımızın devamında 2017 yılında yatırımcıların ya da yatırım yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken önemli olayların neler olacağına değinmeye çalışacağız. Ekonomik detayların değişmesinde önemli bir yeri olacağını söyleyebiliriz. Ona göre hareket etmeniz önemlidir.

Başkanlık Sistemi

Bu değişim siyasi hayatta çok önemli taşların yerinden oynamasına neden olacaktır. Cumhurbaşkanı bir onay mercii olmaktan çıkarak, karar verici konuma getiren bir süreci yaşayacağız. Ülke olarak krallığa benzetebileceğimiz bu sistemin artıları olacağı gibi dezavantajları da olacaktır. O nedenle başkanlık sürecini çok iyi takip etmeli ve kararlarınızı dikkatli olmanız çok önemlidir.

Ekonomi

Ekonomimiz çok hızlı bir şekilde büyüdükten sonra son yıllarda olumsuz bazı gelişmeler ile büyüme yüzdesini düşürdü. 2016 yılının üçüncü çeyreğinde ekonomimiz 2009’ın yılından bu tarafa ilk defa daraldı. Bu durumda sadece ülkemiz de yaşanan gelişmelerin değil aynı zamanda dünya üzerinde yaşanan birçok gelişmenin de etkisi var. Amerika başkanlık seçimi, Rusya ile yaşanan kriz, İngiltere’nin AB’den ayrılmak istemesi bunlardan sadece birkaç tanesidir.

Suriye İç Savaşı

Bu savaş artık suriye iç savaşı olmaktan çıktığını söyleyebiliriz. Suriye topraklarında birçok ülke ve örgüt bulunuyor ve kendi çıkarları için alttan bu sayısız silahsız örgüte destek veren ülkeler durumun daha kötüye gitmesine neden oluyor. Rusya, Türkiye Ve İran bu durumu düzeltmek için önemli adımlar atsa da ülke için deki örgütlere verilen silah desteği durumun düzelmeyeceğini gösteriyor. Ülke olarak uzun bir süre bu savaşı izledikten sonra başlattığımız harekat şu günlerde hala devem ediyor. Bize ekonomik olarak bir getirisi olması için o topraklarda savaşın son bulması gerekiyor.

Fitch Ratings’in Notu

Güçlü bir ekonomiye sahip olduğumuz siyasi yetkililer tarafından sıklıkça söylense dahi kredi derecelendirme kuruluşların vermiş oldukları kararlar ekonomimizi olumsuz olarak etkilemektedir. BBB- de olan kredi notunu Fitch Ratings’in aşağıya çekmesi ekonomimizi olumsuz olarak etkileyecektir. Bu notun ne çıkacağı hakkında kuruluştan yapılan açıklamaları yakından takip ederek yatırımınızı yönlendirmelisiniz.

Trump Başkanlık sürecinde yaşanacaklar

Daha başkan olmadan dünya ekonomisini etkilemeye başladı. Başkan olduğunda olumsuz olmayacağını düşünenler olsa da Müslümanlara karşı takındığı tutum ülkemizi de yakından ilgilendiriyor. Özellikle dolarda korumacı bir anlayışın belirlenmesi bizim gibi gelişmekte olan piyasaların etkilenmesine neden oldu. Ekonomik kararlarında korumacı bir sistemin uygulanacağını vurgulaması ve destekleyici mali önlemlerin alınacağını söylemesi beklentileri olumsuz olarak düşünülmesine neden oluyor. Amerika için iyi ancak diğer ülkeler için kötü bir düşünce diyebiliriz.

Türkiye – AB İlişkileri

AB’nin ülkemiz hakkında ki son dönemlerde ki tutumunu hepimiz biliyoruz. Özellikle darbe girişiminin ardından ülkemiz de birçok tutuklamanın gerçekleşmesi AB tarafından olumsuz olarak kabul edildi. Ayrıca AP’nin ülkemiz ile AB’ye giriş görüşmelerinin askıya alınmasını talep etmesine karşılık Cumhurbaşkanının mültecilere sınırın açılacağını söylemesi ortamın gerilmesine neden olmuştu. Bu durum 2017 yılında farklı gelişmelere gebe olarak duruyor diyebiliriz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉