• PAYLAŞ

Yatırımınızda Pozisyon Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz.

  • 04/03/2017 - 12:36
  • 0 Yorum
  • 509 görüntüleme

Yatırımınızda Pozisyon Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz.

Bir yatırım enstrümanı tercih ettiniz ve ona elinizdeki sermaye ile yatırım yapmaya karar verdiniz. Bu noktada alacağınız pozisyon çok önemli olacak. Her enstrüman için alınacak pozisyonlar farklılık göstermektedir. Yatırım esnasında alınacak olan pozisyon tüm gelirin şekillenmesine ve size gelir kazandırması amacına hizmet etmesi amacı için çok önemlidir. O nedenle pozisyonunuzu alırken dikkat etmeniz gerekenleri bilmeniz gerekiyor. Eğer bu konuda farklı düşüncelere sahipseniz şimdi sizlere bu konuda hakkında bilmeniz gerekenleri paylaşacağız. Eğer pozisyonunuzu doğru şekilde almazsanız kar elde etmenin aksinde beklemediğiniz şekilde büyük kayıplar yaşayabilirsiniz. Şimdi pozisyon alırken dikkat etmeniz gerekenleri paylaşalım.

Portföy oluşturmak

Portföy bir yatırımcı açısında çok önemli bir kavramdır. Amacınız birden çok yatırım aracını tek bir sepete toplayarak kazancınızı garanti altına almak olmalıdır. Bu sayede gelecekte elde etmeyi planladığını geliri en az riski girerek kazanma yolunda doğru adım atmış olursunuz. Oluşturduğunuz bu sepet içerisinde ki enstrümanların ne zaman alınıp, ne zaman satılacağını bilmeniz ve duracağınız pozisyonu belirlemeniz çok önemlidir. Bu yapacağınız hamleler sizi başarıya ulaştıracaktır. Piyasa takibini çok iyi yapmalı, paritelerde oluşabilecek fiyat değişimlerini öngörmeniz çok önemlidir. Tüm stratejinizi buna göre kurmanız sizin açınızdan çok önemlidir. Bilmediğiniz bir piyasaya giriş yapmak istediğiniz de ilk olarak ücretsiz olarak verilen tüm eğitimleri mutlaka almalısınız

Doğru pozisyon nasıl alınır?

Pozisyonu doğru şekilde almadan önce kendinize gireceğiniz piyasa için bir hedef belirlemelisiniz. Tabi belirleyeceğiniz hedeflerin gerçekçi olması da önemlidir. 1000 TL ile piyasaya girip 1 ay içerisinde bunu 100 bin TL yapmak gerçekçi bir hedef değildir. Gerçekçi hedefler belirlemek doğru şekilde pozisyon almanıza da yardımcı olacaktır. Bir pozisyon alırken yapacağınız alım ve satımlarda oluşturmuş olduğunuz hedefe ulaşıp ulaşmayacağınızı mutlaka bilmelisiniz. Eğer alacağınız pozisyon hedeflemiş olduğunuz beklentilerinizi karşılayamayacaksa yatırım için tercih edeceğiniz enstrümandan uzak durmanız daha doğru olacaktır. Bundan uzak durman sizin yararınıza bir hareket olacaktır. Ayrıca yeterince tanımadığınız yatırım araçlarından da uzak durmanız sizin açınızdan önemli olacaktır.

Analiz yapmayı öğrenin

Bir piyasa içerisinde çok sayıda analiz bulunmaktadır. Önemli olan bu analizlere ulaşmak değil o analizlerin piyasa hakkında size söylemiş olduğu önemli detayları yorumlamak önemlidir. Bu konuda mutlaka kendinizi geliştirmelisiniz. Doğru yatırım aracını belirleme, en kazançlı pozisyonu oluşturma konusunda bu yorumlar size yardımcı olacaktır. Eğer yanlış bir yorum yaparsanız hayallerinizi uzun bir süre ertelemek zorunda kalabilirsiniz. Mutlaka yorumu kendiniz yapmalısınız. Başkalarının yaptığı analiz verilerinden sunulan yorumlar her zaman doğru şıkkı size göstermez. Ya da gösterse bile sizden önce birçok yatırımcı o pozisyonu almış olacağı için beklediğiniz kazancı elde etmekte zorluk çekersiniz.

Forex ya da borsa piyasası fark etmez tüm piyasalarda veriler yatırımcılara detaylı bir şekilde sunulmaktadır. Zaman ve fiyat hareketlerini birbiri ile güzelce anlatacak grafikleri yorumlamak için öncelikle bu fiyat değişimlerine nelerin neden olduğunu öğrenmelisiniz. Parite düşüş trendinde ancak bu nede dolayı yaşanıyor bilmelisiniz. Örneğin dolar paritesinde yaşanan düşüşün nedeni Merkez bankasının almış olduğu faiz kararı mı yoksa başka bir ekonomik verimi? Bunları mutlaka öğrenmelisiniz. Bu sayede grafikler aracılığı ile doğru yorumu yapabilirsiniz. Bu da yatırım aracınızı tercih etmede ve pozisyonunuzu hedefinize ulaşacak şekilde almada önemli bir bilgiye sahip olmak demek anlamına gelecektir. Amacınız doğru pozisyonu alarak en ideal şekilde maksimum gelire sahip olmak olmalıdır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉