• PAYLAŞ

Yatırımlarda Pozisyon Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • 03/07/2017 - 17:35
  • 0 Yorum
  • 565 görüntüleme

Yatırım için bir araç tercih etmek kadar o seçilen araçta doğru pozisyonu almakta çok önemlidir. Çünkü bu noktada sizin o araçtan para kazanıp kazanmayacağınız ortaya çıkarılır. O pozisyonu tercih ederken dikkat etmenizin en önemli noktası yatırım aracından kar elde etmektir. Eğer doğru şekilde yatırım aracını tercih etseniz dahi pozisyon olarak detayları dikkat etmezseniz büyük ihtimal ile zarar etme ihtimaliniz çok yüksek olacaktır. Örneğin altın için bu konuya biraz detaylandırabiliriz. Altın günümüzde en çok tercih edilen yatırım araçlarının başında gelmektedir. Ancak altın sürekli olarak yükseliş trendi içinde olan bir yatırım aracı değildir.

Son yıllarda en çok kar elde ettiren araç dahi olsa da her zaman yükselmediği için düşüşe geçeceği anda pozisyonunuzu doğru olmak daha çok altınınızın olmasına yardımcı olacaktır. Pozisyon alma konusunda genellikle yanlış tercihi yapan piyasaları iyi tanımayan ve bilinçsiz bir şekilde hareket eden yatırımcılardır. Ancak piyasayı yakından takip eden ve ne istediğini bilen yatırımcılar ise doğru pozisyon sayesinde elde etmek istedikleri beklentileri eninde sonunda elde edeceklerdir. Tabi doğru pozisyonu almadan önce dikkat edilmesi gereken önemli verilerde bulunuyor. Bu konuda ilk olarak portföy oluşturma hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Portföy’ün nasıl oluşturulacağı bu anlamda ilk atılması gereken adım olarak karşımıza çıkıyor.

Portföy Nasıl Oluşturulur?

Tüm piyasalarda onlarca yatırım aracı bulunmaktadır. Tek bir yatırım enstrümanına bütün sermayenizi yönlendirmek yerine bunu birkaç araç ile birlikte yapmak daha doğru olacaktır. Çünkü piyasalar içerisinde bir yatırım aracı yükseliş trendi olurken mutlaka birkaç tanesi de düşüş içerisinde olacaktır. Portföy sayesinde bunları doğru şekilde harman yapmak sizi zarar etmekten kurtaracaktır. Bunun için planlı bir strateji belirleyerek hareket etmek faydalı bir yatırım işlemi olacaktır. Portföy oluştururken tercih edeceğiniz tüm yatırım araçlarınızın genel olarak size kar ettirecek şekilde belirlemeniz gerekiyor. Bunun için finans danışmanlarından yardım almanız faydalı olacaktır. Bir biri ile eşit şekilde hareket eden ve ters korelasyona sahip yatırım araçlarından oluşturmaya özen göstermelisiniz.

Doğru Pozisyon Nasıl Alınır?

Doğru pozisyonu almadan önce mutlaka hedeflerinizi belirlemelisiniz. Tabi belirleyeceğiniz hedefler gerçekçi olmalıdır. Bin TL yatırım ile 100 bin TL kazanmak gerçekçi bir hedef değildir. Bu hedefe ulaşmak için pozisyonunuzu alırken ve satarken faydalı olmasını sağlamalıdır. Pozisyonunuzu değiştireceğiniz yatırım araçlarında işlem yaparken o yatırım aracını çok yakından tanımanız gerekiyor. Tavsiye edilmesine rağmen hakkında bilgi sahibi olmadığınız yatırım aracını tercih etmek işlem yaparken tedirgin olmanıza neden olacaktır. Gümüş yatırım için tercih edilen opsiyonlardan birisidir. Ancak gümüş paritesini tam anlamı ile neyin etkilediğini bilmediğiniz için pozisyon alırken yanlış karar vermeniz yüksek ihtimal olacaktır.

Analizleri Yapmayı Unutmayın?

Piyasalarda oluşacak tüm değişimleri ve gelişmeleri önceden bilmek ve ona göre pozisyon almak çok önemlidir. Ancak bunu yapabilmek için bakacağınız yeri bilmeniz gerekiyor. Bu konuda size tavsiyemiz fiyat grafiklerine detaylı bir şekilde bakmanız gerekiyor. Zaman ve fiyat konusunda gerekli bilgiler veren grafikler sayesinde piyasada ki trend yönünü daha rahat bir şekilde belirleyerek pozisyonunuzu en doğru şekilde almanızı sağlayabilirsiniz. Tabi bunun için grafikleri okumalı, okumayı bilmenizin önemi çok büyüktür. Bunu öğrenmek için finans piyasalarında hizmet veren aracı kurumlar tarafından verilen eğitimlerden faydalanabilirsiniz. Bu sayede grafiklerin ne anlatmak istediğini daha kolay anlayabilir, destek ve direnç noktalarını belirleyerek, hangi seviyede alım- satım yapmanız gerektiğini daha rahat bir şekilde belirleyebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉