• PAYLAŞ

Yatırımlarınızı Akılcı Yönetebiliyor musunuz?

  • 28/03/2017 - 12:21
  • 0 Yorum
  • 659 görüntüleme

Yatırımlarınızı Akılcı Yönetebiliyor musunuz?

Hayatınızın her döneminde tasarruf yaparak biriktirdiğiniz sermaye ile günün birinde daha fazla kazanç elde etmek için yatırım yaparsınız. Yatırım yapmanın en büyük avantajı belki yıllar boyunca uğraşarak biriktiremeyeceğiniz miktarlara sahip olmaktır. Tabi öncelikle doğru yatırımı yaptıysak bu mümkün olur. Aksi taktirde elimizde olan miktarın tamamını dahi kaybedebiliriz. O nedenle yaptığımız yatırım tercihini ne kadar akıllıca yaptığınızı bilmeniz gerekiyor. Tüm olay bu noktada kopacaktır. Kararlarınızı verirken ne kadar akıllıca davranıyor, ne kadar duygusal hareket ediyorsunuz. Eğer gerçekten bir yatırımcı gibi hareket etmek istiyorsak öncelikle yatırımlarınızda yaptığınız hataların farkına varmanız gerekiyor. Genelde birçok yatırımcının yaptığı hatadan sizlere bahsetmeye çalışacağız.

Yatırım Psikolojisi

Genelde yatırım psikolojisi birçok insan için aynıdır. İnsanlar kendilerini farklı hissederler ancak verecekleri tepkiler genellikle aynıdır. Genelde tüm yatırımcıların yaptıkları işlemlerde kararlarını etkileyen dürtüler aynıdır. Riskten uzak durmak, yatırım aracına aşırı güven duymak, bu noktada bir şey olma diyerek aşırı iyimserlik göstermek ve genel yatırımcılar ne tarafa giderse sürü psikolojisi ile hareket ederek karar vermektir. Bu gibi etkenler yatırımlarının yönünün belirlenmesine önemli kararlar verilmesine neden oluyor. Önemli olan yatırım yapılan piyasada gelecek parite değerleri hakkında ön görüde bulunabilmektedir. Dolar paritesinin ya da bir hisse senedinin gelecekte olabileceği durumu kestirebilmek size en rahat kazancı sağlayacaktır. Para piyasalarda küçük dalgalanmalar nedeniyle düşüşler yaşanabilir. Bu noktada pozisyonunuzu korumanız önemli bir detaydır.

İyi sonuçları kendiniz alır, kötü sonuçlar başkaları yüzünden olur

İnsanlar tüm hayatları boyunca bu dürtü ile hareket ederler. Başarılı bir iş yaptıklarında bunu kendilerinin yaptığını kabul ederler, ancak yaptıkları iş bir sorun nedeniyle başarısız olduğunda ise bunun nedeni karşısında ki insandır ya da sistemdir. Yatırımcılarda bu mantık ile genel olarak düşünmektedir. Eğer yatırımlarından kazanç elde ederlerse bunu kendilerinin yaptıklarını kabul ederler. Ancak zarar gerçekleşirse piyasa ki manipülasyon gibi etkenler nedeniyle bu durum oluşmuştur. Eğer başarılarının ardından sürekli olarak kendisini gören yatırımcı gün geldiğinde risk faktörünü hiç hesaplamadan kararlar verecektir. Piyasada ki en uzman yatırımcının kendisi olduğu düşüncesine kapılması onu büyük bir zarara sokacaktır. Yani piyasada zarar ettiğinizde başarısızlığı karşınızda ki insanlara atmayın yada üzerinize alınmayın. Arkasında ki nedeni derinlemesine inceleyin. Çünkü her iyi ya da kötü şeyi üzerine alınmak piyasa için tehlikeli olacaktır.

Duygu ve psikolojinin yorumlanması

Genelde yatırımlarımızın kazançlı mı yoksa zararlı mı olacağına nasıl verdiğimiz belirler. Duygularımızı ve o an ki psikolojimizi devreye katarak karar verirsek zarar etme ihtimalimiz çok yüksek olacaktır. Bu konu üzerinde  yapılan birçok araştırma gösteriyor ki eğer bir  yatırımcı kararlarını duygusu ile veriyorsa sonu her zaman hüsran olmaktadır. Ancak yatırım yapacağı piyasa tarafından sunulan verileri teknik analizler ile birleştirerek kararını şekillendirirse daha yüksek bir oranda kazanca yakın oluyor. Unutmayın önemli olan sizin birikiminiz ile kazanç elde etmenizdir. Bu noktada alacağınız kararların çok önemli olduğunu sizde bizde biliyoruz. Gireceğiniz piyasa ister forex olsun ister borsa olsun teknik analizlerini mutlaka öğrenmelisiniz. Bu sistemler size gelecekte oluşabilecek fiyat hareketleri hakkında ön görü yapma şansı sunar. Belki de hayatımızın genelde bu teknikleri kullanmamız bizleri daha da rahatlatacaktır. Başarı yada başarısızlıkla sonuçlanan her işlemin ardından mutlaka bir değerlendirme yapmalısınız. Bu değerlendirme sayesinde işlemlerinizden ders alma şansına sahip olursunuz. Bu da gelecekte sizin daha fazla doğru yatırım yapmasına  yardımcı olur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉