• PAYLAŞ

Yeni Ev Alırken Yapılmaması Gereken 5 Hata Nedir?

  • 24/01/2017 - 23:27
  • 0 Yorum
  • 730 görüntüleme

Yeni Ev Alırken Yapılmaması Gereken 5 Hata Nedir?

Mutlaka gelecek planlarınız arasında ev almakta vardır. Yıllarca kira ödemekten kurtulmak ve emekliliğinizi huzur içerisinde geçirebilmek için ev almayı istemeniz en doğal hakkınız. Ev alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu noktalar evin durumundan tutunda, ne zaman alacağınıza ya da nasıl bir ev alacağınıza göre belirlemeler yapmanızı gerektirir. Bu yayında sizlere yeni ev alırken yapılan hataların neler olduğunu ve bu hataları yapmamanız için dikkat etmeniz gereken noktaları paylaşmaya çalışacağız. Eminim işinize yarayacak bilgilere ulaşacaksınız. Şimdi sıra ile bu hataların neler olduğuna bakalım.

  1. Bulunduğunuz yerden taşınma ihtimaliniz var mı?

Ev alırken ilk dikkat etmeniz gereken uzun süre burada yaşayıp yaşamayacağınızdır. Eğer birkaç yıl yaşadıktan sonra işiniz gereği başka bir şehre taşınmanız gerekiyor orada ev almak mantıklı bir hareket olmayacaktır. Ancak başka bir yere taşınsanız da emekli olduğunuz da hayatınıza bu şehir de devam ettirmek istiyorsanız geleceğe dönük olarak ev alabilirsiniz. Bunu sizin belirlemeniz gerekiyor. Çünkü yakın zamanda yeni bir yere taşınacaksanız sizin için ek taşınma masrafları olacaktır ve sizde sermayenizi bu ev için harcayacağınızdan ekonomik olarak zorluk yaşayabilirsiniz.

  1. Bütçenizi Ayarlayın

Yapmanız gereken ev alabilmek için gerekli bütçenizi oluşturmaktır. Bütçenizi hazırlarken kesinlikle duygularınızı bir kenara koymalısınız. Bütçenizi oluştururken ekonomistlerin ortaya koyduğu argümanlardan uzak durmanızı da tavsiye edelim. Çünkü onlar sizin istekleriniz ve gelirinizin ne kadar olduğunu bilmezler. Ortalama fiyatlar üzerinden yorum yaparlar ve geneli kapsadığını düşünürler. Son yıllarda tüm şehirlerimizde ev fiyatları yükseldi. Bütçenizi ayarlamadan önce ilk olarak alacağınız evin durumuna göre fiyat araştırması yapmanız mantıklı olacaktır.

  1. Gizli maliyetleri unutmayın

Ev alırken genellikle ev için ödenen miktar kadar paranızın olmasının yeteceğini düşünürüz. Ve tüm bütçe ayarlamalarımızı ona göre yaparız. Alacağımız evde tüm imkanlarımız ile oluşturduğumuz tutarı kullanmaya çalışırız. Bu yanlış bir hareket olacaktır. Yapmanız gereken ev alırken yapacağınız tüm harcamaları öğrenmek olmalıdır. Ve bunun için de küçük bir bütçe oluşturmalısınız. Elektrik, su, doğalgaz gibi abonelikleri üzerinize almak, evin ruhsatını üzerinize almak ve evinize dask sigortasını yaptıracağınızı unutmayın. Ayrıca evin bazı noktaların da yapabileceğiniz tadilatlarınız için de bir kaynak ayırmanız doğru olacaktır.

  1. Mutlaka peşinat ödeyin

Ev kredileri günümüzde yüzde yüz olarak verilebiliyor. Ancak 2008 yılında dünya ekonomisinin yaşadığı krizin nedeni bu krediler olmuştur. Günümüzde ev almak isteyenlerin ilk gidecekleri yer bankalardır. Bankaya giderek ev kredisi alabilirsiniz. Size iki seçenek sunulacaktır. Birisi peşinat ödeyecek misiniz, diğer peşinatsız mı kredi çekeceksiniz olacaktır. Peşinatsız kredi çekmeniz sizi çok büyük bir zararın içine sokacaktır. Çünkü bu şekilde alacağınız kredi de ödeyeceğiniz faiz miktarı daha yüksek olacaktır. Vadenin durumuna göre kredi bedeli kadar fark ödeyebilirsiniz. Mutlaka ev alırken bir miktar peşinat vermeye çalışın.

  1. Alt yapısını mutlaka kontrol edin

Araba alırken ilk arabanın görümüne bakar ardından da motorunda bir sorun olup olmadığını kontrol ederiz. Ev alırken genel de bu yapılmıyor. Sadece evin iç ve dış cepheden nasıl göründüğüne bakıyoruz ve bu bizim için yeterli oluyor. Yapılması gereken su boruları ve gider borularını da kontrol etmektir. Eğer bunlarda bir sorun varsa evi alacağınız kişiden bunları düzeltmesini istemelisiniz. Çünkü bunlar ileri de yaşanabilecek sorunlar nedeniyle başımıza büyük sorunlar çıkartabilir. Dikkat etmeniz gereken noktalar arasında önemli bir yer teşkil etmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉