• PAYLAŞ

Yeni Kimlik Kartı Randevusu Nasıl Alınır ?

  • 25/01/2017 - 14:10
  • 0 Yorum
  • 994 görüntüleme

Yeni Kimlik Kartı Randevusu Nasıl Alınır ?

Uzun zamandan bu yana çalışmaları sürdürülen yüksek güvenlik standartlarıyla tasarlanan yeni çipli kimlik kartları için başvurular yakın zaman da İzmir, Bursa ve diğer illerde verilmeye başladı. Yeni kimlik kartları için başvuru nasıl yapılıyor? Yeni kimlik kartları ne zaman dağıtılacak? Yeni kimlik kartı için gerekli belgeler nelerdir?  Merak edilen bütün sorularınızın cevaplarını bu yazımızda sizlere aktaracağız.

2017 yılı ile beraber kullanıma başlana ve mevcut nüfus cüzdanlarının yerini alacak olan, güvenlik ve kullanılabilirlik tarafında önemli yenilikler getiren yeni çipli TC kimlik kartları için başvuru zamanı geldi. Başvuru zamanının gelmesiyle birlikte bir çok bireyin aklında birçok soru işareti bulunuyor. Kimlik kartı başvurusunun nerden ve nasıl yapılacağından başvuru için hangi evrakların isteneceğine, yeni kimlik kartları fiyatından geçerlilik süresine kadar pek çok sorunun yanıtı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü E-kimlik sayfası üzerinde bulunuyor fakat bu merak edilen soruların daha anlaşılabilir olması bakımından  tek bir başlık altında sizlere aktaracağız.


Yeni Kimlik Kartları Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Ülkemizde kullanılmaya başlanan yeni kimlik kartı başvurusu yurt içerisinde Genel Müdürlük web sayfası üzerinden yada Çağrı Merkezi numarası :199 aracılığıyla doğrudan randevu alarak yada randevusuz nüfus müdürlüklerine; yurt dışında yaşaya vatandaşlar ise Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliklerinde yapılabiliyor. Bu ayrıntıların dışında yapılan işlemler internet üzerinden başvuru aşaması dahil olmak üzere takip edilebiliyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü E-Kimlik başvurunuzu BU LİNK üzerinden yapabilirsiniz.

Yeni Kimlik Kartı İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir ?

Nüfus cüzdanı, pasaport, uluslararası aile cüzdanı, sürücü belgesi, avukat kimlik kartı, memur cüzdanı, askeri kimlik kartı, basın kartı yada muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçebilecek olan fotoğraflı belge ve bir adet son 6 ay içerisinde  çekilmiş olan biyometrik fotoğraf yeni kimlik kartı çıkarılması için gerekli olan belgeler olarak belirtilmiştir. Bu aşamada yeni kimlik kartı fotoğraf ölçüleri hakkında da bilgi vermemiz gerekirse; Resmi olarak kimlik kartı üzerinde kullanılacak olan fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun olan biyometrik fotoğraf olması gereklidir.

Yeni Kimlik Kartı Fiyatı Ne Kadar ?

Kanuni bildirim süresi dışında doğum sebebi ile düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, değiştirme sebebi ile düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve kayıp sebebi ile  düzenlenen kimlik kartı için 32 TL olduğu açıklanmıştır.

Yeni Kimlik Kartları Ne Kadar Süre Geçerli Olacak ?

Yeni kimlik kartlarının geçerlilik süresi 10 yıl olacak, 10 yılda bir yenilenmesi gereken yeni çipli kimlik kartlarının tam olarak ne zaman dağıtılacağı konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Türkiye genelinde 3 ila 4 sene içerisinde tüm vatandaşların yeni TC kimlik kartlarını alabileceği belirtiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉