• PAYLAŞ

Yeni Ülke Ekonomisi ve Yeni Finans Ne Demektir?

  • 06/06/2017 - 16:00
  • 0 Yorum
  • 689 görüntüleme

Ülkenin içerisinde bulunmuş olduğu yerli ve yabancı bankaların tasarladıkları taksitlendirme seçeneğinin sunulduğu kredi kartlarının kullanım sonrası ve öncesinde ülke ekonomisi içerisindeki etkisinden bahsedilecek olursa kredi kartları kullanımı kolay ancak geri ödemesi zor olan bir sistem halinde faaliyet göstermeye devam etmektedir.

Uzay çağı olarak adlandırılan bu dönemde teknolojinin üst düzeye çıktığı ve dünyanın uydu aracılığı ile yönetimi olduğu şu zamanlarda cepteki nakit para ve bozuk para devride yavaş bir şekilde yerini kredi kartlarına devretmektedir. Dünyanın birçok ülkesinde para artık kullanılmıyor ve kredi kartı ile nakit alışverişe göre yüksek olduğu görülüyor. Ekonomi ve finans kuruluşlarında konuyla alakalı olarak yüksek düzeyde yapılan çalışmaların ülkemizde etkinliğinin artırılması için yapılmakta olan plan ve projelerin hayata geçmesi adına halkında bilinçlenmesi gerekmektedir. Yetersiz kalan kredi kartı kullanıcılarının limitleri nakit olarak kullanması ve sonrasında ödeme zamanı geldiğinde ise çok zorlanmaması, ödenememesi durumlarında ise kullanıcıların sayısında azalma meydana gelmektedir. Bu sebepten ötürü banka ve finans kuruluşlarının özellikle bu konu ile alakalı yapmış olduğu çalışmalardan birisi kuruma müşteri kazandırmak ve arkasından müşterileri kredi kartı sahibi yapmak adına büyük çaba sarf etmeleri gerekmektedir.

Lise vb. meslek liselerinde en alt seviyelerde başlansa dahi ekonomi konusunda alınan dersler ve finansal anlamda verilen bilgiler iki taraflı olarak işe yaramaktadır. Biraz daha ileriye taşındığında ise üniversitelerde faaliyet göstermekte olan bölümler arasında yer alan işletme ve bankacılar bölümleri ile yanı sıra ekonomi ve finans bölümleri de önem taşımaktadır. Ülke ekonomisini düzeltmek adına bizimde kendi çapımızda görevler üstlenmemiz gereklidir. İçimize yabancı kurum ve kuruşların girmesi ile beraber hayat şartları daha zor bir hal alarak sistem yabancılaşmaya başlıyor. Teknolojiyi en iyi bir biçimde kullanan bir millet olarak üniversitelerin destekleri ile birçok farklı alanda ve özellikle finans alanında başarı elde etmek kaçınılmazdır.

Yeniliklerle eklenen ve her gün yeni bir kullanıcıyla beraber çoğalmakta olan bu alanda kurularak faaliyet gösteren firmaların birçoğu aslına bakılacak olursa bayrağı elinde götürmektedir. Kredi kartlarını uygunsuz bir biçimde savurgan halde kullanmakta olan kart sahipleri borç ödeme zamanı geldiğinde borcun altından kalkamadıkları ve bu borçlarını da farklı bankalardan kredi çekerek borç üstüne borç eklendiklerini görmekteyiz. Yakın tarihten bahsedecek olur ise k 2013 senesinden bu yana yapılan anket çalışmalarında kredi kartı kullanıcıların arttıkça borçlarında artan seviyelerde devam ettiği görülmektedir. Devlet her yıl yeni bir kredi kartı düzenlemesi yapsa bile borçlar bir hayli fazla yükselmektedir. Önünün alınmadığı durumda yabancı bankalara daha çok ihtiyaç duyuluyor. Kredi kartı doğru kullanıldığında güzel bir araçtır. Cepteki cüzdan vazifesini üstlenmektedir.

Fakat bu cüzdan bilinçsiz kullanılır ise delik bir cüzdan oluyor. Ekonomik sorunları kendi içimizde çok hızlı ve güvenilir bir biçimde çözüme kavuşturmadıkça cepteki oluşan yırtık gün geçtikçe daha fazla büyüyüp sonrasında ise sadece para ile değil nakit para ile beraber aile ve çocuklarda o deliğin içine girip kaybolacaktır. Okula masrafları ve özellikle üniversitede öğrenim görmekte olan gençlerin kitapları ve yurt masraflarına bakıldığında çok yüksek meblağlar ortaya çıkmaktadır. Uzaktan bakıldığında küçük bir düğmeyi anımsatan bu konu okul ve öğrenim hayatına girildiğinde ya da üniversite okuyan bir çocuğa sahip olunduğunda o günler ebeveynlere bir düğmeden ziyade artık koskocaman bir dağ gibi gözlerine ve üstüne gelecektir. Bu sebepten dolayı kredi kartının çok bilinçli ve planlı bir biçimde kullanılmasına toplum olarak dikkat etmeliyiz.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉