• PAYLAŞ

Detoks Faydaları Nelerdir?

  • 06/06/2017 - 14:29
  • 0 Yorum
  • 723 görüntüleme

Detoks bir nevi arınma beslenmesi anlamını taşımaktadır. Özellikle sağlıksız ve aşırı bir şekilde beslenmenin hissedildiği dönemlerde uygun olan bir beslenme yöntemidir. Kilo vermek isteyenle adına yağ yakmayı hızlandırabilmek için dönemsel olarak uygulanmaktadır. Özellikle ramazan ayında iftar ve sahur vakitlerinde kendimize hâkim olamayacağımız zamanlarda ve ramazan sonrası bayram sofralarında vücudu düzene sokmak isteyen kişiler için ideal bir beslenme şeklidir. Sindirim ve bağırsak sistemindeki temizlenmeyle birlikte vücutta oluşan toksinlerden de arınmayı sağlamaktadır. Bu etkilerin beraberinde ise metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayıp kilo verilmesine ve yağ yakılmasına yardımcı olmaktadır. Hem organlar ve hem de cilt için anti aging etkisi oluşturmaktadır. Belirli dönemlerde detoks yaparak karaciğer, kolon, akciğer ve böbrek gibi hayati rol sağlayan organların toksinlerden kolay bir biçimde arınmasını sağlamaktadır.

Karaciğer vücuttaki zararlı maddelerin atılması konusunda görev üstlendiğinden dolayı çok fazla enerji sarf eder ve yorulur. Detoks sayesinde bünyesinde kalan toksinlerden arındırılarak daha sağlıklı çalışması sağlanmaktadır. Detoks hem ruhen ve hem de bedenen temizlenmeye yardımcı olmaktadır. Detoks süreci boyunca tüketilen sağlıklı gıdalar vücudu saç telinden tırnaklara kadar temizleyerek onarımı gerçekleştirmektedir. Detoks sayesinde vücutta hissedilen dinçlik duygusu da ruh açısından insanların iyi hissetmesini sağlamaktadır. Detoks cildi temizleyerek genç göstermek adına en iyi yöntemler arasında yer almaktadır. Rutin cilt bakımında kullanılmakta olan temizlik ürünleri ve bakım ürünleri ciltte ve vücutta toksin birikmesine neden olur. Biriken bu maddeler ciltte deformasyona neden olmaktadır. Düzenli bir biçimde detoks uygulayarak hem cilde ve hem de vücutta biriken zararlı toksin maddelerden arınabilir. Bunun ile birlikte cilt yenilenir ve yüzeylerdeki pürüzler, döküntüler ve kızarıklıklar da ortadan kalkmış olur. Gözle görülür bir biçimde fark edilir. Detoks dönemler haricinde tüketilmesi gereken detoks etkisi yaratan yiyecekler ile sağlıklı bir yaşam sürdürülebilmektedir.

Detoks Etkili Besinler Nelerdir?

Beyaz lahana: Beyaz lahana içerisinde bulunan antioksidanlar ve B, C, E vitaminleri sayesinde detoks dönemlerinin vazgeçilmez besinlerindendir. Ayrıca bu dönemler dışında da mevsiminde bol bol tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer alır. Organlarınızın güçlenmesine yardımcı olur, hücre yenilenmesini destekler ve toksinleri vücudunuzdan uzaklaştırmanız yardımcı olur. Lahanayı çorba olarak tüketebileceğiniz gibi turşusunu hazırlayabilir ya da salatalarınızda çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Sarımsak: Sarımsak C vitamini deposu besinler arasında en güçlü antioksidan kaynağı olanlardandır. Metabolizmayı hızlandırır, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, saç ve cilt sağlığını korur. Bunun yanı sıra düzenli tüketildiğinde vücudu zararlı maddelerden arındırır ve toksinlerin birikmesini engeller.

Limon: Limonun C vitamini deposu olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak bunun beraberinde bağışıklık sistemi için oldukça önemli bir güçlendiricidir. İçeriğinde yüksek oranda antioksidan barındırır. Vücutta arındırıcı ve temizleyici özellik gösterir. Bu sebeple detoks dönemleri dışında da bol bol tüketilmesi, mümkünse sabah akşam yemeklerden bir saat önce limonlu ılık su içilmelidir.

Yeşil Çay: En güçlü antioksidan kaynaklarından biri olan yeşil çay aynı zamanda kateşinler bakımından da zengindir. Kateşin beyindeki hücre ölümlerini engelleyen ve hasar görmüş nöronları düzelten bir antioksidan etkili bir flavanoid grubudur. Günde 2 fincan yeşil çay tüketerek vücudunuzdaki toksinlerin atılmasına yardımcı olabilir ve serbest radikallerin zarar vermesini engelleyebilirsiniz.

Kırmızı pancar: Hem vücuttaki organların temizlenmesine yardımcı olur hem de organları koruyarak güçlenmesini sağlar. Kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur, sindirim sistemi fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlar ve sinir sistemini korur. Ayrıca kan şekerini düzenler ve uyku problemlerini giderir. Bu sebeple hem detoks hem de detoks dışı dönemlerde bol bol tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉