• PAYLAŞ

Yeni Zelenda Vatandaşlığı Nasıl Alınır ?

  • 22/11/2016 - 10:35
  • 0 Yorum
  • 981 görüntüleme

Yeni Zelenda Vatandaşlığı Nasıl Alınır ?

Güney Büyük Okyanusunda bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda, ılıman bir deniz iklimine sahip olan ülkeler arasındadır. Okyanus üzerinden gelen nemli rüzgarlar nedeni ile ülke yıl boyunca yağış alır. Yeni Zelenda ‘nın başkenti Wellington’dur fakat en büyük ve kozmopolit olan şehri Auckland’dır. Egemen dil olarak kullanılan İngilizce, tüm adalarda konuşulmaktadır. Maorileri onure etme amacı güdülerek, Maori dili de İngilizcenin dışında, resmi dil olarak kabul edilmiştir.
yeni-zelenda-vatandasligi-nasil-alinir-2

Yeni Zelenda nüfusun nerdeyse tamamına yakını Hristiyan olması ile birlikte, kiliseye kayıtlı olanlar vatandaş ortalama olarak % 70 dolayındadır. Nüfusun büyük bir çoğunluğu Protestan (Anglikan, Metodist Presbiteryen,), geri kalanlar kesim ise Katoliktir. Mormon Mezhebi ise daha çok Maoriler arasında yaygın olandır.

Yeni Zelenda 1.600 km uzunluğundadır ve en geniş yeri, 450 km’yi aşmamaktadır. Güney Adası’ nın belkemiği olan Güney Alpleri’nin en yüksek noktası olarak bilinen  Cook Dağı (3.764 m), aynı zamanda ülkenin en yüksek dağı unvanını elinde bulundurur. Kuzey Adasında ise, Mgaumhoe Ruapehu’da termal olan bir bölge vardır, ve adada bulunan 4 yanardağın 2 tanesi günümüzde hala faaldir.

yeni-zelenda-vatandasligi-nasil-alinir-1

Endüstri bakımından son yıllardaki gelişmişliğine karşın, hali hazırda bulunan ürünler, dünya pazarlarında rekabet edecek güçten hala yoksundur. Petrokimya, metalürji, demir-çelik, otomotiv,  kâğıt, yünlü ve pamuklu dokuma, gemi yapım ve onarımı,  kereste, içki, besin temel endüstri dalları arasındadır. Ülkede yıllık elektrik enerjisi üretiminin 3/4’ü hidroelektrik santrallar tarafından sağlanmaktadır.

yeni-zelenda-vatandasligi-nasil-alinir-3

Hayvancılık bakımından (sığır, keçi, koyun, domuz toplamı 75 milyon baş kadardır), hayvansal ürünler olarak (süt, yağ, et, deri, vb) üretimi konusunda dünyanın önde gelen ülkeleri arasındadır. Ülkede balıkçılık da büyük önem taşırmaktadır. Yeni Zelanda’nın karasularının 200 deniz miline çıkarılmasıyla beraber yıllık balık, deniz kabukluları üretimi olarak 500 bin tona kadar ulaşmıştır.

Demirfilizi, doğal gaz, kömür, betonit, mermer, alçıtaşı, başlıca doğal kaynakları arasındadır. Geçmiş zamanlarda önemli bir dışsatım ürünü olan altının üretimi, günümüze geldiğinde yılda 1 tonun altına düşmüştür. Orman ürünlerinin çok büyük bir bölümü dışarıya satılmaktadır.

Yeni Zelenda gitmek için Türk vatandaşlarına yada Türk pasaportu sahiplerine bir avantaj sunuyor ve ziyaretçi vizesi ücretsiz olarak veriliyor. Yeni Zelenda vize başvuruları posta yolu ile de yapılıyor. Vize başvurusu yapıldıktan sonra işleminin sonuçlanması 20 gün içerisinde sonuçlanıyor. Fakat ülke topraklarında yaşayan bir Yeni Zelanda vatandaşı yada oturma izni bulunan bir tanıdığınız tarafından davetliyseniz, vize başvurusu esnasında ilgililere formu göstermeniz durumunda daha az prosedürle karşılaşırsınız.

Yeni Zelenda ada devleti ve monarşi ile yönetilmesine karşın, dünyanın gelişmiş ülkelerinden birisi olarak anılır. Yeni Zelanda vatandaşı olmak için ülke topraklarında yatırım yapmak isteyenlere, ülkenin kapısı ardına dek açıldığını söyleyebiliriz. Yeni Zelanda yönetimi tarafından belirlenmiş olan işkollarından bir tanesine 1 milyon dolar ile 7 milyon dolar arasında yatırım yapmayı kabul edenler, ülke topraklarına  koşulsuz olarak kabul ediliyor. Ülke topraklarında açıkta bulunan pozisyonları değerlendirilmesi, ülkenin gelişimine katkı sağlayacak projeleri uygulamak ve farklı yatırım kollarında girişimde bulunmak isteyen bireylere ülke vatandaşlığı veriliyor. Ülke topraklarında Yeni Zelanda doları kullanılıyor. Fakat ülke topraklarında yatırım yapmış olan Türk şirketleri de kendi projelerinden Türk çalışanlarına yer vermeyi tercih ediyor.

yeni-zelenda-vatandasligi-nasil-alinir-5

Yeni Zelenda vatandaşlığının alınabilmesi için evlilik yolu, dışında çalışmak amacı ile gidilmiş 10 yıl süresince Yeni Zelenda topraklarında ikamet etmiş ve bunun en az 5 yılını süresiz oturum izini ile geçirilmiş olması gerekiyor.

Yeterli derece de İngilizce bilinmesi gerekli ve Yeni Zelenda topraklarında ikamet edildiği süre içerisinde hiçbir sicil kaydınızın olmaması gerekli.

yeni-zelenda-vatandasligi-nasil-alinir-4

Yeni Zelenda vatandaşlık başvurusu yapıldığında, kendi ülkeniz tarafından hakkınızda kesinleşmiş hapis cezası yada herhangi bir örgüt veya aşırı grubun mensubu olunmamış olması gereklidir.

[Toplam:2    Ortalama:4/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉