• PAYLAŞ

Yeni Zellanda Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

  • 10/07/2017 - 21:38
  • 0 Yorum
  • 861 görüntüleme

Yeni Zellanda, son yıllarda ekonomik ve yaşamsal olarak büyük bir gelişme sağlamıştır. Bununla birlikte ülkede yaşamak isteyenlerin sayısı da gün geçtikçe artmaya başladı. Özellikle bazı nedenlerden dolayı vatandaşlık değiştirmek isteyen insanların sıkça tercih ettiği bu ülke, bazı şartlar karşılığında vatandaşlık için izin vermektedir. Bu yazımızda Yeni Zellanda vatandaşlığı nasıl sorusunu konuşacağız.

Yeni Zellanda Hakkında Bilgi

Yeni Zellanda, Güney Yarımkürede yer alan bir okyanus ülkesidir. Pasifik adalarının arasında yer alan ülkede, Güney Ada ve Kuzey Ada olmak üzere iki kısım mevcuttur. Genel olarak bu iki adadan oluşmasına rağmen büyüklü küçüklü birçok adayı da kapsayan Yeni Zellanda’nın çoğu alışverişi Güney ve Kuzey adaları arasında gerçekleşmektedir. Monarşi yapısının görüldüğü Yeni Zellanda’da çevresindeki birçok ülkeye göre en fazla tercih edilebilecek ülke niteliğindedir. Bu ülkede vatandaşlık almak isteyen insanlara sunulan en kolay yol, yatırım yolu ile vatandaşlık alımıdır. Çoğu ülkede geçerli olan bu yöntem, Yeni Zellanda’nın en fazla tercih edilenleri arasında.

Yatırım Yolu ile Vatandaşlık Alımı

Yeni Zellanda, ülkedeki kaynakların artması ve iş olanaklarının fazlalaşması adına bireylere yatırım yolu ile vatandaşlık veren ülkeler arasında gelmektedir. Birçok ülkede aktif olan bu uygulama, Yeni Zellanda gibi gelişmekte olan bir ülke için oldukça önemlidir. Yeni Zellanda vatandaşlığı alabilmek için ülke yetkililerinin daha öncesinde belirlemiş olduğu iş kollarına yatırım yapmanız önemlidir. Ülke ekonomisine 1 milyon dolar ila 7 milyon dolar arasında bir yatırım yaptığınız zaman, ülke sizi koşulsuz şartsız vatandaşlığa kabul etmektedir. Bu sayede ülke bünyesinde iş kollarındaki aktifliği arttırmak amaçlanmaktadır. Yapacağınız yatırım ile siz ülke vatandaşlığını elde ederken, ülke işsizlik bakımından gelişmekte ve daha ileri gitmektedir. Bu da karşılıklı kazan-kazan mantığına dayanmaktadır.

Yatırım Yolu ile Vatandaşlık Alımı Şartları

Yeni Zellanda yetkililerinin gelişmeye atılan bir adım olarak görülen bu yöntem, vatandaşlık almak isteyen birey için de kolaylık sağlamaktadır. Ancak bu yatırımı yapmadan önce Yeni Zellanda vizesi alarak ülkeye giriş izni kazanmalıdırlar. Ülkeye giriş izni alan bireyler, vize işlemlerinde ücret ödemek zorunda değillerdir. Sadece geçerli bir pasaporta sahip olmaları vize alımının ücretsiz sağlanması için yeterlidir. Bu vize için başvuru yaparken de mail kullanılabilmektedir. Konsolosluk ile mail yoluyla iletişime geçerek başvurunuzu iletebilirsiniz. 20-30 günlük bir süreç sonrasında vize işleminiz hakkında kesin karar iletilir. Eğer bu kadar uzun süre beklemek istemiyorsanız, ülkede yaşayan bir tanıdığınızın sizi ülkeye davet etmesi gerekmektedir. Bu durumda işlemler daha da kısa sürebilmektedir. Olumlu bir cevap aldığınız takdirde artık yatırım yapma sırası gelmiştir. 1 milyon dolar ve 7 milyon dolar arasında yapacağınız yatırımlar, size koşulsuz şartsız vatandaşlık kazandıracaktır.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 3.3]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉