• PAYLAŞ

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

  • 10/07/2017 - 15:43
  • 0 Yorum
  • 875 görüntüleme

Günümüzde dünyanın en büyük sorunu açlıktan daha çok şişmanlık olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle son yıllarda yapılan açıklamalar ile obezite sorunu yaşayan insanların kıtlık sorunu yaşayanlardan daha fazla bir sayıda olduğu açıklanmıştır. Bu sorundan kurtulmak için insanlar çok farklı yöntemler kullanıyor. Çok sayıda diyet denemesi başarısız oluyor bu sorunu yenmek isteyen birçok insan en sonunda ameliyat masasına yatmaya bile razı geliyor. Bu yayınımızda kilo sorunu olan insanların yararına olacak sağlıklı bir şekilde kilo verme yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz. Eğer sizin ya da çevrenizde ki bazı insanların bu sorunları varsa bu yöntemlerden birisi sizin işinize yarayacaktır.

Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

Bol Su Tüketimi

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız düzenli olarak su tüketmeniz gerekiyor. Biliyoruz etrafınızda bulunan birçok insan bu konuda size açıklama yapıyor. Ancak bu konuda çok eksiğimiz olduğunu söyleyebiliriz. Gerekli miktarda su tüketilmemesi vücuttaki şişkinliğine neden olan ve zararlı maddelerin atılmasını tam olarak sağlanamamaktadır.

Sade Kahve

Kahve tüketiminin faydaları bulunmaktadır. Özellikle hızlı bir şekilde yağ yakmak istiyorsanız sade kahve tüketmeniz gerekiyor. Çok fazla olmamak kaydı ile gün içerisinde 3 ile 4 bardak arasında sade kahve tüketmek sağlıklı kilo vermenizde size yardımcı olacaktır.

Kahvaltıda Yumurta Tüketmek

Günün başlangıcı önemlidir. Gerekli enerjiyi almak ve protein desteği sağlamak amacıyla her sabah mutlaka bir adet olsun yumurta yemelisiniz. Yumurtanın en büyük özelliği insanı uzun süre tok tutması ve gün içerisinde sıkça yemek yeme alışkanlığını ortadan kaldırmaya yardımcı olmasıdır. Ayrıca kat kütlesinin oluşmasına da yardımcı olmaktadır.

Karbonhidrat’tan uzak durun

Normalde yararlı bir besin maddesidir. Ancak tüketim şekli onun yararlı ya da yararlı olmadığını belirlememizi sağlayacaktır. Bunun için en güzel örnek haşlama makarna ve soslu makarna örneğidir. İkisinde de temel olarak karbonhidrat vardır. Ancak haşlanan makarna kilo almanıza neden olmazken aynı zamanda yağ yakmanıza da yardımcı olmaktadır. Tabi çok fazla tüketirseniz bu konuda kesin konuşamayız.

Günlük Kardiyo Hareketleri

Kalp ritmimizi yüksek tutmak yağ yakmamıza ve kilo vermemiz konusunda bize yardımcı olmaktadır. Bunu günün belirli saatlerinde düzenli olarak yapmanız sağlıklı olarak kilo vermeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Kalp ritminizi yükseltmeye yardımcı olarak kardiyo hareketleri koşmak, bisiklet kullanmak, yüksek tempo ile yürüyüş yapmak yada yüzmek olabilir. Bu sporlardan herhangi birisini düzenli olarak yaparsanız yağlarınızın kısa süre içerisinde erimeye başladığını sizde fark edersiniz.

Atıştırmaların Sağlıklı Olanlardan Tercih Edilmesi

Karnımız acıktığında ve yakın zamanda yemek yeme ihtimalimiz olmadığında ilk aklımıza gelen atıştırmalardır. Bunları tüm marketlerden rahatça satın alabiliriz. Çikolata, kraker ve gofret gibi ürünler bu kategoriye girmektedir. Ancak bunlar paketler halinde satılan yüksek kaloriye sahip yiyeceklerdir. Gün içinde acıktığınızda bunlar yerine meyve suyu ya da kuruyemiş gibi alternatiflere yönelirseniz kan şekeriniz ile fazla oynamamış olursunuz ve aynı zamanda kilonuzu da korumuş olursunuz. Bunun için tüketebileceğiniz en güzel protein yiyeceği hurma, badem ve kakaodan hazırlanan toplardır.

Yavaş Yemeye Alışın.

Kilo almanın en temel nedenlerinden birisi hızlı yemektir. Kilo verme konusunda araştırmalar yapan çok sayıda uzman çok daha fazla çiğneyerek yemenin günlük ortalama 100 kalori daha az alınmasına yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Aynı zamanda yavaş yemek mide sindiriminin çok kolay bir şekilde yapılmasına da yardımcı olmaktadır. Yavaş tüketilen gıdalar tokluk hissinin daha kolay ve hızlı bir şekilde beyine ulaşmasına yardımcı olur. Bu sayede tüketimi ne zaman keseceğimize karar verebiliriz.

Acı Biber

Bu konuda birçok besin üzerinde araştırma yapılmaktadır. Acı biberde araştırmalara konu olmuştur. İçerisinde bulunan kapsaisin isimli madde yağ yakma konusunda fayda sağladığı bu şekilde ortaya çıkarılmıştır. Bu madde tüm acı biber çeşitlerinde bulunmaktadır. Bu metabolizmanın daha hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olarak sağlıklı kilo verme konusunda bizlere yardımcı olmaktadır.

Daha Çok Lifli Gıda Tüketmek

Kilo vermek istiyorsanız yeme alışkanlığınızda değişiklikler yapmanız gerekiyor. Bu değişikliğin ilk sırasında ise lifli gıdaları koymanız gerekiyor. Yani daha çok meyve ve sebze tüketmeniz gerekmektedir. Bunun için kendinize özel bir liste yapmanız da fayda olacağını da söyleyebiliriz. Çünkü bu tip yiyeceklerde lif oranı daha yüksektir ve bu sayede insanda tokluk süresi daha uzun sürmektedir. Aynı zamanda yediklerimizin hızlı bir şekilde tüketilmesine de yardımcı olmaktadır. Et ile karşılaştırıldığında sağlık açısından daha yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Kolesterolü olan insanların bu sorununu dengeleyici bir özelliği bulunmaktadır.

Uyku Düzenine Sahip Olmalısınız

Hızlı bir şekilde kilo almanın nedenlerinden birisi düzensiz bir uyku düzenine sahip olmanızdan kaynaklanmaktadır. Uykusuz kalan insanların metabolizma hızları en düşük seviyeye çekilmektedir. Uyku düzenine sahip olan ise günlük rutin içerisinde düzenli bir yaşantı geçireceği için kilo almadan hayatını sürdürecektir. Bazı insanlar uyumadan ayakta kalmanın kilo kaybına yardımcı olduğunu düşünmektedir. Ancak bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Uykusuz kalmak kesinlikle kilo kaybı yaşamanıza yardım etmemektedir. Çünkü açlık hissi ile uykunun alınması arasında bir bağlantı bulunmaktadır. Onun için de günlük uyku düzenizi korumalı ve yatış – kalkış saatleriniz her gün belirli olmalıdır.

Kiloyu sağlıklı bir şekilde vermek istiyorsanız yukarıda saydığımız bilgiler tüm diyetisyenler tarafından genel olarak kabul edenlerdir. Ancak zorlanıyorsanız bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederiz. Size tavsiyemiz öncelikle kilo verme işini kafanızda başlatmalısınız. Kilo verebileceğinizi kendinizi ikna etmeniz gerekiyor. Ve size tavsiyemiz kesinlikle acele etmemeniz gerekiyor. Çok hızlı kilo kaybı yaşamak vücut dengenizin bozulmasına neden olabilir. O nedenle düzenli bir kilo verme süreci yaşamaya dikkat edin.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉