• PAYLAŞ

Yeşil Detektör Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

  • 29/01/2017 - 05:57
  • 0 Yorum
  • 776 görüntüleme

Yeşil Detektör Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Ülkemizde en iyi atılmış adımlardan bir tanesi olarak gördüğümüz kapalı alanlarda sigara içilmesi yasağı uygulanmaya devam ediyor. Sigara yasağının uygulanmaya başlamasında bu yana, bir çok iş yeri sahibi işlerinin azaldığını ve bu yasağın olumsuz etkilerinin olduğunu dile getirmesi ile bir çok haber konu oldu. Bazı iş yerleri bu yasağa rağmen mekanlarda sigara içilmesine izin verdiği bilinen bir gerçek. Yetkililer tarafından denetimler yapılamasına rağmen yeterli olmadığı da bilinen bir gerçek. Aslında bu yasağı uygulamayarak bir çok sigara içmeyen insanın zehirlendiğini ve sigara içmeyenlerin yanın da bir bireyin sigara içmesi durumdan aynı zararı içmeyen bireylerin gördüğünü göz ardı eden işletmeciler için bir uygulama geliştirildi. Sağlık bakanlığı tarafından geliştirilen uygulamaya verilen isim Yeşil Detektör ve umarız bu uygulama yasağı delen iş yerleri için biraz daha düşünerek hareket etmelerine yardımcı olur.


Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ; sigarayla mücadele çalışmaları kapsamında teknolojiyi de en etkin olarak kullanılması gerektiğini vurgularken, Dumansız hava sahası ihlallerinin yetkililere bildirilmesini olanak tanıyan Yeşil Detektör isimli akıllı telefon uygulamasının kullanılmaya başladığının altını çizdi. Uygulamanın çalışma prensibi herhangi bir mekana gittiğiniz zaman, ihlalde bulunduğunu gördüğünüz mekanı bildirmeye dayalı. Akıllı telefonunuz bulunan Yeşil Detektör uygulamasını açıyorsunuz ve ardından konum belirle sekmesine tıklıyorsunuz. Uygulama otomatik olarak konumuzu belirlemesinden sonra konumuz içerisinde bulunan mekanların bir listesini size sunuyor. Yapmanız gereken size sunulan liste içerisinden bulunduğunuz mekanı işaretledikten sonra İhlali Bildir butonuna basıyorsunuz. Uygulamanın en ilgi çekici olan yönlerinden bir tanesi ihlal bildirimi yaparken herhangi kimlik bilgisinin sizden istenmiyor olması. Yani sadece uygulamadan ihlali bildiriyorsunuz ve ardından yetkililer yapılan ihbarı değerlendirerek iş yerine intikal ederek gerekli cezai işlemi uyguluyor. Uygulamanın kullanıma sunulmasından daha önceleri bu tür yapılan ihlaller Alo 184’ü arayarak, bu adreste sigara içiliyor denilerek yapılıyordu. Sağlık Bakanlığı tarafından kullanıma sunulan Yeşil Detektör uygulamasının daha etkili bir çözüm olacağını umut ediyoruz.

Sağlık Bakanlığı tarafından kullanıma sunulan Yeşil Detektör uygulamasını Android işletim sistemli akıllı telefonlarınıza BURADAN indirebilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı tarafından kullanıma sunulan Yeşil Detektör uygulamasını İOS işletim sistemli akıllı telefonlarınıza BURADAN indirebilirsiniz.

Uygulamanın kullanıma sunulması ülkemiz adına atılmış başarılı bir adım, Sağlık Bakanlığı üzerine düşen çalışmayı yaptığını düşünüyoruz, bu aşamadan sonra geri kalan görev ihlalleri bildirmesi gereken vatandaşlara kalmış durumda. Sağlıklı bir gelecek sağlıklı bir nesil için sigara içilmemeli ve içilen yerlerden uzak durulmalı.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉