• PAYLAŞ

EURO, 18 ayda yok alabilir mi? Olursa sonuçları neler olur?

  • 29/01/2017 - 05:59
  • 0 Yorum
  • 710 görüntüleme

EURO, 18 ayda yok alabilir mi? Olursa sonuçları neler olur?

Amerika Birleşik Devletlerinde başkanlık koltuğunda Donald Trump geçmesi ile birlikte birçok gelişme yaşanmaya devam ediyor. Bu gelişmelerin hepsi sadece Amerika vatandaşlarını ilgilendirmiyor. Neredeyse dünya üzerinde yaşayan tüm insanlar bu gelişmeleri yakından takip ediyor. Bunun en büyük nedeni olarak Amerikan dolarının dünyanın en güçlü rezerv parası olmasıdır. Son yapılan açıklamalar da ise hedefte Avrupa Birliği vardı. Dünyanın en güçlü rezerv para birimi olan EURO’ya sahip olan topluluk olması olayın rengini değiştirdi. Amerika’nın yeni yönetimi tarafından AB büyükelçisi olarak atanması beklenen Ted MALLOCH yapmış olduğu açıklama ile bir anda gündemi değiştirmeyi başardı.

Yaptığı açıklamada Euro bloğunun önümüzde ki 18 ay içerisinde parçalanabileceğini söyledi. Bunun gelişi güzel bir açıklamamı olduğunu yoksa bilimsel verilerle mi yapıldığını bilmiyoruz. İngilizlerin ünlü televizyon kanalı BBC’ye açıklamalarda bulunan Büyükelçi, para biriminin çok önemli sorunları olduğunu söyledi. Bunu söylemesinde ki neden ise birliğin güçlü toplarından olan İngiltere’nin birlikten ayrılacak olmasını gösterebiliriz. Ve yakın zamanda İtalya’nın da bu konuda referandum yapacak olması da var. Bu da 2017 yılı için Euro’ya yatırım yapacakların dikkatli hareket etmeleri gerektiğini gösteriyor. Bu konuda da bilgisi ile açıklamalarına devam eden Malloch, bu yıl içerisinde Euro’yu açığa satışını gerçekleştirerek daha kazançlı bir yatırım yapılabileceğini söylüyor. Bu açıklamalarının yapmasının en büyük nedeninin İngiltere ile ABD’nin yakın bir zaman ticaret anlaşması yapabileceğini bilmesinden kaynaklandığını ise konuşmasının sonunda söylüyor. Yani bu açıklama bir spekülasyon oluşturmaktan öteye gitmeyecekmiş gibi duruyor.

Euro neden gücünü kaybetmez?

Evet, İngiltere’nin Britex kararını alması para birimi ve birlik açısında siyasi olarak çok kötü bir karar olduğunu kabul edebiliriz. Ancak bildiğiniz gibi bu para birimini kullanan çok sayıda ülke bulunuyor. Ve bir para biriminin yok olması bir ülkenin bu ekonomiden çıkması ile gerçekleşeceğini düşünmekten hayalperestlikten ileri gidemez. Özellikle Almanya ve Fransa gibi ülkelerin sahip oldukları güçlü ekonomiler bunun gerçekleşmesine hiçbir zaman izin vermeyecektir. Belirli zararları mutlaka olacaktır. Bu zararları öngörmek için çok yetkili biri olunmasına da gerek yok. Gündemi yakından takip etmek ve alınan kararları yorumlamak yeterli olacaktır. Trump’ın yeni yönetiminin de kendisi gibi sivri dile sahip olan kişilerden oluşacağını bu açıklama ile öngörmüş oluyoruz. Bu da piyasalarda gelecekte birçok sorunun yaşanacağı açıklamalara hazır olmamız gerektiğini gösteriyor.

Euro birliğinin parçalandığını kabul edersen sonuç ne olur?

Bu dediğimiz gibi öyle bir basit gerçekleşme değildir. Bir büyükelçinin öngörebileceği bir gelişme hiç değildir. Ancak diyelim ki kendisini kişisel olduğunu söylediği tahmin gerçekleşiyor diyelim. Bundan etkilenenler arasında ilk sıra ülkemiz gelecektir. Çünkü dış ticaretimizin büyük bir kısmı AB ülkeleri ile yapılıyor. Bir diğer etkilenecek ülke ekonomisi ise İngiltere olacaktır. Biz çıktık bizi etkilemez konuşması hayallerle süslü bir konuşmadır. Ticari olarak birbirlerine çok yakın olan ülkelerde ki ekonomik sıkıntılar mutlaka sınır komşularını da etkileyecektir. Evet, İngiltere bir ada ülkesi ancak en yakın komşuları Almanya Ve Fransadır. Onların ekonominin zarar görmesi demek domino etkisi yapacaktır. Ve dünyayı içine alan ve uzun bir süre düzelmeyecek ekonomik sıkıntıların yaşanmasına neden olur. Bunların hepsi hayal ürünüdür. Ancak gelecek planları yaparken bunları da göz önüne almalıyız.

Bu hayallerin ardından ise 2017 yılında Euro’ya yatırım yaparken gerçekten dikkatli olmalısınız. Yaşanan siyasi gelişmeler bunu bize net bir şekilde gösteriyor.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉