• PAYLAŞ

Yol Haritası Nasıl Hazırlanır?

  • 26/09/2016 - 20:36
  • 0 Yorum
  • 1120 görüntüleme

Yol Haritası Nasıl Hazırlanır?

İster çok basit bir iş olsun, isterseniz tüm hayatınızı ilgilendirecek kararlar olsun mutlaka bir yol izlemeniz gerekiyor. Eğer iyi bir plan ile yapılan bir yol haritasına sahipseniz emin olun mutlaka ulaşmak istediğiniz noktaya varırsınız. Peki, yol haritası nedir ve iyi bir yol haritası nasıl hazırlanır. Bu konuda bilmeniz gereken her şeyi yazımızın devamında bulacaksınız.

İlk olarak yol haritasını size bir örnekle açıklayalım. Bir yola çıktığınızı düşünün ancak yolda karşınıza çıkabilecek sorunlara bir hazırlık yapmadınız. Kar yağabilir, yağmur yağabilir, tali bir yol olabilir. Lastiğiniz patlayabilir. Ya da sigortanız olmadığı nedeniyle polis tarafından durdurulabilirsiniz. Bunların hepsine karşı önceden yapılan hazırlığa yol haritası diyebiliriz. Yol haritasının ne olduğunu sizlere anlatmaya çalıştık. Şimdi iyi bir yol haritası oluşturmak için nelere dikkat etmemiz gerektiğini yazalım.

İlk olarak hedefinizi iyi belirlemelisiniz. Bu hem kısa vadeli hem de uzun vadeli olarak düşünebilirsiniz. İyi belirlenen bir hedef için yol haritası oluşturmak çok önemlidir. Okumak istediğiniz okulu yakın hedef, okuldan sonra yapmak istediğiniz işi de uzun vadeli hedef olarak belirleyin.

yol-haritasi-nazil-hazirlanir

Hedefinize doğru ilerlerken mutlaka başarısız girişimleriniz olacaktır. Üniversitede sınavına ilk girdiğiniz de istediğinizi okulu kazanamayabilirsiniz. İkinci kez denemek için ilk senede yaptığınız hataları düşünerek hazırlık yapın.

Hayal insan için vazgeçilmek bir şeydir. Ancak hayatınızı ilgilendiren durumlarda gerçekçi davranmaya çalışın. Hedeflerinizi hayallerinizle belirleyebilirsiniz, ancak onları ancak hedef olduklarında gerçekleştirebilirsiniz. Bunu unutmayın ve bu şekle göre hareket etmeye çalışın.

Günümüzde aileler çocuklarının hayatlarını sürekli olarak kontrol etmek isterler. Bu yanlış bir davranıştır. Elinizden geldiği kadar hem ailenizi hem arkadaşlarınızın hayatınızı kontrol etmesine izin vermeyin. Bu doğru ya da yanlış kararları almanız konusunda size tecrübe kazandıracaktır.

Koyduğunuz hedefe ulaşmak için basamaklar oluşturun. Bu sizin daha iyi bir şekilde ilerlemenize yardım edecektir. Her basamak size öz güven olarak geri dönecektir. Etrafınız da ya da dünyada bulunan başarılı kişilerden ilham alın. Güvendiğiniz insanların yaptıkları eleştirileri dikkate alın ve ona göre hareket edin.

[Toplam:1    Ortalama:3/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉