• PAYLAŞ

Yurtdışı Alışverişlerde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Nelerdir ?

  • 10/12/2016 - 11:18
  • 0 Yorum
  • 890 görüntüleme

Yurtdışı Alışverişlerde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Nelerdir ?

Yakın zamanda yapılan değişiklikle beraber Gümrük muafiyetinin 75 Euro’dan 150 Euro’ya çıkarılacak olması internet üzerinden yapılacak olan yurtdışı alışverişleri oldukça hareketlendirecek. Bu yazımızda  yurtdışından ürün alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken püf noktaları detayları ile sizlere aktaracağız.

Yurtdışı Alışverişlerinde Özel Kargo Kullanılır Mı ?

Genel olarak bakıldığında en başta Çin olmak üzere yurtdışı alışverişlerinde en büyük handikaplardan bir tanesi 60 günü bulabilen teslimat süreleri. Son derece uzun süren bu teslimat sürecinden oldukça dertli olan kullanıcılar sitelerde bulunan 3 ile 5 gün içerisinde teslimat  ibarelerini barındıran özel kargo şirketlerine bunlardan bazıları Ups, Fedex yönelmesine neden oluyor. Günümüzde özel kargo şirketleri, her ne kadar teslimat konusunda oldukça hızlı olsalar da, ürün teslimatında aldıkları fahiş ücretlerle kullanıcılara büyük kabuslar yaşatıyorlar. Her ne kadar almış olduğunuz ürün üzerinde ücretsiz kargo anlamını taşıyan Free Shipping ibaresi bulunsa da aldığınız ürünü teslim almaya gittiğinizde konşimento vb. Farklı kalemlerde düzenlenmiş olan yüklü bir masraf listesiyle karşı karşıya kalmanız oldukça olası. Bu durumun aslında  forumlarda türetilmiş bir abartı olabileceği konusundaki şüphelerinizi gidermek için yaptığımız araştırmalarda bir çok seçkin kargo firmasında aynı sizlere bahsettiğimiz ücretlerin talep edildiğiniz teyit ettik. Bu nedenle yurtdışı alışverişlerinizde özel kargolara yönelmekten kaçınmanız belki zaman olarak biraz daha uzun olacaktır ama ücret konusunda kıyas yapılamayacak kadar avantaj sağlamış olacaksınız.

Yurtdışından Sipariş Vermeden Önce Satıcıyla Görüşme Yapılmalı Mı ?

B2C adı verilen yani daha açık bir anlatımla Business to Customer – İşletmeden Tüketiciye e-ticaret sistemi üzerinden çalışan yurtdışı alışveriş siteleri bunlara örnek olarak Aliexpress yada  Ebay gibi, küçük ve orta boy olan işletmeleri tek bir çatı altında toplayarak ürünlerini pazarlama imkanı sağlayan türde bir yapıya sahipler. Tabi bu durum sizlere site son derece güvenilir, o haldeher şeyi rahatlıkla alabilirim düşüncesi kesinlikle doğru olmadığını bilmelisiniz. Kullanıcılar tarafından aldığı geri dönüşler ve aynı zaman da yorumlar çerçevesinde aldığı puan ve nişanlara bakılarak statü kazanmış satıcılar tercih edilerek alışveriş yapmak ve ürünü almanızdan önce mutlaka satıcıyla iletişime geçmek son derece önemlidir. Ürünler genel olarak robot yazılımlar yardımı ile otomatik olarak yada kopyala-yapıştır metodu kullanılarak eklenmesi sebebiyle ürün özellikleri bazı durumlarda çok fazla yanıltıcı olabilir. Bu sebeple ürünü almanızdan önce temel özelliklerini tamamen teyit ettirmeniz ileride yaşanacak olan anlaşmazlık durumlarını engelleyeceğiniz göz ardı etmemelisiniz.

 

Yurtdışı Alışverişlerinde Kayıtlı Posta Tercih Edilmeli Mi ?

Dünyada Register Tracking adı verilen ve uluslararası geçerliliği olan takip numaralarına üzerinde bulunmayan ürünlerin Türkiye’ye ulaşmasından sonra kaybolması oldukça muhtemel bir durum olduğunu bilmelisiniz. Takibi yapılaması mümkün olmayan ve aynı zaman da zimmetsiz posta olarak bilinen bu gönderilerin elinize ulaşmaması halinde ise herhangi bir hak iddia etme durumunuzda son derece az. Bu saydığımız sebeplerle register tracking ifadesi olmayan ürünleri tercih etmemenizi sizlere şiddetle tavsiye ederiz.

Bunların dışında bazı Çin menşeli satıcılar daha az ulaşım bedeli ödemesi  için sadece yerel kaydı bulunan kargo şirketleriyle gönderi yapmaktadır. Bu gönderilere verilmiş olan takip kodu ile ürünü sadece Çin Halk Cumhuriyeti topraklarından çıkana kadar takip edebilme imkanına sahipsiniz, ancak Türkiye’ye varmasından sonraki aşamada takibi maalesef mümkün olmuyor. Aldığımız ürün bu şartlarda kayıtsız gönderi durumuna düşüyor ve doğal olarak kaybolma riski de o kadar artıyor. Bu türde yanıltıcı ve aynı zamanda kalitesiz hizmet veren kargo şirketlerine karşı da son derece dikkatli olmanızın gerekli olduğunu bilmelisiniz.

Sizlere önerdiğimiz püf noktalar yurtdışı alışverişlerinizde istemeden mağdur olmanızın önüne geçecektir fakat bilmelisiniz ki sizi zarara uğramaktan kurtaracak olan asıl detay alışveriş esnasında son derece dikkatli ve seçici olmanız gerektiğidir.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉