• PAYLAŞ

Dışkılama Bozukluğu Kanlı Dışkılama ( Anormal Feces ) Nedir ve Sebepleri Nelerdir ?

  • 09/12/2016 - 20:53
  • 0 Yorum
  • 1070 görüntüleme

Dışkılama Bozukluğu Kanlı Dışkılama ( Anormal Feces ) Nedir ve Sebepleri Nelerdir ?

Kanlı Dışkılama Anormal Feces Nedir ?

Dışkı bozukluğu tıp dilinde verilen adıyla Anormal feces dışkının rengi, dışkının kokusu ve dışkının içeriği bakımından normal olan dışkılara göre farklılık gösteren fecesler yani dışkılardır). Anormal fecesler, sindirim sisteminde yada  bununla bağlantılı olan karaciğer gibi bir organda meydana gelen düzensizliklerin önemli bir belirtisi olabilir. Bunun yanı sıra feces özelliğinde yaşanan değişim, beslenme alışkanlıklarının değişimi ile de yakından ilgili olduğu bilinmesi gerekir.

Dışkılama Bozukluğuna Sebep Olan Hastalıklar Nelerdir ?

Psikolojik Sebeplere Bağlı Olan Dışkılama Bozukluğu Nelerdir ?

İshal sıvı yada çok gevşek feceslerin çok sık olarak boşaltımı genel olarak anksiyeteden yani kaygı bozukluğundan kaynaklanabilmektedir. Yine kabızlık halinde dışkılama panik atak gibi yaşanan bir psikolojik sorundan kaynaklanıyor olabilir.

Bağırsak Hastalıklarına Bağlı Olan Dışkılama Değişikleri Nelerdir ?

Bir bağırsak enfeksiyonunun örnek olarak gastroenterit), bir bağırsak hastalığının örnek olarak ülseratif kolit yada Crohn hastalığı bunların dışında hassas bağırsak sendromunun sonucunda anormal dışkılama yani anormal feces görülebilmesi mümkündür.

Gevşek Dışkılama Nedenleri Nelerdir ?

Gevşek dışkı, bir malabsorbsiyon daha açık bir anlatımla ince bağırsak tarafından besinlerin yetersiz olarak absorbe edilmesi gibi yaşanan bir durumda da anormal feces yani dışkılama) ortaya çıkabilir.

Dışkılama Güçlüğü Nedenleri Nelerdir ? 

Kabızlık genel olarak zararsızdır ancak beklenmedik bir şekilde ortaya çıkmış olan bir kabızlık, kanser gibi bir kalın bağırsak hastalığından, bağırsak poliplerinden, bazı sistemik hastalıklardan, yanlış beslenme tarzından,  irritabl bağırsak sendromundan, Crohn hastalığından, bağırsak düğümlenmesinden ve son olarak bağırsak içi yapışıklıklardan da kaynaklanabilmesi mümkündür.

Sarı Renkli ve Sulu Dışkılama Nedenleri Nelerdir ?

Sarımtırak olan fecesler, ishal olarak da bilinen safra kanalı obstrüksiyonu yani tıkanması sebebi ile ince bağırsakta ortaya çıkan safra eksikliğinden yada malabsorbsiyona yani çölyak hastalığı gibi neden olan bir hastalıktan kaynaklanabilmesi mümkündür. Malabsorbsiyonda rastlanan dışkı sararmasının sebebi, feceslerin yani dışkıların yüksek yağ içermesinden kaynaklıdır. Bu tip fecesler yani dışkılar yağlı dışkı, kötü kokulu olan dışkı ve zor uzaklaştırılan dışkılar olarak bilinir.

Koyu Renkli (siyah) Dışkılama Sebepleri Nelerdir ?  

Koyu feceslerin yani koyu dışkılamanın nedeni ise demir eksikliğinden dolyı kullanılan tabletler olabilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra  birlikte dışkıların koyu renkte olması üst sindirim sisteminde veya sindirim yolunda kanama olduğunun bir göstergesi olması da mümkündür.

Mukuslu Dışkılama Nedenleri Nelerdir ?

Aşırı derecede mukus içeren dışkılar kabızlık ile yada huzursuz bağırsak sendromu ile ilişkili olabilmesi mümkündür.

Kanlı ve Mukuslu Dışkılama Sebepleri Nelerdir ?

Anterit, dizanteri yada bağırsaktaki bir tümör genel olarak kanlı ve mukuslu dışkıların çıkmasına neden olur.

Kanlı Dışkılama Sebepleri Nelerdir ?

Feceslerdeki kanın görünümü, tam olarak kanamanın bulunduğu bölgeye göre farklılık gösterir. Mide yada duodenum yani on iki parmak bağırsağı ile ilişkili kanamalar genel olarak siyah, katransı bir dışkı şeklinde kendini gösterebilmektedir. Kolondan yani kalın bağırsaklardan gelen kan ise kırmızımsıdır ve genel olarak dışkılama ile aynı zamanda vücuttan dışarı atılır.

Anal Sisteme Bağlı Olan Kanlı Dışkılama Sebepleri Nelerdir ?

Rektum veya anüsten gelen ve dışkılama esnasında kan gelmesi tümörler yada hemoroit yani basur, rektal prolapsus sebebi ile meydana gelebilir ve bu tip kanamalar genel olarak parlak kırmızı renkte olurlar ve bazen bu tip kanamalar birey tarafından kolaylıkla görülür daha açık bir anlatımla gizli kan değildirler.

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉