• PAYLAŞ

Yurtdışında Okul Seçerken Nasıl Hareket Edilmelidir?

  • 05/09/2016 - 13:20
  • 0 Yorum
  • 808 görüntüleme

Eğitim kendimizi geliştirmemiz ve hedeflerimize doğru hızlı bir şekilde ilerlememiz için çok önemlidir. Gerekli eğitimi almak isteyen birçok insan eğitim hayatlarını yurt dışında devam ettirmek istiyor. Bunun için dünyada çok fazla sirkülasyon bulunuyor. Ancak insanlar her zaman eğitim için gittikleri yerlerde gerekli eğitimi alamadıkları konusunda dert yanabiliyor. Biz bu yazıda sizlere yurt dışında yapacağınız okul tercihlerinde dikkat etmeniz gerekenler konusunda bilgi vereceğiz.

İtibar Puanı

Okul tercihinizi yaparken ilk bakmanız gereken okulun itibar oranı olmalıdır. İtibar oranı okuldan mezun olan ve okuyan öğrencilerin vermiş olduğu puanları ifade etmektedir. Bu puanlar okuldan mezun olanların iş bulma oranını az çok tahmin etmenize yardımcı olacaktır.

yurtdisi-egitim-1

Eğitim seviyesi

Eğitim almak istediğiniz alanda okulun vermiş olduğu eğitim dünyada kaçıncı sırada olduğu önemlidir. https://www.usnews.com/rankings isimli siteye giderek tercih etmek istediğiniz üniversitesinin istediğiniz eğitim alanında kaçıncı sırada olduğunu öğrenebilirsiniz. Her yıl düzenli olarak güncellenmesi yapıldığı için güvenilir bir kaynaktır.

Akreditasyon ve YÖK denkliği

Ülkemizde alabileceğini eğitimi yurt dışında olmak istemek bazen mantıksız olabiliyor. Bu tercih edeceğinizi okulla ilgili bir durumdur. Eğitim almak için gideceğiniz okulun yaşadığınız şehirde ki bir üniversiteden yüksek değerde olup olmadığı önemlidir. Ayrıca Akreditasyon verilmiş olması gerekmektedir. Ülkemizde tek bir devlet okulunda bu özellik vardır.

Programın Ücreti

Yurtdışında eğitim almak kendiniz için çok iyi bir seçenek olsa da maddi durumunuz için belki de o kadar iyi bir özellik olmayabiliyor. Gelişmiş ülkelerde okumayı tercih etmeniz sizlere çok pahalıya patlayabilir. Avrupa öğrenciler genellikle Litvanya, Avusturya, Sırbistan, Polonya ve Rusya en çok tercih edilen öğrencilere ucuz okuma imkanı veren ülkeler arasındadır.

Sosyal Yaşam ve Çalışma izni

Üniversitede okumak sadece eğitim olarak kendinizi geliştirmeyi ifade etmemektedir. Eğlence ve sosyal olarak da farklı bir konu olarak ele alınması gerekmektedir. Bunlar için size sunacağı imkanlara mutlaka göz atın. Ayrıca okul bittikten sonra ülkenin size çalışma izni verip vermediği de eğitim aldığınız ülkeyi tercih etmenizde çok önemli bir detay olarak görülmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉