• PAYLAŞ

Yüz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

  • 23/08/2016 - 12:40
  • 0 Yorum
  • 1133 görüntüleme

Vücudumuzda yüz bölümünde bulunan 5 duyu organımıza ait yapıların dışımda kaslar, salgı bezleri, kemikler ve sinir ağı da bulunmaktadır. Bu ve bundan fazla olan yapının herhangi birisinde oluşan bir bozukluk yüzüm ağrıyor olarak tarif edilebilir.

Yüz ağrıları genel olarak araba kazası, fiziksel şiddet sonrası veya spor yaralanması yüzünden yüzde bulunan çene ve çene üstü alanlarda meydana gelebilir. Yaralanma vakaları ayrıca yüz ağrısına ek olarak nefes almada zorluk, yüzde his kaybı, şişlik, bulanık ya da çift görme, yüzde oluşan şekil bozuklukları ve vücuda gıda alımı ile ilgili sorunlara sebep olabilir.

Yüze kısmına alınan travmalarda sersemlik, mide bulantısı, baş dönmesi, çift görme, bilinç kaybı, nöbet, nefes almada zorluk veya boyun tutulması gibi ciddi belirtiler görülmesi halinde acil servise gidilip mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır.

Bazı durumlarda yüz ağrısı travma kaynaklı olmayabilir, yüz hareketlerinizi yönetmeyi sağlayan sinirlerdeki sorundan kaynaklanır. Trigeminal sinirler olarak adlandırılan bu sinirler beyinin ve duyu organlarınız arasında uzanırlar. Bu sinirler çiğneme, kafa derisindeki hisler, ağız, burun ve yüz hakkındaki bilgileri beyne iletirler. Trigeminal nevralji olarak adlandırılan durumda yanma ya da elektrik şoku yaşamış gibi çok şiddetli bir ağrı hissedilir. Oluşacak olan ağrı sizin çiğneme, yemek yeme gibi günlük aktivitelerimizi son derece zor duruma sokacak kadar şiddetli olabilir.

Yüz Ağrısının Nedenleri Nelerdir 1

Diğer nörolojik nedenlere bakıldığın da Bell felci veya Bell paralizisi ya da Parkinson hastalığı neden olarak sayılabilir. Bell felci yüz kısmının bir tarafında kısmi felce neden olurken, Parkinson hastalığı daha farklı olarak ilerleyici, kas seğirmeleri, yüzde titreme, yüz kaslarının sertleşmesi ve yüzde maske gibi görünmesine sebep olan nörolojik bir rahatsızlıktır.

Sinüslerin – Sinüs; burun, alın ve gözde hava dolu boşluklar, yanaklar ve iltihaba sebep olan alerji ya da enfeksiyonlar yüz ağrısının sebepleri arasında yer alır. Sinüzit halinde burunda akıntı olmaz, bu nedenle ağrı ve tıkanıklığa yol açar.

Yüz ağrıları kesin olarak hafife alınmamalıdır. Genel olarak yüz ağrılarının artı ciddi rahatsızlıklar ile karşılaşılmaktadır. Bu nedenden dolayı yaşadığınız her hangi bir yüz ağrısında kısa süre içerisinde bir iyileşme göremiyorsanız acil olarak alanında uzman olan bir doktora başvurmanızı önemle tavsiye ederiz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉