• PAYLAŞ

Z kuşağının İş Hayatına Yönelik 3 Beklentisi nelerdir?

  • 11/01/2017 - 21:28
  • 0 Yorum
  • 809 görüntüleme

Z kuşağının İş Hayatına Yönelik 3 Beklentisi nelerdir?

Z kuşağı aslında hayatımıza milenyum ile birlikte giren bir kavramdır. 70 kuşağı, 80 kuşağı gibi terimleri mutlaka duymuşsunuzdur. Z kuşağı da bunun gibi bir şey diyebiliriz. 1996 ve 2010 yılları arasında doğan ve şu an birçoğu eğitim hayatına devam ettiren nüfusu temsil etmek amacı ile kullanılmaktadır. Bu kuşak içinde olan 96 doğumlu olanlar şu günlerde 21 yaşlarını kutluyorlar. İş hayatına atılmaları için önlerinde çok az bir süre kalan bu kesimin için de yer alanların iş hayatından neler beklediğini şimdiden cevaplanmaya çalışılıyor. Çünkü gelecek 20 yıl içerisinde bu kesim iş hayatı içerisinde çok önemli bir konuma gelecek.

İş gücünün büyük bir bölümü bunlar tarafından oluşturulacak. Ülkemizde son yıllarda hizmet veren ve kısa süre sonra ülkemizde ki faaliyetlerini durduran bir kariyer şirketi olan Monster bu konu ile ilgili yaptığı bir araştırma ile Z kuşağının iş hayatından neler beklediğini ortaya çıkarmayı çalışmış. Bu araştırma küresel çapta yapıldığı için her ülkeyi ve şirketi yakından ilgilendiren sonuçlar ortaya çıkarılmıştır. Bu sonuçların ışığında Z kuşağının önemli bir noktada olacağı önümüzdeki yıllarda onları çalıştıracak şirketlerin neler yapması gerektiği ortaya çıkarılmış oldu. Şimdi ortaya çıkarılan karakteristik özelliklere göre Z kuşağının beklentilerini neler olduğuna geçelim.

  1. Gerçekçi yan faydalar arıyorlar

Günümüzde iş yerlerinde çalışanların memnuniyetini arttırmak için ücretsiz atıştırmalar sunuluyor, ya da eğlenmeli için masa tenisi gibi uygulamalara yer veriliyor. Bunlar Z kuşağı tarafından bir artık olarak görülse de onlar önceliklerini daha gerçekçi yan faydalara yoğunlaştırıyorlar. Bu yan faydaların en önemli 3 tanesi ise şu şekilde sıralanıyor. Sağlık sigortası şartı, çalıştığı işin durumuna göre rekabetçi bir maaş ve onların gözünde saygı duyabilecekleri bir patronlarının olmasını istiyorlar. Yani ast ve üst ilişkisini önemsemeleri için onlara liderlik edecek kişinin kendisini geliştirmiş olması gerekiyor. Yapılan araştırmadan çıkan bir başka sonuca göre bu kuşağın diğer kuşaklara nazaran uzun saatler çalışmayı ve hafta sonları çalışmayı da çok dert etmediği ortaya çıkarılmış olarak görülüyor.

  1. İşlerinde Anlam Arıyorlar

Günümüzde insanlar yaptıkları işleri sadece belirli bir hayat standardını korumak için devam ediyorlar. Bu sayede sevmedikleri bir iş dahi yapsalar huzurlu bir yaşam sürmek istiyorlar. Ancak Z kuşağı bunun tam tersine yaptığı işte anlam arıyor. İşi eve getirmek onlar için yeterli olmayacak ve ancak onlar için belirli bir anlam ifade edecek işlerde çalışmaya odaklanacak gibi duruyorlar. Z kuşağı belki de çalışma hayatını ve şeklinin kökten değişmesine neden olabilir. Genel düşünce onların disiplinsiz olacağını öngörse de beklenilenin aksine disiplinli ve çalışmayı seven bir nesil bizleri bekliyor diyebiliriz.

  1. Girişimciliğe ilgililer

Dediğimiz gibi kendine ait olduğu bir işte çalışmak istiyorlar. Bu da onları daha çok girişim içinde bulunacağının bir göstergesi olarak dikkat çekiyor. Yapılan anket çalışmalarından çıkan sonuca göre yüzde 76’lık bir kısmı kendi çizgisini çizmeye niyetli gibi görünüyor. Yani tek bir işte çalışmak yerine fark yaratabilecek bir iş kolu bulmak ve o konuda çalışmaları gerektiğine odaklanacaklar gibi duruyorlar. Yapılan ankette çıkan bir başka sonuç ise bu ankette bulunan kesimini yarısına yakınının kendi işini kurmak istemesi olduğu söylemeliyiz. Diğer nesiller için yapılan anket çalışmaları ile karşılaştırıldığında oranın yüksek olduğu karşımıza çıkıyor. Diğer nesillerde kendi işini kurmak isteyen insanların oranı yüzde 32 olarak dikkat çekiyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉