• PAYLAŞ

10 Altın Kural İle İş Hayatında Nasıl Başarılı Olunur?

 • 01/11/2016 - 09:23
 • 0 Yorum
 • 705 görüntüleme

10 Altın Kural İle İş Hayatında Nasıl Başarılı Olunur?

Özellikle son yıllarda ismi sıklıkla anılan bir şirket ve onun sahibi var. Şirketin merkezi Çin’de bulunuyor. Kurucu Jack Ma ve adı alibaba.com. Bu siteyi ve şirketin sahibini son yıllarda mutlaka karşınıza çıkmıştır. Şirketin tek amacı insanların ihtiyaçlarını karşılamak için ürünler satmaktır. Ve şu an da e-ticaret konusunda çok güçlü bir noktaya geldiklerini söyleyebiliriz. Yapılan açıklamada şirketin 2020 yılı hedefi olarak hedeflediği satış miktarının 912 milyar dolara çıkarmayı amaçladığını söyleyelim. Bu kadar başarılı bir şirket kurmayı başaran Jack Ma’nın iş hayatına atılmak isteyenler için çok önemli 10 tane altın kuralı var. Ve bunu çekinmeden paylaşıyor. Bizde sizlere aktarmak istiyoruz.

10-altin-kural-basarili-olmak-1

 1. Reddedilmekten Çekinmeyin

Hayatın içinde sayısız zorlukla karşılaşırız. Bu zorlukların birçoğu iş hayatında olur. Yıllarca okuduktan sonra iş başvuruların birçoğunda başarışız dönsek bile sürekli denemeye devam etmemiz gerektiğini söylüyor. Eğer reddedilme sizin şevkinizi kırdığı an başarısız olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda Jack Ma’nın birçok iş başvurusundan sonra kendi şirketini kurarak bu boyutlara ulaştırdığını söyleyelim.

 1. Hedeflerinizi Canlı Tutun

Hayatınızın her anında mutlaka hedefiniz olması gerektiğini söylüyor. Sadece iş hayatında değil, hedefi olmayan insanların başkalarının rüzgarı ile savrulacaklarının altını çiziyor. Hedef koymanız gerektiğini ve onun için sürekli çalışmanız gerektiğini söylüyor.

 1. İnsana Önem Verin

İş hayatında başarılı olmak için insanlara güvenmeniz ve önem vermeniz gerektiğinin altına çiziyor. Takım çalışmasına yatkın en iyileri değil, sizin için en doğru insanları bir araya getirmeniz gerektiğini söylüyor.

 1. Motivasyon Kırıcı

Mutlaka başınıza yaptığınız işlerde şevkinizi kıracak çok sayıda insan çıkmıştır. Onlara çok fazla kulak asmamanızı ve kendi doğrularınız için çalışmanız gerektiğinin öneminden bahsediyor. İlerlemek ve amacınıza ulaşmak için çok önemli bir detay olarak dikkat çekiyor.

 1. İlham

İş hayatınıza ve normal hayatınızın içerisinde sürekli ilham alabileceğiniz insanları ve olayları dahil etmeniz gerektiğini vurguluyor. Sürekli iş yapmanız gerektiği ancak bazen de dışarı çıkarak doğa ile bir arada olmanız gerektiğinin faydalı olacağını söylüyor.

 1. Odağınızı Koruyun

İş hayatınızda başarılı olmak için müşterileriniziz isteklerini ön planda tutun ve onun için çalışın. Sizin yapacağınız işi daha başarılı kılacak iyi bir Pazar araştırmasını yaptıktan sonra hareket etmenizin çok önemli olduğunu söylüyor. Ve bunu odak noktanız olarak belirlemenizin başarıya ulaşmanızın için öneminden bahsediyor.

10-altin-kural-basarili-olmak-2

 1. Firma İsmi

Şirketinizin ismi ile büyüyecektir. Olumsuz olaylar ile şirketinize zarar ettireceği gibi isminizin de lekelenmesine neden olacaktır. Firmanızın ismini insanların aklına iyi bir şekilde yerleştirmek için çalışın ve gerekli reklam harcamalarını yaptığınızdan emin olun.

 1. Rekabet Edin

İş hayatında sürekli olarak rekabet yaşanmaktadır. Bunun herhangi bir sektör olması fark etmez bu rekabet bir şekilde yaşanır. Jack Ma, rekabeti sevmeniz gerektiğini söylüyor. Hatta rakiplerinizi birer düşman olarak görmemenizi ve onlardan öğrenebileceğiniz çok önemli şeylerin olacağını aklınızın bir kenarına yazmanızı öğütlüyor.

 1. Şikayet Etmeyin Ve fırsatları kollayın

İlerlemek ve daha iyi olmak için şikayet etmekten vazgeçmeniz gerektiği söylüyor. İş hayatında istediğiniz her şeyin olmayacağını bilmenizi ve bunun yerine sürekli olarak fırsatları kollamanız gerektiğinin altını çiziyor. Bir hata bir şans doğurabilir unutmayın.

 1. Hevesle Çalışın

Yaptığınızın işe inanmalısınız ve o işi yaparken hevesinizi bir an olsun bırakmamanız gerektiğini söylüyor. İşinizi sevmiyorsanız bunun olamayacağını onun için sevdiğiniz bir işi tercih etmeniz gerektiğini önemle vurguluyor. Başarının ancak bu şekilde geleceğini bizlerle paylaşıyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉