• PAYLAŞ

8 Madde de İyi bir Yönetici Nasıl Olunur?

 • 28/11/2016 - 14:41
 • 0 Yorum
 • 766 görüntüleme

8 Madde de İyi bir Yönetici Nasıl Olunur?

Eğitim hayatınız bitti ve iş hayatınıza atılmaya hazır olduğunu istiyorsunuz. İlk olarak size yöneticilik verilmeyecektir. Ancak çalışma azminiz ve gelecek kariyer planlarınız arasında üst düzey bir yönetici olma fikriniz mutlaka vardır. Yönetici olmak dışarıdan bakıldığında çok kolay bir iş gibi görülür. İnsanlara yapmaları işi söylüyorsun ve önüne gelen kağıtlara imza atıp, üstlerine rapor veriyorsun olarak algılanabilir. Bunlar doğrudur ancak bunları yaparak iyi bir yönetici olma şansınız yok. İyi bir yöneticinin nasıl olacağını size 8 madde ile paylaşmaya çalışacağız. İyi bir yönetici özellikleri neler olmalıdır sorusuna aradığınız tüm cevapları burada bulabilirsiniz. Eğer ileri de yönetici olmak istiyorsanız bu yazıyı dikkatli bir şekilde okumalısınız.

 1. İyi Bir Yönetici İnanılmaz İnanır

Yönetici ve lider olmak farklı kavramlardır. İkisini bünyesinde bulunduran insanın başarısız olma şansı yoktur. İyi bir yönetici etrafında ki insanlara inanırlar ve onların inanılmazı başarmaları yolunda yol göstericisi olurlar.

iyi-bir-yonetici-nasil-olur-1

 1. Kaos’ta düzeni görebilirler

İş hayatında karşınıza çok sayıda sorun çıkacaktır. Krizlerden başarılı çıkmak hem kariyeriniz hem de şirketiniz için çok önemlidir. İyi bir yönetici bu anları bir fırsat olarak görür. Çince’de kriz’in fırsat ve tehlike anlamların geldiğini unutmayın.

 1. Duygularını saklamazlar

Yönetici olmak demek duyguları içine atmak demek değildir. Evet, profesyonel olmanız gerekiyor ancak bu duygularınız göstermeyeceksiniz demek değildir. Çalışanları ile sevinmeyi, üzülmeyi bilmeli hatta endişe duyduğunda bile onu göstermeyi başarmalıdır. Bu dostluğu ve ekibinizle bağ oluşturmayı sağlayacaktır.

 1. Çalışanları zor durumlara sokmazlar

Kötü yönetici şirkette bir sorun olduğunda cezayı anında çalışanlara keser. İyi bir yöneticiyse ters giden işler olursa çalışanları korur ve sorumluluğu üzerine alır. Ancak sorunu oluşturan kişi ile özel olarak konuşarak sorunu halletme yolundan da vazgeçmezler.

 1. Bencil değillerdir

Çalışanlarına küçümser gözle bakmazlar. Ben buralardan geçeli uzun zaman oldu sen bana akıl verecek kimsin havalarına sahip değillerdir. Kibirli değillerdir. Gerektiğinde işin en alt noktasına inerler ve gözlem yaparak katkı sağlamak isterler. Kötü bir yöneticiyse oturduğu koltuktan emir vermekten başka bir iş yapmaz. Bu da durumun daha da kötüleşmesine neden olur.

iyi-bir-yonetici-nasil-olur-2

 1. Unvanları ile değil Yetkileri ile yönetirler

Eğer iyi bir yönetici olmak isterseniz bu ikisi arasında ki farkı bilmeniz gerekiyor. İyi bir yöneticiyseniz unvanın verdiği yetki ile yönetmediklerini aksine bu yetkinin çalışanları tarafından ona verildiğinin farkına varırlar. Ne fark var dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak çalışanların değer verdiği yönetici istediklerini çok rahat bir şekilde yaptırır. Unvan ile emir veren yöneticinin verdiği işlerde ya bir aksaklık çıkar ya da iş zamanında bitmez. İş hayatınıza girdiğiniz de bu ikisi arasında ki farkı daha iyi anlarsınız.

 1. İnsani Amaçları Benimserler

İyi bir yönetici olmanın sırları arasında insani ögeler mutlaka bulunmalıdır. Yöneticinin tek amacı şirketin büyümesini ve kar etmesine sağlamak değildir. Bu başarının çalışanların sayesinde olduğunu onlara özgüven aşılayarak ve onların sayesinde başardıklarına inanarak yaparlar. Duygusuz yöneticiler bu konuda çok başarısız bir tutum içerisinde olurlar.

 1. Popülistlik değil, risk alarak ön plana çıkarlar

İyi bir yönetici olmak için ne yapmalıyım sorusuna cevap olarak popülist olmayı söyleyemeyiz. Bu sayede sadece insanlar tarafından tanınır ancak herkes tarafından sevilmezsiniz. Popüler yönetici risk almadan yollarına devam etmek isterler, ancak iyi bir yönetici risk almayı sever ve kimsenin savunamayacağı koşulları savunmayı tercih eder.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉