• PAYLAŞ

Android Cihazlarda Görüntü Televizyona Nasıl Aktarılır ?

  • 17/12/2016 - 19:50
  • 0 Yorum
  • 825 görüntüleme

Android Cihazlarda Görüntü Televizyona Nasıl Aktarılır ?

Kullandığınız  Android işletim sistemli akıllı cihazlarınız muhtemelen çok büyük bir ekran içermiyor, günümüzde üretilen maksimum 6 inç ekranlı cihazlar oluyor. Televizyonlar ise genel olarak 40 inç ve üzeri ekran genişlikleri ile kullanıma sunuluyor. Akıllı cihazlarınızda çektiğiniz fotoğraf yada videoları görüntülemek, bunları sevdiklerinizle paylaşmak, dev ekranlı televizyonlar üzerinde oyun oynamak hatta mümkün olursa  bu konfigürasyona Bluetooth bir kontrolcü ekleyerek oyun keyfini ikiye katlamak için Android akıllı telefonlarınızdan televizyona görüntü aktarmak hayli mantıklı bir seçim olacaktır. Bu yazımızda Android işletim sistemli akıllı cihazlarınızın görüntüsünü televizyona nasıl aktarabileceğinizi detayları ile sizlere aktaracağız.

Android Akıllı Telefonlarda Televizyona Görüntü Nasıl Aktarılır ?

Google Chromecast

Android akıllı cihazlarda görüntüyü televizyona aktarmak için ön plana çıkan en iyi yöntemlerden bir tanesi 2013’ten beri kullanımda olan popüler Google Chromecast olduğunu söyleyebiliriz. Google Chromecast   temel olarak medya akışını yada akıllı cihazınızın ekranını doğrudan bir TV ünitesine aktarmak için kullanılıyor. Chromecast’ın üzerinde bir HDMI konnektörü ve bir USB güç kablosu bulunuyor, günümüzde kullanılan çoğu televizyonlarda cihaza enerji sağlamak adına yeterli enerjiyi sunabilen bir USB port bulunuyor ve bir kez Android cihazınızla eşleştirme yaptığınızda doğrudan kullanıma hazır duruma geliyor.

Google Chromecast  kullanmanız için uygulamanız gereken tek şey Android cihazınızın bildirim alanında bulunan Quick Settings menüsünde yer alan Cast komutunu kullanmak yada kullandığınız uygulamada bulunan simgeyi bulmak. Üzerine tıklayarak görüntüyü aktarmaya başlayabilirsiniz.

Miracast

Google Chromecast’e bir alternatif olarak sunulan  Miracast teknolojisi güncel olan televizyonlarda bulunuyor. Kullanmakta olduğunuz televizyonunuzda bu özellik bulunmuyorsa, Blu-ray oynatıcı veya medya merkezinizde Miracast desteği bulunuyor olabilir. Saydıklarımızın her ikisi de televizyonunuzda bulunmuyorsa oldukça uygun fiyatlı Miracast dongle’larından temin edebilirsiniz.

Miracast destekli olan bir televizyona Android 6.0 Marshmallow veya daha güncel işletim sistemli bir akıllı cihaza bağlamak için izlemeniz gereken adımlar  Settings sekmesi > Device connection sekmesi > Screen mirroring sekmesi  yolunu izleyin ve buradaki yönergeleri doğrudan takip edin. Daha eski sürüm olan cihazlarda Settings sekmesi > Display sekmesi > Cast Screen menüsüne giriş yapın ve Enable wireless display seçeneğini işaretli konuma getirin.

 

MHL ve SlimPort

Kullandığınız televizyonunuzda Miracast desteği yoksa ve aynı zaman da  Chromecast satın almak istemiyorsanız cihazınızda bulunan microUSB bağlantısından HDMI çıkışı elde etmenize imkan tanıyan kablolardan temin edebilirsiniz. Bu işlemlerde kablolu bağlantı ile yapılan görüntü aktarımının çok daha stabil ve sorunsuz olduğunun altını çizmeden geçmeyelim. Bu noktada akıllı cihaz üreticilerinin tercih ettiği iki farklı standart bulunuyor : MHL ve SlimPort. Kullandığınız akıllı telefonunuz hangi standart ile uyum sağlıyorsa o tipte olan kablodan temin etmeniz  şart aksi durumda akıllı cihazlarınızdan televizyonunuza görüntü aktarımı yapamazsınız.

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉