• PAYLAŞ

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Nelerdir ?

  • 27/07/2016 - 02:24
  • 0 Yorum
  • 747 görüntüleme

Bebekler dünyaya geldikten sonra sağlıklı gelişimi için anne sütü en önemli besin kaynağıdır. Bebeğiniz doğduktan özellikle ilk 6 ayda hiçbir şekilde ek gıdaya ihtiyaç duymaz. Bu süreç içerisinde bebeğinizin gelişimi sağlamak için yeterli olan tüm besin kaynağını anne sütü tamamıyla sağlayabilir. Bu özellikleri baktığınız da anne sütünün son derece eşsiz ve mükemmel bir kaynak olduğu anlayabilirsiniz.

Bazı durumlarda annelerde süt miktarında azalma görülebilir. Bebeğinizin çok kuvvetli emmesi, bebeğin emzirilmeye geç başlanması, hormonal bozukluklar, farkında olmadan tüketilen yanlış besinler, üzüntü, kaygı, ve endişe bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Bunun yanı sıra emzirme döneminde olduğunuz da bebeğinize yeterli sütü sağlayamadığınızı düşünebilir ve bu duyguya kapılarak  endişelenebilirsiniz. Bu duruma genel olarak annelik duygusunun verdiği psikoloji de oldukça fazla etki eder.  Fakat bu konuda çok fazla  endişelenmenize gerek yok. Doğanın mucizeleri ile bizlere sunmuş olduğu bazı besinler anne sütünü artırmada son derece etkilidir.

Anne Sütünü Artırmaya Yardımcı Olacak Yiyecekler

karisik-yararli

Yulaf: Demir ve kalsiyum bakımından son derece zengin olan yulafı emzirme döneminizde kendi belirleyeceğiniz aralıklarla tüketirseniz sütünüzün oldukça artmasına yardımcı olur. Yulaf, aynı zamanda sizlere vereceği rahatlatıcı etkisiyle bebeğinizi çok daha rahat emzirmenize yardımcı olacaktır.

Havuç: Havuç içeriğine baktığınız da meme dokusunun sağlıklı bir şekilde gelişimini sağladığı gibi süt oluşumunu sağlayan bazı mineralleri de bünyesinde bulundurur. Havucu mümkünse günde en az bir kez tüketirseniz emzirme döneminde sizlerin ihtiyacı olan karotin besinini de rahatlıkla almış olursunuz.

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Her biri birer vitamin deposu olan yeşil sebzeler emzirme döneminde tüketildiğinde anne sütünü artırıcı etki gösterir. Ispanak, bezelye, fasulye, kuşkonmaz gibi sebzeleri emzirme dönemizde menülerinize eklemeye özen gösterin.

Sarımsak: Süt bezlerini uyararak süt üretimine son derece yardımcı olan sarımsağı yemeklerinizde mümkün olduğunca kullanmayı ihmal etmeyin. Kokusundan dolayı bebeğinizin rahatsız olacağını düşünmeyin. Sarımsak bünyesinde bulundurduğu tüm mineral ve vitaminleriyle sütünüzün kalitesini oldukça artırır.

Arpa: Bünyesinde barındırdığı prolaktin ile sütünüzün miktarını oldukça artırmaya yardımcı olur. Arpayı yaptığınız yemeklerinizin içine katarak ya da çimlendirilmiş arpa suyunu tüketebilirsiniz.

Kuruyemiş: Badem, ceviz, fındık, gibi kuruyemişlerin bünyelerinde bulundurduğu yağlar vücudumuz tarafından üretilemeyen ve kesinlikle dışarıdan almamız gereken yağlar grubundadır. Emzirme döneminde  aşırıya kaçmadan tüketeceğiniz bu kuruyemişler sütünüzün miktarını oldukça artırdığı gibi kalitesini de son derece etkiler. Ara öğünlerinizde isteğe bağlı olarak herhangi birinden 3-4 adet tüketebilirsiniz.

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉