• PAYLAŞ

İdrarda Renk Değişimi Hangi Sağlık Sorununa İşarettir ?

  • 27/07/2016 - 02:28
  • 0 Yorum
  • 765 görüntüleme

Vücudumuz her hastalıkta çeşitli tepkiler vererek aslında bizleri haberdar eder önemli olan bu değişimleri hızlı olarak fark edip vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmaktır. Vücudumuzun bir çok hastalığa farklı tepki vermesinin yanı sıra aslında en erken haberci idrardır. Sağlık sorunlarının başlaması ile beraber idrarımızda renk değişimleri oluşmaya başlar ve hastalık ilerledikçe renk değişimi devam eder. Ciddi sağlık sorunlarında hastalıkların tespitinde idrar çok önemli rol oynar buna kısa olarak örnek vermek gerekirse uzman bir hekime herhangi bir şikayet doğrultusunda sizden ilk istediği idrar ve kan testidir. Bu örnekten anlayacağınız gibi idrarınızda görünen renk değişimlerini mutlaka takip etmeli ve önemsemelisiniz. İdrarda belirli renk değişikliklerine göre hangi hastalıklara işaret edebileceğini bir göz atalım.

İdrar Renksiz İse : Oldukça fazla su içiyorsunuz. Su tüketiminizi dengelemeniz gerekebilir.

İdrar Açık Saman Rengi İse :Oldukça sağlıklısınız ve yeteri miktarda su içiyorsunuz.

İdrar Saydam Sarı İse : Sağlıklısınız.

İdrar Koyu Sarı İse : Sağlıklı olduğunuz  fakat gün içerisinde su tüketmeniz iyi olacaktır.

İdrar Bal Rengi İse : Vücudunuz kesinlikle ihtiyacınız olan suyu alamıyor. Bolca su içmeniz, böbreklerinizin çok daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır.

İdrar Kahverengi İse : Çok fazla susuz kalmış olabilirsiniz veya karaciğerinizde herhangi bir sorun olabilir. Bol bol su için ve renk normale dönmez ise mutlaka doktora görünün.

İdrar Pembe İse : Yakın zamanlarda pancar veya yaban mersini yediyseniz, idrarınızın renk değişimi olarak pembeliğe tanıklık edebilirsiniz. Ancak bu renk aynı zaman da civa zehirlenmesi yaşadığınızın, enfeksiyon kapmış olabileceğinizin, böbrek hastası olduğunuzun  veya vücudunuzda tümör olduğunun belirtisi olabilir. Mutlaka doktorunuzla irtibata geçin.

İdrar Turuncu İse : Gün içerisinde yeterli miktarda su içmiyor olabilirsiniz veya karaciğeriniz yanı sıra, safra kanalınızda bir rahatsızlık olabilir. Bol bol su tüketin ve düzelme görülmez ise doktora görünün.

İdrar Yeşil veya Mavi ise : İdrarın yeşil veya mavi renklerde görülmesi  genel olarak aşırı miktarda gıda boyası tüketilmesi sonucunda ortaya çıkar, bunun yanı sıra son derece nadir bir genetik rahatsızlığın göstergesi olma ihtimali vardır. Aynı zamanda kullandığınız ilaçlar varsa bu ilaçlar idrarınıza yeşil veya mavi renk verebilir. Bu olduğunda mutlaka doktora gitmeniz gerekir.

İdrarın Köpürmesi : Eğer idrarınız sürekli olarak köpürüyorsa veya çok fazla köpüklüyse, vücudunuzda bazı sorunlar olabilir. Köpüklü idrar genel olarak, böbrek hastalıklarının en büyük belirtilerinden birisidir. İdrarın köpürmesi aynı zaman da gün içerisinde çok fazla protein tükettiğinizin de belirtisi olabilir. Bu durumdan şüpheniz varsa birkaç gün boyunca idrarınızdaki köpürmeyi takip edin ve bir azalma görülüyor ise korkacak bir şey yok demektir. İdrar köpürmesine asitli içeceklerde neden olmaktadır bu tip rahatsızlıklardan şüpheniz olduğunda bu tip gıda ve içecekleri almayı bırakıp gözlemlemelerinizi buna göre yapmanızın altını çizelim.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉