• PAYLAŞ

Organik Ağrı Kesiciler Nelerdir ?

  • 27/07/2016 - 02:32
  • 0 Yorum
  • 678 görüntüleme

Gün içerisinde yaşadığımız çeşitli ağrılara karşı direk eczanelerden alınmış olan ağrı kesicilerle müdahale ediyoruz, aslında bu ağrı kesiciler içlerinde bulundurdukları maddeler dolayısıyla oldukça zararlıdır. Tylenol 3, Vycodin ve Percocet  kullanıcı oldukça çok popüler ağrı kesiciler asetaminofen maddesi ihtiva ederler. Bu maddenin aslında akut karaciğer yetmezliği ile bağlantılı olduğu uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarla endişeleri gittikçe arttırmaktadır. Normalde belirtisi olmadan aniden oluşan bu hastalık diğer karaciğer hastalıklarından son derece farklıdır ve tedavisi yıllar sürer. FDA, bir çok ilaç firmasını doz başına 325 mg asetaminofen kullanmaları konusunda ciddi şekilde uyarmıştır. Asetaminofenin maddesinin bir diğer negatif etkisi ise duygular üzerinde sersemletici etkisinin olmasıdır.

Organik Ağrı Kesiciler ;

2. Zencefil kökü

3 cm kadar kıyılmış 3-5 kökü kaynar suya atarak 10 dakika bekledikten sonra üzerine biraz da bal ilave ederek içebilirsiniz. Aynı zaman da çorba ve tatlılarda kullanmanızda sakınca yoktur. Yapılan araştırmalara göre, günde 2 defa zencefil ekstresi almak romatizmalı diz ve kalça ağrısını azaltmakta oldukça faydalı. Zencefil ağrıların yanı sıra aynı zamanda soğuk algınlıkları, adet ağrılarına ve mide bulantısına da son derece iyi geliyor. Eklem çevresinde bulunan sıvılarda asitideyi ve inflamasyon engelleyen antioksidanlara sahip olduğundan dolayı eklem iltihabına iyi geliyor.

2. Acı biber

Eğer acı ile aranızda sorun yoksa yemeğinizi acı ve baharatlı seviyorsanız, ağrı kesici özelliklerinden de rahatlıkla faydalanmış olursunuz. Biberdeki anahtar madde kapsaisindir. Bu maddenin beyne giden acı sinyallerini azaltma özelliği bulunmaktadır. Özellikle baş ağrısı, atrit  ve zona ağrılarına iyi gelir. Eğer acı yemekle aranız pek iyi değilse, topikal uygulama için jeller, merhemler, kremler, ve losyonlar da bulunmaktadır.

3. Magnezyum

Baktığınız da pek çok yiyecekte magnezyum bolca bulunur ama günümüzdeki modern işleme yöntemleri ne yazık ki bunları yok ediyor, bu yüzden ek gıda olarak alınması son derece iyi. Sadece kemik, eklem ve kas sağlığı için gerekli değil, stresi azaltmak konusunda da harika bir mineraldir

4. Kiraz

Her yerde rahatça bulacağınız bir kase kirazın iltihaplanmayı önlediğini aynı zaman da ağrıyı azaltacağına inanabiliyor musunuz? Kiraz da işe yarayan içerik, kirazın muhteşem rengini sağlayan antosiyanin maddesidir.  Antosiyanin maddesi kiraza alternatif olarak böğürtlen, kırmızı üzüm, ahududu ve çilekte de bulunur. Serbest radikalleri nötralize etme özelliği olan Antosiyanin ağrı kesici etki gösterirler.

5. Beyaz söğüt kabuğu

Eczanelerden aldığınız doğal aspirinin bir formu da aslında beyaz söğüt kabuğudur binlerce yıldır bilinir ve ağrı kesici olarak kullanılır. Burada kilit öne çıkan unsur aspirinin içinde bulunan  asetilsalisilik asitine çok benzer olan şalisindir. Sırt ağrısı, baş ağrısı veya osteoartrit için idealdir. Aspirinden ağrı kesicilere göre daha geç etki eder ama etkisi çok daha uzun sürer.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉