• PAYLAŞ

Ayak Üşümesi Neden Olmaktadır? Nasıl Engellenir?

  • 15/05/2017 - 12:00
  • 0 Yorum
  • 610 görüntüleme

Ayak üşümesi özellikle soğuk havalarda insanların en çok dert yandıkları konulardan birisidir. Bunu durdurmak için kat kat çorap giyer üzerine de çizmelerimizi giyerek dışarı çıkarız. Ancak ayak üşümesi sadece bundan dolayı olmaz. Aynı zamanda vücudumuzda hızlı bir şekilde dolaşan kanın ayaklarımıza geç ulaşmasından dolayı da ayak üşümesi yaşanabilir. Bunu engellemek için çoraplarınızın lastiksiz olmasına dikkat etmelisiniz. Ancak bazı durumlarda ayak üşümelerinin olmasının bazı hastalık belirtileri de olabileceğini unutmamalısınız. Şimdi sizlere ayak üşümesinin nedenleri hakkında maddeler halinde bilgi vereceğiz. Sonra da ayak üşümesine iyi gelecek tedaviler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bu konuda dikkatli olmanız sağlığınız açısından önemlidir.

Ayak Üşümesinin Başlıca Nedenleri?

Kan Dolaşım Bozukluğu

Genelde ayak üşümesi denildiğinde insanların aklına ilk gelen neden kan dolaşımında yaşanan sorundur. Kan dolaşımınızın bozuk olduğu bir bünyede ayaklara yeterli miktarda ve hızlı bir şekilde kan pompalanmadığı için üşüme gerçekleşir. Daha doğrusu ayaklarda ki ısı kendisini bir türlü koruyamaz. Buna bir de hareketsiz bir yaşam eklendiğinde ayak üşümesi ortaya çıkacaktır.

Tiroit Bezinin Az Çalışması

Vücut ısısının korunması için hormonların çok önemli bir görevi bulunmaktadır. Bu hormonların vücudumuzda üretilmesini sağlayan organlarımız ise tiroit bezlerimizdir. Beynimizden buraya gelen emir ile hormon üretilir ve gerekli görülen bölgeye kan dolaşım yolları ile gönderilir. Bu da bir hastalık olduğu için bunun çözümü konusunda doktorunuzdan destek almanız daha doğru bir yol izlemeniz açısından önemlidir.

Raynaud Hastalığı

Bu hastalık yaşanan yoğun stres ve soğuk havaların birleşmesi ile damarla yolu ile gerekli noktaları yüksek miktarda kanın gitmesinin engellenmesi durumudur. Bu hastalığa mustarip birisiyseniz büyük ihtimal ile ayak parmaklarınızda renk değiştirmeler yaşanacaktır. Bu renk değiştirmesinin nedeni ise ayakta yaşanan ısı kaybıdır. Tedavisi için doktorunuzdan yardım almalısınız.

Kansızlık

Üşüme denildiğinde ilk akla gelen sorunlardan birisi de kansızlıktır. Kansızlık vücudumuzda bulunan kırmızı kan hücrelerinin eksik olması durumunda oluşan bir hastalıktır. Ayrıca dokulara gitmesi gereken oksijen miktarının da az olması bu sorunun oluşmasına neden olabilir. Bu hastalık üşüme ile birlikte baş dönmesine, nefes de yaşanan daralmaya ve başın ağrımasına neden olabilir. Bu sorunun çözümü dengeli bir şekilde beslenme ve basit tedavi yöntemleri ile giderilebilir.

Genel anlamda ayak üşümesinin oluşmasında günlük yapmış olduğunuz aktivitelerinde önemli bir rolü vardır. Düzenli bir şekilde sigara ve alkol kullanmak, yüksek strese maruz kalmak, vücudumuza yeteri miktarda suyun girmemesi ve kullanılan bazı ilaçlar ayak üşümesine neden olabilir. Bu sorundan kurtulmak için kötü alışkanlıklarımızdan en yakın sürede kurtulmanın yollarını aramalıyız. Şimdi ise ayak üşümesinin engellenmesi için yapılacaklara bakalım.

Ayak Üşümesine İyi Gelecekler

Ayak üşümesinin kimlerde ve neden oluşacağı hakkında bilgi verdik. Şimdi bu sorundan kurtulmak için yapılacaklara bakalım. Öncelikle egzersiz hareketlerini arttırmamız gerekiyor. Ayak bileklerimizi 5 ile 10 dakik arasında sürekli olarak çevirmek üşümenin engellemesi için yardımcı olacaktır. Ya da bileklerimizden başlanmak üzere ayağımıza baskılı bir şekilde masaj yapılmalıdır. Masaj bittikten sonra ayağın kalın bir bez ile sarılması masajın faydasını arttıracaktır. Masajı kuru bir şekilde yapmaktansa susam ve zeytin yağı ile masaj yapmak daha iyi olacaktır. Üşümenin engellenmesi için düzenli olarak balık tüketmemiz gıda takviyesi açısından önemlidir. Ya da ayaklarınızı belirli bir süre ılık suda bekletmekte faydalı olabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉