• PAYLAŞ

B Vitamini Nedir Nelere İyi Gelir ?

  • 30/07/2016 - 13:05
  • 0 Yorum
  • 989 görüntüleme

b-vitamini-nelere-iyi-gelir

B vitamini özellikle suyun içerisinde çözünme özelliği gösterir, vücudumuzun ihtiyacı olan en temel vitaminlerin başında gelir. Sağlıklı bir sinir sistemini desteklemek için mutlaka gün içerisinde B vitamini içeren besinlere önem göstermeliyiz. B grubu vitaminleri içeren besinler arasında böbrek, yumurta, ceviz, pirinç, yağsız et, süt, beyaz ekmek,  ve tavuk örnek olarak verilebilir.

 

Sağlığımız açısından oldukça önemli olan B vitamini, düzenli olarak vücuda sağlanmadığında ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. B vitaminin vücutta eksikliği, ilk olarak sindirim sistemimize etki eder. Eğer gün içerisinde kendinizde yorgunluk, halsizlik ve baş dönmesi semptomlar hissediyorsanız bu, genel olarak B vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Vücutta B vitamini eksikliği bedenimizdeki sisteminin tamamına etki ederken vücudumuzda aşırı hassasiyet, solgun bir cilt yapısı, çarpıntı gibi belirtiler de göstermesi olağan belirtiler arasındadır.

b-vitamini-nelere-iyi-gelir

B Vitaminin Faydaları

B1 Vitamini:

Özellikle sinir sistemini düzene sokar. Zihin gelişiminde faydalı olan B1 vitamini, vücutta enerji üretimine katkı sağlar. Sağlıklı şekilde büyümeye ve gelişmeye yardımcı olur. Aynı zamanda en önemli olan özellikleri arasında damar duvarlarında yağ birikmesini engel olarak damar sertliğinin oluşumunu durdurur.

B2 Vitamini: 

Vücudun oksijen üretmesindeki etkenlerden bir tanesidir. Organların gelişilmesinde, vücutta gelişmeye ve büyüme yardımcıdır. Düzenli bir şekilde alınan B2 vitamini aynı zamanda tiroid, bronşit ve astım hastalıklarına karşı koruyucu etki sağlar.

B5 Vitamini: 

Vücudumuza alınan karbonhidratın rahatlıkla yakılmasına sağlar. B5 vitamini, genel olarak aşırı bunalım ve gerginliği engellemek amacı ile stres tedavisinde kullanılır. B5 vitamini cilt ve saç bakımında  kullanılarak saç dökülmelerini engeller.

B6 Vitamini:  

Genel olarak sinir sisteminin sağlıklı ve düzenli olarak  çalışmasına yardımcı olur. Saçlarda oluşan egzamaya, kepeklere, ve sedef hastalığına karşı son derece etkilidir kalkan vazifesi görür.

B7 Vitamini: 

B5 vitamini benzerlik göstererek saç ve cilt bakımında ciddi rol oynar. Tırnakta oluşan beyaz lekelerin, kepeğin oluşumunu ve saç kırıklarını engeller. Cilde canlı bir görüntü verir. Depresyon hali yanı sıra yorgunluk hissini vücuttan atar.

B9 Vitamini: 

Genel olarak Folik asit olarak da bilinir. Hamilelik zamanın da bebeğin anne karnında sağlıklı gelişimi için önemli rol oynar. Diğer B  vitaminleri grubuyla beraber kalp damar rahatsızlıklarına kalkan olur.

B12 Vitamini: 

Merkezi sinir sistemini düzene sokulmasında son derece etkilidir. B12 vitamini vücudumuz için son derece önemlidir. Zihinde oluşan hasarları giderir. Genel olarak daha sağlıklı düşünmemize yardımcı olur. B12 Vitamini eksikliğinde sinir sistemimizde bozukluklara yol açabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉