• PAYLAŞ

Bankacılıkta Ücret ve Komisyonlar Nasıl Belirlenir?

  • 22/07/2016 - 12:55
  • 0 Yorum
  • 708 görüntüleme

Birçok insan bankaların kesmiş olduğu ücretlerden ve aldığı komisyonlardan şikayetçidir. Bu durum ile ilgili çok sayıda kanun çıkmasına rağmen, bulunan boşluklar nedeniyle bu kesintilerin devamı ile karşılaşılabiliyor. Bankalara temel olarak bakıldığında hepsini birer ticarethane olarak görebilirsiniz. En temel kuruluş amaçları kar etmek olduğu için bu konuda ellerinden geldiği her konuda gelir elde etmek için çalışırlar. İnsanların işlerini kolaylaştırmak için birçok işlem konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Bu işlemlerden her banka kendi iç tüzüğüne göre gelir elde etmektedir. Bu gelirleri aldıkları ücret ve komisyonlar değişiklik göstermektedir. Peki, tam olarak bu ücret ve komisyonlar nasıl belirlenmektedir.

Bankalar farklı alanlar konusunda hizmet vermektedir. Her bankanın kuruluş amacında hangi alanda hizmet vereceği yazmaktadır. Bu hizmet verdikleri alanlara bakılarak bu gibi ücretleri en yüksek alan ticaret bankaları olduğunu söyleyebiliriz. Bu bankalar hizmetlerini sunarken önceliği para kazanmak olan tek bankacılık türüdür. Diğer banka türleri de para kazanmayı amaç edinmeden farklı alanlara hizmet etmektedir. İslami kuruluşları destekleyen bankalar olduğu gibi yatırımcıyı ve yatırımı destekleyen bankalarda vardır. Bankalar arasında yaşanan bu farklılıklar kurumların alacakları ücret ve komisyonların farklılıklar göstermesine neden olmaktadır. 2014 yılında yapılan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yasasıyla bu ücretlerin belirli şartlar altında sınırlamalar getirilmiştir.

bankacılıkta-ucret-komisyon

Bu yasa tasarısından önce alınan ücret ve komisyonlar bankalar tarafından ucu açık bir şekilde belirleniyordu. Alınan ücretler ve komisyonlar ticari faaliyet yapan firmaların ve şahısların çok ağır ücretler ödemesine neden oluyordu. Bu konuda örnek vermek gerekirse en yüksek talep EFT hizmetlerinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu konuda birçok insanın ağzının yandığına eminiz. Bu konuda BDDK’ya yapılan çok sayıda şikayetin neticesinde yeni bir düzenleme yapılması zaruret haline gelmiştir. Bankalar tarafından özel fiyat olarak belirlenen bu hizmetler yeni yasa tasarısı sayesinde belirli sınırlar çerçevesinde şartlara tabi tutulmaya başlandı. Bu kanun tasarısı sayesinde alınan ücretler çok aşağı seviyeye çekildi. Artık ücretler yapılan transferin riskine ve aktarılmak istenen mevduatın bedeline göre belirlenmeye başlandı.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉