• PAYLAŞ

Bebeklerde Anne Sütü Yeterliliği Nasıl Anlaşılır ?

  • 30/09/2016 - 08:49
  • 0 Yorum
  • 816 görüntüleme

 Bebeklerde Anne Sütü Yeterliliği Nasıl Anlaşılır ?

Doğum sonrasında oldukça duygusallaşan annelerin sıklıkla sorduğu soruların başında gelen bebeğime sütüm yetiyor mu ? Sorusuna değerli annelerimiz için cevap bulmak için hazırlığımızı yaptık. Bu yazımızda değerli annelerimizin bebeğime sütüm yetiyor mu ? Sorularına cevap vermeye çalışacağız.

 

bebeklerde-anne-sutu-yeterliligi-nasil-anlasilir-4

 

Toplumda tatlı türünden besinlerin alınması süt verimini artırdığına ilişkin yaygın bir düşünce olmasına rağmen, uzmanlar emzirme dönemlerinde gereksiz kalori alımından kesinlikle kaçınılması konusunda emziren anneleri uyarıyor. Aslında süt yapımını belirleyen iki önemli faktör bulunmakta. Bunlardan bir tanesi bebeğinizin sık olarak emmesi ve bir diğeri memelerin boşaltılması. Stres, yorgunluk, ruhsal sıkıntılar ve en önemli olanı emzirmeye isteksiz olmak anne sütü miktarını azaltan en önemli nedenler arasındadır. Meme büyüklüğünün annede süt yapımında herhangi bir önem teşkil etmez. Annelerin yeterli miktarda sıvı alması ve dengeli olarak beslenmesi süt yapımı için son derece yeterli olurken, emzirme dönemi içerisinde sebze ve meyveler, yeşil salatalar bol bol  tüketilmelidir. Anneler mutlaka süt, süt ürünleri ve protein ve demir içeren gıdaları dengeli olarak tüketmeli. Gebelik esnasında olduğu gibi kalsiyum ve demir desteği almaya devam etmelidir.

bebeklerde-anne-sutu-yeterliligi-nasil-anlasilir-2
Anne sütünün yeterli olduğu nasıl anlaşılır?

Bu konu üzerinde kendinizi çok fazla telaşa kaptırmamanız gerekir yapılması gereken tek şey bebeğiniz üzerinde rutin olan annelik kontrolleri yapmanız yeterli olacaktır. Bebeğiniz ay içerisinde beklenen kiloyu alıyor ve Maşallah boyu uzuyorsa sütünüzün içeriğinden yada bebeğinizin beslenip beslenmediğinden kesinlikle endişe etmenize gerek yoktur. Bebeğiniz gün içerisinde 8 ile 10 defa arasında idrar yapıyor, tartıldığın da haftada bir 150-200 gram kadar artıyorsa kaygılanacak bir durum olmadığını bilmelisiniz ve buna ek olarak altını çizmeliyiz ilk 4 ay boyunca kesin olarak anne sütü yetiyor demektir. Dördüncü ayın sonuna kadar ay içerisinde  ortalama olarak 800-1000 gr. alan bir bebekler altıncı ayın sonlarına  kadar sadece anne sütü ile beslenmeye devam etmesinde bir sakınca yoktur. Altıncı ayın sonlarında ise mutlaka ek besinlere geçmeniz doğru olacaktır. Emzirme süresi farklılık göstererek 2 yaşına kadar uzamaktadır fakat altıncı aydan bittikten sonra anne sütü tek başına kesinlikle yeterli gelmez.

 

bebeklerde-anne-sutu-yeterliligi-nasil-anlasilir-3

 

Bebeklerde ilk günlerde yaşanan tartı kaybı neden oluşur?

Bebeklerde ilk dünyaya merhaba dedikten sonra görülen doğal tartı kaybının sebebi vücutta su oranının azalmasına ve suyun yer değiştirmesinden kaynaklanmaktadır.

Değerli annelerimiz bilmelisiniz ki bebekler ne kadar küçük olsalar da onlarında konuşamadıkları halde annelerine rahatsızlıklarını ve mutluluklarını anlatacak kendilerine has dilleri vardır. Bunu  ağlamalarıyla, huysuzlukları yada neşeleri ile belli ederler bebeğiniz neşeli yada ağlamıyor ise onun iyi olduğundan emin olabilirsiniz.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉