• PAYLAŞ

Bebeklerde Boy Kısalığı Turner Sendromu Nedir ?

  • 18/07/2016 - 14:15
  • 0 Yorum
  • 725 görüntüleme

Kız Bebeklerdeki Boy Kısalığına Dikkat

bebeklerde-boy-kısalığı

Kız bebeklerin hücrelerinde bulunana X kromozomlarından bir tanesinin eksikliği olması ile oluşan Turner Sendromunun en belirgin belirtisinin boy kısalığı olduğunu unutmamalı çok dikkatli olmalısınız.

Turner Sendromu Nedir?

Turner Sendromu, kız bebeklerin hücrelerinde bulunana X kromozomlarından bir tanesinin eksikliği veya yapısal bozukluk nedeni  meydana gelen doğumsal bir hastalıktır. Hem halk hem de hekimler tarafından çok fazla  bilinmeyen bu sendrom, kız çocuklarında hayat kalitesini ve genel sağlıklarını son derece bozarak ciddi problemlere sebep olabiliyor.

Turner Sendromu Derneği

Trakya Üniversitesinin Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında Öğretim Üyesi göreviniz sürdüren Prof. Dr. Filiz Tütüncüler, fazla bilinmeyen sendrom ile ilgili halkın bilinçlenmesini sağlamak ve sendroma yakalanan hastalara destek vermek amacıyla Turner Sendromu Derneği’ni kurarak bu konuda farkındalığı arttırmayı hedeflediklerini aktardı.

Kısa boylu bebeklerde oluşan hastalık

bebeklerde-boy-kısalığı

Turner Sendromu rahatsızlığından dolayı iskelet sisteminde, yumurtalıklarda, kalp ve böbrek gibi hayati organlarda yapısal problemlere neden olduğunu ifade eden Dr. Tütüncüler, Turner Sendromu bebekliğin ilk zamanlarında boy kısalığıyla teşhis edilebiliyor. İlerleyen senelerde bakıldığı zaman ise hormon azlığı sebebiyle gelişim sorunu ve adet görememe veya hamile kalamamak gibi ciddi problemler meydana çıkabiliyor. Bu hastalar genellikle olarak hormon tedavisiyle görerek normal hayatlarını devam ettirebiliyor dedi.

Turner Sendromu Erken Teşhis ve Tedavinin Önemi

Turner sendromlu çocukların teşhis konulduktan sonra  çocuk endokrinolojisi tarafından tedavi edilebildiğini söyleyen Dr. Tütüncüler, kurduğumuz bu dernekle Turner Sendromu rahatsızlığı tanıtmaya, sendromlu yakalanmış çocukların problemlerine mümkün olduğunca  çareler üretmeye uğraşıyoruz. Derneğin tüm amacı bu yöndedir. Bu hastalığa yakalanmış çocuklar ve gençleri birbirleri ile tanıştırma ve kaynaştırmak, ailelerin birbirine olduğunca destek olmasını sağlamak çok güzel bir işlem. Aynı zaman da  halkın ve hekimlerin de hastalık konusu ile ilgili mümkün olduğu kadar bilinçlenmesine de yardımcı olmaya çalışıyoruz. Turner Sendromu hastalığında, erken tanı tedavi konusunda çok büyük önem taşımaktadır şeklinde konuştu

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉