• PAYLAŞ

Bilgisayar Güvenliği Nasıl Sağlanır?

 • 17/05/2017 - 15:00
 • 0 Yorum
 • 557 görüntüleme

Bilgisayarlarımızın içinde günümüzde tüm bilgilerimizi saklıyoruz. Banka bilgilerimiz, özel fotoğraflarımız gibi çok sayıda sadece bizim bilmek istediğimiz bilgiler bulunuyor. Bu bilgileri ve verileri çalmak ve kötü amaçlarında kullanmak isteyen bilgisayar korsanları bulunuyor. Bunları elde edebilmek için çok farklı yöntemler kullanıyorlar. Bu yöntemlerden korunmak için bizde kendimize has güvenlik önlemleri almamız gerekiyor. Bilgisayarımızı bir kale olarak düşünürsek kalemizin duvarlarını sağlam bir hale getirmek bizim elimizdedir. Bunun için yapacaklarımız çok sayıda işlem biliyor. Tüm güvenlik önlemlerini alsak dahi gene de internet üzerinde dolaşırken dikkatli davranmamız gerekiyor. Çünkü günümüzde tehlikenin nereden geleceği hiç belli olmamaktadır.

Şimdi sizlere bilgisayarımızın güvenliği için yapılacak işlemleri maddeler halinde paylaşmaya çalışacağız. Doğru işlemler ile bilgisayarınızı nispeten daha güvenlikli bir hale getirmemiz mümkün olacaktır. Maddeleri sıralamaya başlayalım.

Bilgisayar Güvenliği İçin Yapılacaklar Nelerdir?

 1. Bilgisayarımızda mutlaka bir anti virüs programı bulunmalıdır. Günümüzde çok sayıda ücretsiz olarak sunulan anti virüs programları bulunmaktadır. Bunlardan sizin için bilgisayarınızı koruyarak olanı bulup, indirip kurmanız gerekiyor. Sürekli olarak çalışır vaziyette olması bilgisayarınızı biraz yavaşlatacak olsa da sizin tehlikeli saldırılara karşı koruma konusunda yardımcı olacaktır.
 2. Gireceğiniz internet sitelerin içerisinde kötü amaçlı yazılımların olacağını düşünerek online çalışan bir virüs programı kullanabilirsiniz. Bazı sitelerde bilgisayarınız zararlı botlar gönderilebiliyor. Bunları engellemek için ad-ware programlarını de eklemeyi unutmayın.
 3. Mailler de bu konuda hackerlar tarafından kullanılan saldırı araçlarından birisidir. O nedenle kimden geldiğini bilmediğiniz hiçbir maili açmayın açarsanız de içerisinde bulunan ve sizden tıklamanızın talep edildiği linklere tıklamaktan kaçınmalısınız. Bizim tavsiyemiz böyle mailleri hiç okumadan otomatik olarak silmeniz olacaktır. Hızlı ve temiz bir silme işlemi sizi kötü amaçlı kişilerden kurtaracaktır.
 4. Bazen internette iletişim için kullandığımı skype, whatsapp gibi programlardan tanımadığımız kişilerden tıklamamızı istediği bazı linkler gelmektedir. Kesinlikle bunları tıklamayın. Çünkü büyük ihtimal ile kötü niyetli insanlar tarafından hazırlanan sitelere yönlendireceksiniz. Bir anda bilgisayarınızın kontrolünü başkasına vermiş olursunuz.
 5. Bilgisayarınız arkadaşınızdan ya da başka bir yerden aldığınız cd, usb gibi verileme araçlarını taktıktan sonra içeriğine bakmadan önce bir antivirüs programı ile tarattırmanızda fayda olacaktır. Eğer içeriğinde kötü niyetli bir yazılım varsa program bunu bulacak ve sizleri uyaracaktır. Sizde ondan bu sayede kurtulmuş olacaktır.
 6. İnternette gezinmemize yarayan tarayıcılarda işiniz bittiğinde mutlaka geçmişiniz temizlemeyi unutmayın. Geçmişte bizim bilmediğimiz küçük botlar tarafından istemediğimiz eklemeler yapılabilir.
 7. Üyelik işlemlerinizde dikkatli olmalısınız. İnternette bir siteye üye olurken sizden istediği bilgileri paylaşırken dikkatli olmalısınız. Özelliklede sosyal medya sitelerin üye olurken şifrenizi dikkatli bir şekilde hazırlamalısınız. Sadece sayılardan oluşan bir şifre tercihi yanlış olacaktır. Şifrenizin içerisinde büyük harf, sayı ve özel işaretler mutlaka bulunmalıdır.
 8. Bankacılık İşlemlerini yaparken bilgisayarınızı kullanacağınız da zararlı olarak gördüğünüz programlardan kurtulmaya çalışın ve ardından giriş yapın. Bir de internet bankacılığını kullanırken kendi internet hattınızı kullanmaya dikkat edin. Wireless gibi umuma açık internet sağlayan noktalarda pusu da bekleyen kötü yazılımlar bilgisayarınıza girmek için sırada bekliyor olacaktır.

Bilgisayar Güvenliğinde Kullanıcının Önemi

Bilgisayar dünyasını bir mayın tarlasına benzetebilirsiniz. Bu tarlada gezerken tehlikenin nerede olduğunu hiçbir zaman bilme şansınız yok. O nedenle adımı attığınızda dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü yanlış attığınız bir adım sizin paylamanıza neden olabilir. Sizde bir bilgisayar kullanıcısı olarak başınıza kötü bir şeylerin gelebileceğini unutmadan tıklamalarınızı ona göre yapmaya dikkat etmelisiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
 • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉