• PAYLAŞ

Doğru Antibiyotik Kullanımı Nasıl Yapılır?

  • 17/05/2017 - 18:00
  • 0 Yorum
  • 588 görüntüleme

Hastalandığımız genelde doktora gitmek yerine kendi tedavi yöntemlerimizi kullanmaya çalışırız. Bu konuda ya bitkilerden faydalanırız ya da evde bulunduğumuz ilaçları kullanmaya çalışırız. Bu ilaçların başında antibiyotikler gelmektedir. Ancak genelde bu ilacın kullanım amacı ve tedavi ettiği konu hakkında yanlış bilgi sahibi olduğumuz için genelde yanlış işlemler yaparız. Bu yazımızda sizlere doğru antibiyotik kullanımının nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız. Doğru bilinen kullanım konularını sizler ile paylaşmaya çalışacağız hem de kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri paylaşacağız. Öncelikle bilmeniz gereken bir antibiyotiği kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekiyor. Çünkü hangi ilaç olursa olsun yanlış kullanımda kişiye önemli zararlar verebilir. Şimdi antibiyotik kullanımının nasıl yapılacağını sizler ile paylaşmaya çalışalım.

Ateş Çıktığında Antibiyotik Kullanılmalı mıdır?

Genelde yapılan en büyük yanlışların başında antibiyotik ilaçlarının bir ağrı kesici ya da ateş düşürücü olarak görülmesidir. Ancak antibiyotiklerin görevi bu gibi hastalıkları engellemek değildir. O nedenle başımız ağrıdığında ya da ateşimiz çıktığın bu ilaçları almak doğru olmayacaktır. Ya da soğuk algınlığı ya da nezle gibi hastalıklarda bu ilaçlar çok işe yaramaz. Antibiyotiklerin sadece mikroplar nedeniyle oluşan hastalıklarda kullanılmak için hazırlandığını söyleyebiliriz. Sizde kullanırken bunlara dikkat etmelisiniz.

Antibiyotiklere Karşı Direnç Geliştirme Durumu

Bir ilacı sürekli olarak kullandığımız vücudumuz kendiliğinden bu ilaca direnç geliştirecektir. Bu durumun ortaya çıkması ile birlikte antibiyotik ilaçları görevlerini yerine getiremeyecektir. Bu durumlar karşılaşmamak için her durumunda bu ilaçlara yönelmek yanlış olacaktır. Antibiyotik tedavisinin faydalı olmadığı durumlarda hastalıkların tedavisi daha uzun sürmektedir. Uzun süren enfeksiyonlar nedeniyle tedaviler daha uzun süreli olacaktır. O nedenle antibiyotik ilaçları her zaman kullanmamız sağlığımız açısından iyi olmayacaktır. Sadece doktorumuz tarafından kullanılması tavsiye edildiğinde kullanmak en doğrusu olacaktır.

Antibiyotik İlaçların Oluşturabileceği Zararlar

Sürekli olarak antibiyotik kullanmanın vücutta direnç geliştirme konusunda önemli olduğunu sizlere aktarmaya çalıştık. Bunun yanında sürekli olarak antibiyotik ilaçlarının kullanmanın başka zararları da vardır. Yanlış şekilde kullanılırsa insanda ishal, başın ağrıması, karaciğer ve böbrek sorunlarının baş göstermesi gibi yan etkileri de görülebilir. O nedenle sizde bu durumlarla karşılaşmamak için kafanıza göre antibiyotik kullanmaktan uzak durmalısınız. Doğru tedavi için sadece yapmanız gereken doktorunuz tarafından tavsiye edildiğinde antibiyotik tedavisinde yapmak olmalıdır. Onun haricinde gelişi güzel kullanmak yanlış bir tedavi yöntemi olacaktır.

Antibiyotikler Kişiden Kişiye Farklılık Gösterir mi?

Antibiyotikler tedavide kullanılırken doktorlar tarafından belirli kriterlere bakılarak belirlenir. Hastanın yaşına, hastalığına ve kronik sorunlarına bakılarak doktorunuz tarafından belirlenmektedir. Bu kriterlerin farklı olması ilacında farklılık göstermesine neden olacaktır. Bu da doktorun her hastaya farklı bir reçete yazması anlamına gelmektedir. Yani başkası için yazılan antibiyotiğin size uygun olması olası değildir. O nedenle başkasına yazılan antibiyotiği kullanmak doğru bir işlem olmayacaktır. Doktorunuz tarafından size tavsiye edilen antibiyotik dışında diğerlerinin sizin için yarayışlı olması sadece bir tesadüf olacaktır.

Antibiyotik Tedavisine Ara Verildiğinde Olacaklar

Bir antibiyotik tedavisine doktorunuz tarafından başlattıysanız doktorunuz bırakın demediği sürece kendimiz karar vererek tedavimizi sonlandırmak yanlış olacaktır. Çünkü reçete ile yazılan antibiyotik vücudumuzda bulunan mikrobun yok olması gereken sürede bitmesi için yazılmaktadır. O nedenle bu konuda dikkatli davranmalı ve ilacımız bitmeden kendimiz antibiyotik tedavisine ara vermemeliyiz. Doktorumuzun tarafından tavsiye edilen zamanlarda ve dozda kullanıma ilacımız bitene kadar devam etmek daha iyi bir tedavi için gerekli olan yöntemdir. Aksi halde yanlış bir tedavi yöntemi izlenmiş olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉