• PAYLAŞ

Borsa Takibi Nasıl Yapılır ?

  • 23/07/2016 - 21:22
  • 0 Yorum
  • 916 görüntüleme

Borsa da hisse senedi alım satımı yaparak gelir elde edebilirsiniz. Geleceği parlak bir şirketin hisselerini alarak ileriye dönük güvenli bir yatırım yapmış olursunuz. Ancak borsada durum her an değişebilir. Risk yüksektir ancak kazançta ona oranla yüksektir. Riski en aza indirmek için yapmanız gereken borsayı çok yakından takip etmektir. Borsayı etkileyecek nedenlerin neler olduğunu bilmek ve onu önceden fark ederek çıkmak çok önemlidir. Farklı şekillerde borsada yatırım yapabilirsiniz. Tek bir şirketin hisselerinden satın alabileceğiniz gibi isterseniz portföy yatırımı da yapabilirsiniz. Bu yatırımı gerçekleştirmek için uzmanlardan yardım alabileceğiniz gibi kendinizde hazırlayarak satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

sanal-borsa-hisse-senetleri

Teknolojinin gelişmesi ile çok zor olarak görülen borsa takibini evinizde bilgisayarınız yardımı ile ya da cep telefonunuz yardımı ile çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Tüm oynamaları yakından takip edebilirsiniz ve yatırım yaptığınız şirketin hisselerinin aşağı eğilimde olduğunu fark ettiğinizde anında satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Örnek olarak vermemiz gerekirse Türk Hava Yollarının hisselerinden satın aldınız. Ve uzun vadede yükseleceğini tahmin ediyorsunuz. Ancak şirketin çalışanları tarafından beklenmedik şekilde grev kararı alında bu hisselerin bir nebze olsun düşeceği anlamına gelmektedir. Çok fazla düşüş sağlamadan hisseleri elinizden internet yardımı ile çıkarabilirsiniz. Belirli bir kurda sabitlendikten sonra aynı para ile daha çok hisse satın alabilirsiniz.

Borsanın içerisinde farklı endeksler bulunmaktadır. Bizi daha çok BİST 100 endeksi ilgilendirmektedir. Diğer endeksler daha çok büyük şirketleri ve yatırımcıları ilgilendiren piyasalardır. Borsa konusunda bilginiz yetersiz ise yapmanız gereken bazı işlemler vardır. İlk olarak Borsa nedir ve nasıl işlem yapılır sorularını açıkça cevaplamalı ve onu öğrenmelisiniz. Hisselerin nelerden etkilendiğini, nelerin hisseleri düşürdüğünü nelerinde yükselttiğini öğrenmelisiniz. Ülkede yaşanan ekonomik sıkıntı hisselerin düşmesine neden olurken, şirketin açıklayacağı yılsonu raporları da şirket hisselerinin yükselmesine neden olabilir. Kar marjı bir önceki yıla göre belirli miktarda yükselirse bu şirketin hisselerinin gelecek dönemde yükseleceği anlamına gelir. Ya da şirket tarafından büyümek amacı ile satın alımlar yapılacağı duyurusu gelecekte şirketin hisselerinin daha değerli olacağı anlamına gelmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉