• PAYLAŞ

Boyun Sarkmasının Nedenleri Nelerdir ?

  • 04/08/2016 - 23:12
  • 0 Yorum
  • 874 görüntüleme

Hem bayanlarda hem de erkeklerde 40’lı yaşlardan sonra sıkça görülen boyun sarkması, yaşlanma belirtilerinin başında yer alır. Genel olarak  40’lı yaşlardan sonra ortaya çıkmaya başlayan bu sorun, düzensiz beslenme, duruş bozuklukları ve uyku sorunları gibi sebeplerle daha erken yaşlarda görülebilir. Boyun sarkmaları bireylerin genel görüntüsünü bozar, bireyin olduğu yaştan daha yaşlı görünmesine neden olur. Boyun sarkmasın da başlıca sebepler şunlardır:

Genetik Faktörler 

Yapılan araştırmalar sonucunda, birinci dereceden olan akrabalarında  boyun sarkması görülen bireylerin boyun sarkması sorununu yaşama ihtimalinin diğer bireylerden oldukça fazla olduğunu ortaya koymuştur. Genetik faktörler yaşlanma belirtilerinin görülmesi ve vücudun yaşlanması konularında çoğunlukla belirleyici rol oynamaktadır. Bireyin ailesinde erken yaşlarda boyun sarkması görülüyorsa,  zaman geçirmeden gerekli önlemleri alması gerekir.

boyun-sarkmasının-nedenleri

Duruş Bozukluğu 

Bireylerde duruş bozuklukları oldukça fazla ortopedik rahatsızlığa neden  olabilir. Duruş bozukluğunun neden olduğu sorunlar arasında  boyun sarkması bulunmaktadır. Başınızı öne doğru tutarak yürümek, kambur pozisyonda oturmak boyun sarkmasına neden olabilir.

Kilo Sorunu 

Boyun sarkması probleminde en yaygın nedenlerden biri bireyin fazla kilolarıdır. Ancak zayıf bireylerde de boyun bölgelerinde sarkma olduğu bilinir.

Cilt Bakımı 

Vücutta boyun bölgesinde, yüz bölgesine nazaran daha az salgı bezi bulunmakta. Bu nedenden dolayı boyun bölgesinde cilt yenilenmesi yüze göre çok daha azdır. Genel olarak yüze bakım yapıldığında boyun ihmal edilir. Bakımın ihmal edilmesi boyun sarkmalarına sebep olur.

Güneş ışığının zararlı ışınlarından etkilenen boyun bölgesindeki cilt esnekliğini kaybeder ve sarkar. Bunun önüne geçebilmenin en iyi yöntemi ise güneşe çıkmadan önce mutlaka boyun bölgemize güneş koruyucu krem kullanmak gerekir.

Boyun sarkmasına alınacak en etkili yöntem, yüz bölgesine yapılan cilt bakımı mutlaka boyun kısmı da göz ardı edilmeden yapılmalıdır. Boyun sarkmasına neden olan sorunlar genel olarak ciltteki esnekliğin kaybolmasında kaynaklıdır. Bu nedenle dolayı yüz bölgesi üzerine yapılan kırışıklık karşıtı bakım boyun derisine de yapılmaya özen gösterilmelidir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉