• PAYLAŞ

Burkulmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

  • 02/09/2016 - 20:20
  • 0 Yorum
  • 1262 görüntüleme

Burkulma esnasında zedelenen bağlar kemikleri birbirine bağlayan ve eklemeleri yerinde durmasını sağlayan sert ve elastik doku gruplarıdır. Burkulma bağlarda bulunan liflerin yırtılması ile meydana gelen yaralanma türüdür. Bağlar kısmi olarak da yırtılabilir veya tamamen parçalanabilir.

Tüm burkulmalara bakıldığında genel olarak ayak bileği ve diz burkulmaları meydana gelir. Burkulan bağlar son derece hızla şişer ve oldukça ağrılıdır. Genel olarak, ağrı ve şişliğin büyük olması yaralanmanın daha ciddi ve şiddetli olduğunu gösterir. Meydana gelen birçok burkulmayı kendiniz tedavi edebilirsiniz.

burkulmalarda-ilk-yardim-nasil-yapilir-1

Yaralı olan uzvu dinlendiriniz. Burkulmalar meydana geldiğinde doktorunuz 48 saat boyunca yaralı olan bölgeye herhangi bir ağırlık uygulanmamasını isteyecektir. Fakat yaptığınız bütün aktivitelerden kaçınmaya gerek yoktur. Hatta ayak bileği burkulmalarında genel olarak kondisyon eksikliğini minimuma indirmek için, diğer kaslar aracılığı ile egzersiz yapılabilir. Örnek olarak, egzersiz bisikleti kullanılarak yaralanmamış durumda olan ayak ve kollar ile egzersiz yapılabilmesi mümkündür. Burkulan bilek dinlendirilirken diğer bilek ya da kollar egzersize devam etmiş olur. Bu uygulama sayesinde iyileşme sürecinde kardiyovasküler sağlık da kolaylıkla korunmuş olur.

burkulmalarda-ilk-yardim-nasil-yapilir-2

Burkulan Bölgeye buz kompresi uygulayın. Yaralanma sonrasında oluşan şişliği azaltmak için bir buz paketi yada soğuk suyla uygulama yapılması uygundur. Yaralanmanın hemen ardından ilgili olan bölgeye buz ile uygulama yapınız ve bunu uygulamayı günde 6 ile 8 kez 10-20 dakika arasında devam ettiriniz. Yaralanmadan sonraki ilk 48 saat boyunca şişliğin inmesi sağlanana kadar devam ettiriniz. Buz uygulamasını kullanırken gereğinden daha uzun süre uygulama yapmayınız. Bunun doku hasarına yol açabilme ihtimali vardır.

burkulmalarda-ilk-yardim-nasil-yapilir-3

Burkulan ilgili bölgeyi elastik sargı yada bandaj yardımı ile sıkıştırınız. Elastik veya neoprenden yapılmış sargılar en iyisidir.

Şişliği önlemek adına yada azaltmak için burkulan bileği mümkün olduğunca kalp hizasının üstünde tutmaya çalışın.

İki günün sonunda burkulan hasarlı bölgeyi kullanmaya ve hafifçe ağırlık uygulamaya çalışın bu aşamada ağrı ve şişlik hala devam ediyorsa mutlaka uzman bir doktora başvurun.

Yaralı olan bacağa ağırlığınızı veremiyorsanız, eklem bölgelerini dengesiz yada uyuşmuş olarak hissediyorsanız veya eklemi kullanamıyorsanız, bu durum bağların tamamen parçalanmış olduğunu belirtisidir. Doktora giderken, mutlaka soğuk uygulama yapınız.

Yaralı olan bölgeden çevreye doğru yayılan kızarıklık yada kırmızı çizgilerin varlığı, bir enfeksiyon olduğunu gösterir.

[Toplam:2    Ortalama:2.5/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉