• PAYLAŞ

Çocuklarda Okul Fobisinin Nedenleri Nelerdir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

  • 01/10/2016 - 10:20
  • 0 Yorum
  • 913 görüntüleme

Çocuklarda Okul Fobisinin Nedenleri Nelerdir ?

Okulların açılmasından kısa bir süre geçmesi ile beraber çocukları olduğu kadar aileleri de aynı telaşın sardığını söyleyebiliriz. Özellikle de çocuklar için okul zilinin ilk defa çalacak olması daha fazla telaşlı ve endişeli olmalarına neden oluyor. Anne ve babalar açısından bakıldığında ise durum biraz daha zor. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi de çocuklarının okul fobisi ile de mücadele etmek zorunda kalacaklarıdır. Okul fobisi genel olarak bakıldığın da korumacı olan ailelerin çocuklarında daha çok görüldüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun başlıca nedenlerini, yapılan hataları, yapılması gerekenleri sizlere detayları ile anlatmaya çalışacağız. Uzmanların bu konu hakkında verdikleri önerileri, yaptıkları açıklamaları sizlere aktaracağız.

cocuklarda-okul-fobisinin-nedenleri-nelerdir-4
Okul zamanının gelmesi, çocukların okula başlaması, çocuklar ve aynı zaman da anne ve babaları için son derece heyecan verici olduğu kadar bunun yanı sıra kaygının da eşlik ettiği bir süreç. Okul çağına gelmiş olan çocuk, artık evinden ve ailesinden uzaklaşarak tanıdığı, bildiği çevre dışında ilişkiler kurmaya başlayacaktır. Bu sebeple de eğitim hayatı ile sosyalleşme süreci doğrudan paralel olarak ilerler. Okul belli bir zaman sonra, çocuk için evinden sonra en önemli yer haline gelmektedir. Fakat bazı çocuklar okula gitmeyi kesinlikle reddedebilir ve durum oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bu yaşanan okulun ilk günlerinde normal olarak kabul edilse de sorun uzun sürdüğü zaman bazı problemleri beraberinde getirmeye başlar. Çocukların okula gitmek istememesinin sebebi anne ve baba olabileceği gibi, değişken olan faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Bu etkenlerin arasından diğer öğrenciler veya öğretmeniyle yaşadığı iletişim zorluklarından da kaynaklanıyor olabilir. Böyle durumlar yaşandığında en iyi çözümler arasında öğretmen ve okul yönetimiyle direk olarak iletişime geçmek olabilir. Okulla ile aile arasında kurulan iletişim genel olarak olumlu sonuçlar verecektir.

Uyum Sorununu Mutlaka Önemseyin

Okula başlamak her çocuk açısından farklı olarak algılanır. Okul öncesinde eğitim almış olan çocuklar için okul ortamı oldukça tanıdık gelirken yeni başlangıç yapanlar çocuklar ise kendini tamamıyla aile ortamından ayrılmış yalnız kalmış gibi hissedebilir. Yaşanacak olan düzen değişimi, sorumluluk yada paylaşımlar, diğer yaş grubunda olan  çocuklar ile ilişkiler son derece farklı deneyimlerdir. Bu duruma çocuklarınızı hazırlamak adına anne ve babaların da bu dönemi atlatana kadar çocuklarıyla beraber okula başlıyormuş gibi geçirmesi gerekmektedir. Çünkü bu dönem içerisinde çocuklarda görülen uyum sorunlarının en başında okul korkusu ve bunun yanı sıra evden uzaklaşma endişesi gelmektedir.

Anne ve Babalar Kaygılarını Kontrol Etmelidir 

Okul korkusu tam olarak; çocuğunuzun yoğun heyecan ve bununla beraber endişe yaşayarak, okula gitmeyi istememesi ve farklı nedenleri öne sürerek bundan kaçmaya çalışmasıdır. Bu korku bir çok farklı nedene dayalı olabilir, rastlanan en sık nedenler arasından çocuğun ev ortamından ayrılmak istememesi yada ailesinden uzaklaşma korkusudur. Anne ve babalarda tıpkı çocuklarının yaşadığı gibi bu dönemde endişe, heyecan, korku ve daha fazla sahiplenme gibi yoğun duygulara kapılır. Fakat bu duygular kontrol altına alınmaz ise çocuğa da olumsuz olarak  yansıyabilir, zaten oldukça zor olan bu süreç daha fazla çıkmaza girebilir. Bu açıdan bakıldığında anne ve babalar endişe ve kaygılarını kontrol altında tutabilir dengeli bir şekilde başa çıkabilirlerse; çocukların  okula uyum süreci çok daha hızlı olarak gelişir.

cocuklarda-okul-fobisinin-nedenleri-nelerdir-2

Anne ve Babalara Tavsiyeler;

-Kendi kaygılarınızı kesinlikle çocuğunuza yansıtmamaya özen gösterin. Sizin de kaygılı olduğunuzu anlayan çocuk korkmasını gerektiren bir şey olduğunu düşünmeye başlar.

-Çocuğunuzu, yeni arkadaşlar kazanması konusunda mutlaka teşvik edin. Bu durumda, okula alışma sürecini hızlandıracağınız gibi sosyal gelişimini son derece desteklemiş olursunuz.

-Okula gereğinden daha fazla anlam yüklemeyin. Çocuğunuzun okuldaki başarısını çok fazla önemsemeyin. Bu durumlarda çocuklar çok daha fazla kaygı yaşamasına ve okula gitmeyi daha çok reddetmesine neden olur.

-Çocuğunuzun özelliklerine daha uygun, gerçekçi olan beklentiler oluşturun. Yapabileceğinden daha fazlasını istemeyin.

-Çocuğunuzla okul hakkındaki duygu ve düşüncelerinin ne olduğu ile ilgili konuşun.

-Merak ettikleri konuları sorması için teşvik edin.

-Giyinmek, tuvalete gitmek, ellerini yıkamak, su şişesini açmak gibi tek başına yapabileceği işler için çocuğunuzu cesaretlendirin.

-Okul çağında çocuğu bulunan ailelerle iletişime geçmeli ve onların çocuklarıyla çocuğunuzun konuşmasını sağlayın.

-Çocuğunuzla aynı okula gidecek olan aileler ve çocuklarıyla mutlaka  tanışın ve onlarla iletişimde bulunun.

-Öğretmeni ile okul öncesinden tanışma fırsatı varsa ise buna öncelik verin.

cocuklarda-okul-fobisinin-nedenleri-nelerdir-1

 

-Okula giderek çocuğunuza okul bahçesini, sınıfını gösterin ve aynı zaman da çevreyi tanımasına yardımcı olun. Okul bahçesinde yürümesine, oyun oynamasına izin verin.

-Okul için alışverişleri birlikte yapın.

-Okulun sadece ders yapılan bir yer olmadığını, bunu dışında eğlenerek oyun oynayabileceği bir yer olduğunu ve burada da yeni arkadaşlar edineceğini anlatın.

-Yemek ve uyku saatlerinin belli olduğu kesin bir düzen oluşturun.

-Uyumasından önce sevdiği hikayeleri yada masalları okuyarak kendisini iyi hissetmesine yardımcı olun.

Okulun İlk Gününde Son Derece Dikkatli Davranın

-Okul için çantasını ve kıyafetlerini mutlaka birlikte hazırlayın.

 

cocuklarda-okul-fobisinin-nedenleri-nelerdir-5

 

-Kaygı yada korkuları bulunuyorsa bunları dinleyerek onu anladığınızı mutlaka belli edin.

-Sizlerin de okulun ilk günlerinde benzer duygular yaşadığınızı ama okulu sonradan çok sevdiğinizi söyleyin.

-Ayrılık anı geldiğinde fazla uzun tutmayın ve doğal bir durum olduğunu çocuğunuza hissettirin.

-Okulda ne kadar süre kalması gerektiği ile ilgili basit ve somut olarak bilgi verin. Saati gösterme yolunu izlemek, açıklayıcı bilgiler vermek yardımcı olacaktır.

-Okul bittiğinde çocuğunuzu kimin alacağını söyleyin.

 

cocuklarda-okul-fobisinin-nedenleri-nelerdir-3

 

-Kendini güvende hissetmesini sağlamak için okulun yakınlarında olduğunuzu ve çıktığı zaman sizi hemen görebileceğini söyleyin.

-Gün sonu geldiğinde okulda neler yaptığıyla ilgili mutlu bir dille konuşun ve anlatması için teşvik edin. Okulda olmasından mutlu olduğunuzu çocuğunuza hissettirin.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉