• PAYLAŞ

Çocuktaki Stres Belirtileri Nelerdir?

  • 16/05/2017 - 18:00
  • 0 Yorum
  • 539 görüntüleme

Çocuklarımız bizler için hayatımıza girdikleri andan itibaren odak noktası olmayı başarırlar. Tüm hayatımızı onlara göre tekrar planlarız. Artık arkamızı düşünmeden hareket etmeyiz. Para harcarken çocuklarımızın geleceğini düşünerek onlara göre birikim yapmaya çalışırız. Onların mutlu olması için her zaman elimizden gelenin bir fazlasını yapmaya çalışırız. Ancak gene de bazı durumlarda çocuklar strese girebiliyor. Bu durumlara bazen aile olarak bizler farkında olmadan sebep oluyoruz. Bazen de bizim geç fark ettiğimiz dış etkiler bu durumların yaşanmasına neden olabiliyor. Bu durumun farkına varmak anne ve baban en önemli görevlerinden birisidir. Çünkü eğer çocuklarda ki stres erken fark edilmezse ileri ki hayatında daha büyük sorunların yaşamalarına neden olabiliriz.

Çocuk Kendisini Neden Stres Altında Hisseder

Çocukların stres yaşamalarının içsel ve dışsal olmak üzere farklı iki sebebi bulunmaktadır. Bu noktada iç sebepler çocuğun iç dünyasında yaşadığı durum ile ilgili bir durumdur. Bu durumun yaşanmasında çocuğun kendisini aile içerisinde ve arkadaş çevresinde farklı hissetmesi ile ortaya çıkmaktadır. Çocuk arkadaşları tarafından sürekli dışlanıyorsa ya da ailede bulunan diğer çocuklara kendinden fazla ilgi gösterildiğini düşünüyorsa bu stres durumunu yaşayabilir. Bu durum gerçek olmasa bile çocuklar bazen kendileri böyle yorum yapabiliyorlar.

Dış sebeplerin ilk ana maddesi olarak ise uzmanların görüşü ailenin ilk sırada geldiğidir. Aile içinde yaşanan her farklı durum stresin oluşmasına neden olmaktadır. Aile içerisinde meydana gelen huzursuzluklar bu sebeplerin başında gelmektedir. Maddi sorunlar, kendini güvende hissetmediği durumlar, ev değiştirme, boşanma konuşmaları hatta yeni bir kardeşinin geleceği bilgisi bile çocuğu strese sokabilecek dış etkenler arasında sayılabilir. Bunun yanı sıra tüm okul ve arkadaş hayatı da onu strese sokacak durumların başında gelebilir. Bu durumları takip ederek çocuğunuzun streste olup olmadığını anlamanın çeşitli yolları vardır. Şimdi bu stresli durumları anlayabilmenize yardımcı olacak yollar hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Bu konuda dikkatli davranmak çocuğunuzun ileriki yaşamında sorunsuz bir şekilde yaşamasına yardımcı olmanız anlamına gelmektedir. O nedenle mutlaka kontrollü davranmanızda fayda var.

Çocukta Stresi Anlamanın Yolları

Bir çocukta stresin olup olmadığını anlamak için bazı belirtileri takip etmek yeterli olacaktır. Bunların arasında ilk sırada çocuğun günlük yemek ve uyku düzeninde yaşanan değişiklikler öne çıkacaktır. Eğer düzgün bir beslenme düzeni varsa ve bunda bozulma belirtileri görülüyorsa dikkatli davranmanızda fayda var. Durduk bir anda sırtında, karnında ve başında ağrılar beliyorsa stres belirtileri olabilir. Arkadaşlarının yanına giderken ya da bir sınav öncesinde gerginleşiyorsa bu da belirtilerden birisidir. Durduk yerde agresifleşiyorsa ve saldırganlık gösteriyorsa bunun devamında ağlama ve öfke nöbetleri yaşıyorsa bunlara da dikkat edilmelidir. Bu durumun kötüleştiğini gösteren en önemli belirti ise altını ıslatmasıdır.

Yaşanan Stres Durumu İle Baş edilmesi

Çocuğunuzda yaşanan bu stres durumu ile baş etmek için yapılacaklar şeyler vardır.  Onun size karşı açılmasını sağlamak için önce kendinizin ne kadar stresli olduğunu ona anlatmanızda fayda var. Çocukta ister istemez size açılacaktır ve sorununu daha rahat bir şekilde fark etmenize yardımcı olmanızı sağlayacak bilgileri size verecektir. Onu ne kadar sevdiğinizi hissettirmenizde fayda var. Yaptığı hatalara rağmen ya da derslerinde başarısız olsa dahi onu ne kadar sevdiğinizi ona anlatmanızda fayda var. Ne yaparsanız yapın onu çocuğunuzu ikna ederek yapmanızda fayda var. Onun da bu kararda önemli bir rol oynadığını ona hissettirmeniz çocuğunuz rahatlamasına yardım edecektir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉