• PAYLAŞ

Dr. Ahmet Maranki ; Renk Psikolojisi ve Etkileri

  • 20/06/2016 - 22:35
  • 0 Yorum
  • 944 görüntüleme

Dr. Ahmet Maranki ; Renk Psikolojisi ve Etkileri1

Evrende var olan her şeyin her canlının bir rengi vardır. Denizin mavisi, güneşin sarısı ve kızıl göz alıcı tonları insanın görüp hayran kaldığı ama aslında algıladığı renklerdir.

Algılayabildiği diyorum çünkü insanoğlu sıfırla sonsuz sayı aralığındaki renk skalasından ancak kırmızı ve mor aralığındaki renkleri görür.

Renkler ,insanoğlunun hayatını ve duygularını önemli derecede etkilemektedir. Bunun dışın da çeşitli hastalıkları tedavi edici bir yöntem olarak da kullanıldığı eski çağlardan beri bilinir.

Tıbbın babası olarak bilinen ; Yunan Hekim Hipokrat “Yaratılış Doktrini” adlı yazıtın da ;bir hastaya teşhis konulma aşamasındayken, hastanın saçının, teninin rengine, gözlerine, kulak yapılarına ve idrarındaki renk farklılıklarına bile bakarak, olabilecek hastalıkların belirtilerini vermiş olabilir yazmıştır.

Tıbbın otoritesi İbni Sina ise ,”Tıbbın Esasları ” adlı yazısın da ;mavi rengin kan dolaşımını yavaşlattığını ,kırmızı rengin ise cinsellik ve üremeyi açısından kan dolaşımı hızlandırdığını yazmıştır.

Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalara bakıldığın da göstermiştir ki ; renkler merkezi sinir sistemimize, olumlu veya olumsuz olarak duygu uyandıran enerji yaymaktadır. Renklerin İnsan Psikolojisine Etkisi:

KIRMIZI : Heyecanı ve hareketi sevenlerin rengidir. İnsanoğlunun kendisini daha enerjik her daim harekete hazır hissetmesini sağladığı gibi bu rengin etki alanında yaş faktörü önemlidir.

TURUNCU : Ağırlıklı olarak tercihini turuncudan yana olanlar cesur ve maceracı kişilik özelliklerine sahipdirler.Diyalog ile mizah yeteneğini attırıcı özelliği, aynı zamanda gülmeyi ve güldürmeyi sevenlerin kişilerin rengidir.

SARI : Güneşin rengi olmasından insanoğluna pozitif duygu aşılar, entelektüel kişiliğe sahip olan kişilerin rengidir. Yönetmeyi ve hükmetmeyi sevmelerinin göstergesidir. Zihin açıcı etkisiyle vardır, dikkati arttırır.

BEYAZ : Temizliği , sağlıkılı ve masum olmanın ifadesidir.Tarafsız olmanın da  rengidir.

SİYAH : Işığın tam tersi olan bu renk, ölüm ile kederi, mutsuzluğu sembolize edir, ışık enerjisinin vücuttan uzak tutar.

images (5)

 

Giysilerde bu renkleri kullanmak; hayatımız da olumlu yada olumsuz etkilerin yansıması olarak görülebilir. Renkler hayatımızın bir parçası olması değişmeyecek bir gerçektir. Unutmayalım ki hava karanlık yada kapalı olduğun da nasıl sıkılıyor ve mutsuz oluyorsak ve giydiğimiz kıyafetlere kadar yansıyorsa. Güneş açıp hava cıvıl cıvıl olduğun da yaşadığımız psikoloji kıyafetlerimizle renklere yansıyor.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 2]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉