• PAYLAŞ

Facebook Konumunuzu Takip Ediyor

  • 30/06/2016 - 16:12
  • 0 Yorum
  • 859 görüntüleme

Facebook gibi dünyanın sosyal ağ devleri özel hayatımızı neredeyse takip altına almış durumdalar neredeyse bilgisayarımızdan yaptığımız her işlemi, girdiğimiz gezdiğimiz sitelerin çerezlerini hatta bir adım öteye giderek bulunduğumuz yerin konumunu.

google_latitude02

Facebook Çin ve Rusya dışındaki dünyanın kullandığı gayri resmi sosyal ağı, size arkadaş önerisi yaparken tamamen konum bilgilerimizi de kullanıyor olabilir. Facebook, bu konum takibini aslında izinli yapıyor olsa da bu gerçeğin hiçbir şekilde farkında olmayan milyonlarca kullanıcı olabilir.

Facebook’un konumunuzu kullanmasının tespiti bir kullanıcının geri bildirimiyle fark edilmiş. Söz konusu  Facebook kullanıcısı özel bir toplantıya katılmak her zamankinden farklı bir yerde bulunuyormuş, Facebook kullanıcısı, o toplantıya katılan kişilerin Facebook arkadaş önerilerinde görünce durumdan biranda işkillenmiş ve Facebook gizlilik ayarlarının ayrıntılarını kontrol ettiğinde Facebook’a tam yetki verdiğini görmüş. Aslında Facebook kullanıcılarının kendi seçtikleri bir seçenek değil özel olarak kapatmadıkları zaman otomatik olarak devreye giren bir uygulama özelliği.

facebook-lokasyon-696x432

Facebook kullanıcının iddiası önerilen arkadaşlarla tek ortak noktanın konumu olduğunu iddia ediyor ancak Facebook, bu konuyla ilgili açıklama yapmakta hızlı davranarak, kullanıcılarının izni dahilinde konum takibi yapıldığını ifade ediyor. Yani kısaca tanıyor olabileceğiniz kişiler önerisi karşınıza çıktığın da için konum bilgisinden de faydalanıyor. Facebook arkadaş önerme uygulamasının sadece konuma dayalı olmadığını aynı zaman da ; iş ve eğitim bilgisi, ortak arkadaşlar, ortak ağlar vb. farklı bilgilerin de değerlendirildiğini bilmeniz gerekiyor.

Akıllı telefon üreticilerinin ve uygulamaların da bizlerin konum bilgimize erişmesi her zaman uzun süreçli tartışma konusu olmuştur . Facebook olayının gelişmesine bakarsanız benzer bir durumla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Sosyal ağ devi Facebook kullanıcı izinlerine dayalı takip/öneri yaptığı bu konu ile alakalı olarak kendini masum pozisyonuna çekebiliyor.

Facebook yada buna benzer tüm uygulamalarda konumunuzu belirleyici durumlardan rahatsızlık duyuyorsanız kullandığını hangi uygulama olursa olsun ayarlar sekmesinden konum bilgisi göndermeyi kapatmanız yeterli olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉