• PAYLAŞ

Finansal Özgürlüğünüzü Nasıl Kazanırsınız?

  • 09/03/2017 - 20:09
  • 0 Yorum
  • 640 görüntüleme

Finansal Özgürlüğünüzü Nasıl Kazanırsınız?

Hayallerini gerçekleştirmek istiyorsanız ya da herhangi bir ekonomi sıkıntı çekmeden hayatınıza devam etmek istiyorsanız öncelikle finansal olarak kendinizi özgür hale getirmeniz gerekiyor. Bu özgürlükten bahsettiğimiz detaylar hiçbir kişiye ya da kuruma borcunuzun olmaması gerekiyor. Ve mutlaka hayatınızı idare etmek için gerekli parayı kazanıyor olmanız gerekiyor. Bu ikisini bir araya sağlıklı bir şekilde getirmeyi başardığınız finansal olarak kendi bağımsızlığınıza ulaşmış olursunuz. Günümüzde birçok insanın finansal olarak özgür olduğunu söylememiz zor olacaktır. Mutlaka bir borcu vardır. Finansal özgürlüğünüzü kazanmak için önemli olan adımları atarak gerekli ekonomik imkanlara sahip olabilirsiniz. Amacınız kendiniz finansal olarak her türlü koşula hazır hale getirmek olmalıdır. Şimdi bu durum gelmenize yardımcı olacak adımları açıklamaya çalışalım.

  1. Mali plan oluşturmak

Birçok insanın finansal olarak kötü bir duruma düşmesinin en büyük nedeni bir finansal plana sahip olmamalarıdır. Bu plan size mali özgürlüğünüzü kazanma yolunda atacağınız ilk adım olarak çıkacaktır. Planı belirlemeden önce tüm mal varlıklarınızın değerini bir kağıt üzerine yazmalısınız. Aylık olarak kazandığınız gelirleri, sabit giderlerinizi ve kredi borçlarınızın hepsini yazın. Hiçbir şey atlamamanız planı yapmak için önemlidir.

Ardından nakit akış listenizi oluşturmalısınız. Bunun için bir aylık sıkı bir takip size yardımcı olacaktır. Bir gün boyunca yapmış olduğunuz tüm harcamalarını en küçükten en büyüğe not edin. Ve bunu her gün aralıksız olarak yapın. Bu yaptığınız bir ay içinde gözünüze batmayan ve gereksiz olarak gördüğünüz tüm harcamaların ortaya çıkmasında size yardımcı olur. Mali bir planı yapmanız için bu çok önemli bir detaydır.

  1. Planın yapılması

Planı oluşturmanız için gerekli olan tüm mali bilgilere bu şekilde sahip olabilirsiniz. Önemsiz gibi gördüğünüz bir harcamanız dahi sizin planınızın bozulmasına neden olabilir. Örneğin haftada 3 kez dışarıda 20 TL tutarında yemek yiyorsanız. Bunun aylık karşılığı 240 TL olacaktır. Yıllında 2880 TL’lik bir bütçe açığının oluşmasına neden olur. Belki bir yıl boyunca evinizin mutfağı için bu kadar alışveriş yapmazsanız. Planınızı gerçekliğe yakın olması için kendinize finansal olarak bir hedef belirlemelisiniz. Bir yıl içerisinde tüm borçlarınızdan kurtulmak istemeniz bir hedeftir. Ya da yapmış olduğunuz harcamaların boş olarak gördüklerinizden kurtulmayı kendinize hedef koyabilirsiniz. Basit gibi görünse de bu harcamalara bağımlı olduğunuzu ve kurtulmanın zor olacağına emin olabilirsiniz.

Finansal olarak özgürlüğünüzü kazanmak içinse ilk hedefiniz mutlaka borçlarınızı kapatmak olmalıdır. Bunun için yapmanız gerekenleri sitemiz içerisinde bulabilirsiniz. Düzenli bir ödeme planı oluşturun ve borcunuz bitene kadar tüm gereksiz olarak gördüğünüz harcamaları yapmaktan vazgeçmelisiniz. Size başlangıçta çok zorlanacağınız bir süreç bekliyor olsa da gün geldiğinde borcu olmayan finansal güce sahip bir birey olabileceksiniz.

  1. Planın Koruma Altına Alınması

Ekonomik adımlar her zaman yolunda gitmez. Mutlaka beklemediğiniz bir noktada canınızı sıkacak bir gelişme mutlak yaşanır. Finansal plan içerisinde mutlaka bunlar ile ilgili de önlemler almalısınız. Örneğin yaşanacak bir kazaya karşı koyabilmeniz ve sizi finansal olarak zor duruma düşürmesinin önüne geçmek için bir sigorta şirketi ile anlaşmalısınız. Bu sigortalılık durumu size başta gereksiz bir ödeme olarak görünse Allah göstermesin başınıza bir şey gelirse bu size faydalı olacaktır. Her ay sabit gelirinizin yüzde 10’luk bir kısmını kenara ayırarak birikim yapabilirsiniz. Bu birikimin belirli bir miktarını finansal sigorta olarak başka bir noktada bekletebilirsiniz. Finansal özgürlüğü kazanmak her açından finansal faaliyetleri düşünerek elde edilir.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉