• PAYLAŞ

Göz Altı Morluklarının Sebepleri

  • 16/07/2016 - 14:45
  • 0 Yorum
  • 712 görüntüleme

11_d

Dış görünüşümüzü oldukça olumsuz etkileyen göz altı morluklarının başta bayanlar olmak üzere birçok bireyin ortak şikayetleri arasında ilk başlarda yer aldığını belirten uzmanlar, bu şikayetten aslında oldukça kolay ve ağrısız tedavi yöntemleri kullanarak kısa sürede kurtulmanın son derece mümkün olduğuna dikkat çekiyor. Adana’da bulunan Estelite Güzellik Merkezinin kurucusu olan Dr. Gizem Toktaş Geylani yaptığı açıklamalar da, günümüz de birçok kişinin şikayet ettiği göz altı morluklarının gene olarak çoklu faktörlerle oluşan bir süreç olduğunu belirtti. Geylani, yapılan tüm araştırmaların günümüz her iki kişiden birinin göz altı morluklarından şikayetçi olduğunu ortaya koyduğunu dile getirdi. Göz altı morlukların aslında genel olarak 7 sebebi bulunduğunun altını çizen Geylani, bunların nedenlerini sıraladı:

Genetik: Genetik morluğu olan kişililerdeki problem, bu bireylerin kılcal damarlarının daha yüzeyde olması. Genetik morluk tek başına suçlu gösterilemez bunun diğer nedenler de takip ediyor olmalı.

Alerji: Gözlerimizin sulanmasına ve kaşınmasına neden olan tüm alerjik durumlar morluğu artırıyor.

Güneş: Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu kullanmamak, hiperpigmentasyon denilen morluğun dışında ayrıca ciltte lekelenmeye de neden olarak, görüntüyü daha belirgin olmasını sağlıyor.

İlaç kullanımı: Bazı bireyler şeker ilacı ve buna benzer uzun süre ilaç kullanımı, göz altında bulunan damarların genişlemesine ve bu bölgenin olduğundan çok daha koyu renkli görünmesine sağlıyor.

Dış faktörler: Uykusuzluk, alkol tüketimi, yorgunluk, stres gibi etkenler göz altı morluklarını son derece arttırıcı etkiye sahip.

K Vitamini: Doğru beslenmenin önemi, vücudun her yerini fazlasıyla etkilediği gibi etkisini göz altı morluklarında da ciddi şekilde gösteriyor. Yeterli vitamin ve mineral alınmaması nedeniyle morluklarda oldukça artış olabiliyor. Altta Yatan Hastalıklar: Kansızlık, ileri seviyedeki kalp ve böbrek hastalıkları,  troid problemleri vb. hastalıklar göz altı morluğu sorununu derinleştiriyor.

Göz altı morluklarımızdan aslında kurtulmanın mümkün olduğunu ifade eden Geylani, morluklarla ilgili tedaviye başlamadan önce ilk olarak risk faktörlerinin neler olduğunun belirlenmesi gerektiğini kaydetti. Geylani, morluklara neden olan altta yatan bir hastalık varsa ilk olarak tedavi edilmeli, K vitamini ağırlıklı ürünler kullanılmalı, dış faktörler varsa ortadan mutlaka kaldırılmalı, alerji ve ilaç kullanımı varsa takip edilmeli  ve göz altı rengi mor değil, kahverengi olarak gözüküyorsa  hiperpigmentasyondan şüphelenmeli ve arkasından leke tedavisi başlanmalı. Göz altı morluklarında nedenler iyice belirlendikten sonra tedaviye başlanmalı.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉