• PAYLAŞ

Göz Tembelliği Neden Olur?

  • 19/05/2017 - 18:00
  • 0 Yorum
  • 682 görüntüleme

Gözlerimiz bizim hayata tutunma konusunda ki en önemli organlarımızdan birisidir. Ne kadar muazzam bir şey olduğu konusunda çok sayıda bilgi şu an elimizde bulunmaktadır. Gözümüz ile bir fotoğraf karesi çeksek görüntü kalitesi 100 gb’ın üzerinde olmaktadır. Şu an bu kalitede çeken bir fotoğraf makinesi bulunmuyor. Onun için gözlerimize çok iyi bakmalıyız. Gözlerimiz ile ilgili temel sorunlar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi göz tembelliğidir. Şimdi bu yazımızda sizlere bu hastalığın neden olduğunu, belirtilerini ve nasıl tedavi edileceği konularında genel bilgiler vermeye çalışacağız. Bu bilgiler hastalığın tedavisi için yeterli olmayacaktır. Ek olarak bir göz doktoruna giderek durum hakkında onunda görüşünüzü almanız daha iyi olacaktır. Doktorunuz gerekli tedavi konusunda sizlere bilgi verecektir.

Göz Tembelliği Nedir?

Öncelikle bu sorunun ne olduğuna bir bakalım. Bir gözümüzün diğerine göre daha görmesi ile oluşan bir hastalıktır. Genelde çocuklarda görülen bir hastalıktır. Özellikle de bebeklerde bu konuda sıklıkla görülebilen bir sorundur. Eğer dikkatli bir anne ve babanız varsa bu konuda endişe etmenize gerek yok. Çünkü anne babalar sürekli çocukları ile birlikte oldukları için bu konuda daha çabuk farkında olarak bir göz doktoruna gitme konusunda hızlı davranabilirler. Göz tembelliğinde erken teşhis çok önemlidir. Bunun için çocuğunuza bazı basit görme testleri uygulayabilirsiniz. Parmağınızın birisini göz hizasına getirerek sağa ve sola doğru hareket ettirmek bu testlerden sadece bir tanesidir. Bu basit testleri yapan anne babalar çocuğunun görme konusunda bir sorun yaşadığının farkına varabilir. Göz doktoruna giderek erken teşhis konulmasını sağlayabilir. Çünkü bu hastalıkta erken teşhis tedavisi açısından çok önemlidir.

Göz Tembelliğinin Olma Nedenleri ve Belirtileri

Bu sorunun ortaya çıkmasının nedenlerinin başında şaşılık gelmektedir. Eğer aile bireyleri içerisinde birinde bu sorun varsa çocuk sürekli olarak kontrol altında tutulmalıdır. Şaşılık nedeniyle bir gözün kayması devam eden süreçte aynı gözün tembelliğe alışarak hareket etmemesini beraberinde getiren sonuçları doğuracaktır. Kendiliğinden olabileceği gibi aileden gelen genler nedeniyle de ortaya çıkabilen bir sorundur.

Bu hastalık nedeniyle çocukların gözlerinde ciddi problemlerin olmamasını istiyorsanız dikkatli bir şekilde hareket etmeniz önemli olacaktır. Bunun için belirtilerini takip etmeniz gerekiyor. Eğer çok geç fark edilirse örneğin ergenlik dönemi ve sonrasında fark edilen göz tembelliği tedavi edilmesi konusunda yardımcı olunamamaktadır. O nedenle hızlı bir şekilde hareket etmek önemlidir. Belirtilerin başında çocuğun gözlerinden birisinde hiç hareket görmemek olabilir. Bunun farkına varabilmeniz çok basit olacaktır. Gene de fark edemeyeceğinizi düşünüyorsanız çocuğunuzu düzenli bir şekilde göz muayenesine götürmeniz iyi olacaktır. Bu konuda doktorlar gerekli kontrolleri yapacak, eğer çocuğunuzda göz tembelliği olduğuna karar verirlerse gerekli tedavi sürecini başlatacaklardır. Erken teşhis bu sorunun kısa sürede atlatılması açısından önemlidir.  Son olarak göz tembelliğinde tedavi şekillerini sizler ile paylaşalım.

Göz Tembelliğinde Uygulanacak Tedaviler

Bu sorunun tedavisi genellikle gözlükle yapılmaktadır. Verilecek gözlük türü ortaya çıkan soruna göre değişiklik göstermektedir. Şaşılık ya da görme bozukluğunun durumuna göre gözlük tedavisi uygulanacaktır. Bu sorunlar çözüldükten sonra da göz tembelliği kendiliğinden ortadan kalacaktır. Çünkü göz tembelliği tek başına oluşan bir sorun değildir. Başka sorunların tetiklediği bir göz hastalığı olarak öne çıkmaktadır. Eğer ileri düzeyde bir sorun yaşanıyorsa cerrahi müdahale ile tedavi gerçekleştirilebilir. İki gözde de görme seviyesinin aynı olduğu belirlendikten sonra göz tembelliğine otomatik olarak çözüm bulunmuş olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉